A baj összehoz vagy elválaszt, ebben nincs arany középút. A felelősségvállalás szintjei
Második napja nem léptem ki a lakásból. Ez most más, mint máskor, amikor jólesett a bezárkózás. Feszít a tudat, hogy ennek a bezártságnak komoly oka, komoly tétje van. Próbálom magam arra kondicionálni – dacolva a nyomasztó hírekkel és tényekkel –, hogy nem lesz nagy baj. Már mihez képest? Barátaim, családtagjaim egy részénél teljesen leállt a munka. Ennek részben örülök, mert komoly fertőzésveszélynek voltak kitéve. A másik részüket féltem, mert nekik most kell igazán helyt állniuk. A frontvonalban vannak, mégis ezerszer higgadtabbak nálam. Egyikük azt mondta: sokkal jobban megviseli az önző magatartás, amit nap mint nap tapasztal magukból kifordult embereknél.
A mostani helyzet mindenkire másképp hat. Mindenki félti a szeretteit. Mindenki félti az egzisztenciáját, az anyagi biztonságát. Senki sem viseli jól, ha kihúzzák a lába alól a talajt… Emberségből is vizsgázunk most. A baj összehoz vagy elválaszt – ebben nincs arany középút.
Alkalmazkodnunk kell a megváltozott körülményekhez.
Az alkalmazkodás ösztönszerű magatartás – nem feltétlenül emberséges. A felelősségvállalás keményebb dió. Felelősséget csak azt tud vállalni, aki erre megérett.
Ma előkerestem az egyetemi jegyzeteim közül „A felelősségvállalás létrája” c. grafikus jegyzetet – a felelősségvállalás szintjeit mutatja be. Önreflexióra késztet. Most minden körülmény adott ahhoz, hogy a létra magasabb fokára léphessünk.
Vigyázzunk egymásra!
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.