5 faktor, ami növelheti a térdproblémák kialakulását
A térdproblémák korántsem csak az idősebb korosztályt érintik, hiszen bizonyos életmódbeli szokások vagy éppen sérülések következtében a fiatalokat is utolérheti a térdfájdalom. Milyen faktorok növelik a térdpanaszok kialakulásának esélyét? Hogyan előzhetjük meg a bajt egy kis odafigyeléssel? Alábbi cikkünkben ezekre a kérdésekre válaszolunk!
1. Mozgásszegény életmód
A térdízületeket az egészségük megőrzése érdekében karban kell tartani. Ugyanis rendszeres mozgás hiányában az ízületek meggyengülnek, és könnyedén térdízületi problémák léphetnek fel. Éppen ezért ajánlott hetente legalább 2-3 alkalommal egy órát mozogni, hogy az ízületek és izmok egyaránt megerősödjenek.
Ha nem mozgunk eleget, akár súlyos térdízületi betegségekkel is szembe kell néznünk a jövőben, és végül már csak a térdprotézis beültetése segíthet. Ne hanyagoljuk el tehát a sportolást, de természetesen nem kell élsportolónak lenni ahhoz, hogy gondoskodjunk a térdízületeink egészségéről. Sétáljunk, kocogjunk, végezzünk súlyzós edzést vagy bármilyen egyéb mozgásformát – a lényeg, hogy mozogjunk.
2. Térdek túlzott erőltetése
A nehéz fizikai munkavégzés és a túlzásba vitt sportolás legalább annyit árt a térdízületeknek, mint a teljes mértékben mozgásszegény életmód. A nagy súlyok cipelése és emelgetése, illetve a rengeteg futás rövid időn belül jelentősen károsíthatja az ízületeket. Érdemes odafigyelni a testünk jelzéseire, és ha úgy érezzük, hogy a térdünk már nem bírja, semmiképpen ne terheljük tovább.
Legyen szó bármilyen fizikai aktivitásról, célszerű egy kényelmes, a bokát kellően megtámasztó és a térdet megfelelően kímélő cipő mellett dönteni. Így még a nagyobb intenzitású munka vagy sportolás is beleférhet. Rendkívül fontos a bemelegítés is, ezért mozgás előtt legalább 5 percig melegítsünk be tetőtől talpig, hogy az ízületek felkészülten várják a terhelést.
3. Genetika
Sajnos a genetikai tényezők is jelentős szerepet játszanak a térdproblémák kialakulásában. Vannak, akik rendkívül erős térdízületekkel rendelkeznek, és vannak, akik számára a kisebb terhelés is gondot okozhat. Ha a családban többen is térdproblémákkal küzdenek, akkor mindenképpen ajánlott fokozott figyelmet fordítani az ízületek megóvására.
4. Térdműtét utáni gyógytorna hiánya
Akár térdprotézis beültetésére vagy egyéb operációra kerül sor, a térdműtét utáni gyógytorna elengedhetetlen a felépüléshez. Ilyenkor a gyógytornászok segítenek a térdízületek és a lábizmok megerősítésében, illetve a helyes testtartás és mozgás elveit is megtanítják. Rendszeres gyógytornával nagymértékben felgyorsítható a regeneráció, illetve csökkenthető a jövőbeli sérülések esélye.
5. Rendszeres vizsgálatok mellőzése
Évente legalább egyszer érdemes egy gyógytornászhoz vagy ortopéd szakorvoshoz ellátogatni. Ilyenkor fizikális vizsgálatok és szükség esetén röntgenvizsgálat segítségével könnyen kideríthető, hogy fennállnak-e térdproblémák. Mint minden mozgásszervi betegség esetében, úgy itt is a prevenció a legfontosabb szempont, hiszen a kialakult bajt már sokkal nehezebb kezelni.
Mit tehetünk térdünk megóvása érdekében?
- Mozogjunk rendszeresen! Hetente néhány alkalommal mozogjunk egy kicsit, hogy a térdízületeink erősebbé váljanak, illetve fittek maradjanak. Ha kifejezetten lábedzést végzünk, figyeljünk oda a mértékletes terhelésre.
- Pihenjünk eleget! Mozgás után már ne terheljük a térdünket, inkább pihentessük. Akár hideg borogatással vagy izomlazító készítménnyel is nyugtathatjuk az elfáradt ízületeket.
- Használjunk ízületvédő készítményt! Így a szervezetünk számára minden nap biztosíthatjuk a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyek az ízületeink védelméről is gondoskodnak.
Tegyünk meg mindent térdízületeink megóvása érdekében, hogy megelőzzük a fájdalmat, illetve a térdműtét szükségességét is. Fogadjuk meg bátran a fenti tanácsokat, térdfájdalom esetén pedig azonnal forduljunk gyógytornászhoz vagy ortopéd szakorvoshoz. Ne feledkezzünk meg a rendszeres vizsgálatokról sem, ezért évente legalább egyszer vizsgáltassuk meg térdeink állapotát.
(x)
Nyitókép: Angelo Esslinger/Pixabay
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.