A 10 legszebben illusztrált 2014-es kiadású gyerekkönyv
Tizenkét hazai kortárs képzőművész, kurátor és galériatulajdonos szavazott a 2014-es év legjobb, Magyarországon megjelent illusztrált gyerekkönyvére.
Gyerekeink képeskönyveiről van véleménye a gyerekeknek, a szülőknek, pedagógusoknak, a gyermekirodalom szakértőinek, esztétáknak, irodalom- és művészettörténészeknek és persze maguknak a grafikusoknak. Az ma már elfogadottnak tekinthető, hogy a gyerekkönyv része a kortárs irodalomnak. Megítélése, elemzése, a róla való beszéd része tehát a kortárs irodalomkritikának – írja Révész Emese művészettörténész a www.barkaonline.hu-n.
– Vajon van-e átjárás a gyerekkönyvek grafikái és a kortárs művészet között? Lehet-e, kell-e róluk a kortárs művészet törekvéseinek összefüggéseiben beszélni? Célom e két mező, a képes gyerekkönyv és a kortárs művészet közelítése volt, mikor felkértem napjaink tizenkét alkotóművészét, kortárs kurátorát, műkritikusát és galeristáját, hogy mondjanak véleményt a tavalyi év újonnan megjelent illusztrált gyerekkönyveiről. Annak ellenére sem volt egyszerű dolguk, hogy valamennyien egyúttal gyakorló kisgyerekes szülők is. Hiszen ahhoz, hogy a legjobb tíz kötetet kiválasszák, több száz kiadványt kellett átnézniük és megítélniük – mondja a művészettörténész.
Végül minden szavazó összeállította a maga TOP 10-es listáját – ennek bármely hazai kiadású illusztrált gyerekkönyv szereplője lehetett, fordítások is. A szavazók névsora: Albert Ádám képzőművész, Beöthy Balázs képzőművész, Csizek Petra művészettörténész, kurátor, Fajgerné Dudás Júlia festőművész, Födő Gábor grafikusművész, Hatházi László képzőművész, Lázár Eszter művészettörténész, kurátor, Mélyi József művészettörténész, kurátor, Nagy Gabriella festőművész, Radák Eszter festőművész, Rieder Gábor művészettörténész, műkritikus, Svéda Dóra, az Art&Me Galéria vezetője.
hirdetés ▼
hirdetés ▲
A pontszámok összesítése után megszületett az alábbi lista. Révész Emesét idézve: iránymutatóul szolgálhat mindazok számára, akiknek nem közömbös, hogy gyerekeik milyen minőségű képekkel találkoznak első éveikben. Ahogy az igényes szöveg az irodalomba, úgy a minőségi kép is belépőül szolgálhat a képzőművészet világába.
1. Audeguy Stéphane: Alma – Végre itt vagy! (Vivandra) Illusztrálta: Lauren Moreau
2. Gévai Csilla: Amíg zötyögünk (Pagony) Illusztrálta: Baranyai (b) András – Lapozz bele! >>
3. Satoe Tone: Pipó utazása (Kisgombos Könyvek) Illusztrálta: Satoe Tone
4. Ijjas Tamás – Lackfi János: A világ legrövidebb meséi (Móra) Illusztrálta: Molnár Jacqueline
5. Kollár Árpád: Milyen madár (Csimota) Illusztrálta: Nagy Norbert
6. Várszegi Adél: A jakifészek (Scolar) Illusztrálta: Máray Mariann
7. Dániel András: A kuflik és a nagy eső (Pagony) Illusztrálta: Dániel András
8. Berg Judit: Tökmagok a tűzhányón (Pagony) Illusztrálta: Mészely Ilka
9. Annie M. G. Schmidt: Oti megmenti a papáját (Pagony) Illusztrálta: Fiep Westendorp – Lapozz bele! >>
10. Philip Waechter: Én (Pagony) Illusztrálta: Philip Waechter
A 30-as lista itt tekinthető meg >>
Gyerekkönyvek a Green Bazaar kínálatában >>
Nyitókép: Satoe Tone grafikája (Pipo utazása)

Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média izgalmas világában, szinte minden klasszikus sajtóműfajban kipróbáltam magam. 2006-2012 között szakújságíróként tevékenykedtem, szakmai kiadványok és rendezvények létrejöttében közreműködtem.
Néhány éve visszakanyarodtam a segítő hivatáshoz; gyermekvédelmi alapellátás keretében általános és középiskolásokkal foglalkozom, prevenciós foglalkozásokat tartok, szakmai érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a szociális kompetenciafejlesztés és a készségfejlesztés áll. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetének mesterképzésén az iskolai mentálhigiéné volt a kutatási témám. Okleveles szociális munkás, intézményi kommunikátor, újságíró és kiadványszerkesztő képesítésekkel rendelkezem.