800 éves építészeti ereklye: romjaiban is lenyűgöző a zsámbéki templom
A premontrei kolostor és templom romjai a Pest vármegye Budakeszi járásában található. Zsámbék közigazgatási területén állnak. Meghatározó látványosságai a városnak. Tetejéről páratlan kilátás nyílik a Zsámbéki-medencére.
A templomrom valójában egy háromhajós premontrei bazilika és kolostor torzója. 1220–1234 között épült késő román és korai gótikus stílusban. Premontrei szerzetesek építették. 1763-ban a nagy komáromi földrengés rombolta le, azóta nem építették újjá.
A domb, amire a Romtemplom épült, tengerszint feletti magassága 200 méter; bármely pontjáról is érkezünk a helyszínre, már messzebbről megpillanthatjuk a dombtetőn álló templomot, a látványa különleges élmény.
A templom 38 méter hosszú és 24 méter széles. A templom késő román stílusban épült, de – főleg a belső kőfaragásokban – magán hordozza a gótika sajátosságait is.
A francia Aynard nemzettség ősei kaphattak itt birtokot Könyves Kálmán királyunk uralkodása idején.
1220 körül a francia alapítású premontrei szerzetesrend kapta meg a zsámbéki birtok egy részét. A premontrei rend működtette a templomot és az általuk épített monostort a 15. századig, majd Mátyás király a pálos rendnek adta át.
A pálosok újjáépítették a monostort, a templom északi tornyát és a nyugati oromfal rózsaablakát is gótikus stílusban formálták át. Buda 1541-es eleste után Zsámbékon is a török lett az úr egészen a 17. század végéig.
A templomot történelme során több pusztítás, csapás érte. A tatárok 1242-ben felgyújtották, de a legnagyobb csapást az 1763-as földrengés okozta. A Richter skála szerint 6,3-as erősségű, Magyarország legnagyobb földrengésének epicentruma Komáromban volt. A hazai műemlékvédelem 1872-es megalakulásáig a templomot és a kolostort az itt élők kőbányának tekintették és ebből építették újjá Zsámbékot. Az addig földbevájt pincékben lakó helyiek kő alapú vályogházakat építettek a kolostor és a templom köveiből.
A törökök kiűzése után a szinte elnéptelenedett falu a Zichy családé lett, majd új lakosság érkezett 1710 és 1760 között Németországból és Galíciából.
1889-ben Möller István építészt bízta meg a Műemlékek Országos Bizottmánya a romok konzerválásával. A Templom statikai megerősítéseként a téglát alkalmazta, jelezve ezzel, hogy az épületen mi a régi és mi az új építés. Möller István itt elvégzett munkáját a mai napig példaértékűnek tekintik a szakemberek.
Az 1880-as évek végén Möller Istvánt bízták meg a romok konzerválásával, aki a korát meghaladó szellemiséggel és szakértelemmel vezényelte le a feladatot.
A templomot 1963-ban villámcsapás érte, az ép torony csúcsa megsérült.
1986-ban újabb állagmegőrzési munka kezdődött – ezt megelőzően a rom területén több száz sírt tártak fel a régészek.
A műemlék-együttes a 2000-es évek elejétől látogatható újra. A Romtemplom felszentelt szakrális hely, ezért a területén csak esküvők, keresztelők és szentmisék tarthatók.
A zsámbéki Zichy kastély egyéb más turistacsalogató programok és fesztiválok színtere, itt tartják a Zsámbéki Nyári Színház programjait is.
További érdekességek, információk >>
Fotó: Mesterházy Mónika
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.