A Föld éléskamrája (2.) Egzotikus gyümölcsök: licsi, papaya, mangó
Az egzotikus gyümölcsökről általában a banán vagy az ananász jut az eszünkbe, ezek szinte minden hazai élelmiszerüzletben beszerezhetők.
Az egzotikus gyümölcsöket a legjobb saját élőhelyükön megkóstolni (sokkal finomabbak!), ám ezt ritkán engedhetjük meg magunknak. Ha nem is tömegesen, itthon is fellelhetők számunkra ismeretlenebb egzotikus gyümölcsök. Némelyiknek annyira szokatlan a látványa hogy hirtelen azt sem tudjuk, hogy eszik-e vagy isszák. Sorozatunk első részében a karambolát, a sárkánygyümölcsöt és a duriánt mutattuk be. Íme, újabb három különlegesség a Föld éléskamrájából!
Papaya
A papaya a dinnyefa gyümölcse. Színe élénksárga vagy sárgászöld. Eredetileg Dél-Mexikóból származik, de Indiában, a Fülöp-szigeteken, Indonéziában és Thaiföldön, Közép- és Dél-Amerikában és Afrikában is terem. A trópusi országokban közel 50 fajtája ismert, egyes fajtáinak súlya elérheti a 9 kilót is. Hozzánk csak a kisebb, max. 1 kilós gyümölcsök kerülnek. Íze édes, lédús, dinnyeszerű, a magja nem ehető. Nemcsak nyersen fogyasztják, chutneykat, kompótokat, lekvárokat is készítenek zöld papayából. (Rutint igényel, mert a nyers papayában lévő enzim, a papain gátolja a lekvárok és dzsemek besűrűsödését.) Thaiföldön és Indiában a hús- és halételek fontos kísérője.
Hogyan fogyasszuk? Vágjuk ketté hosszában, kaparjuk ki a magját kanállal, és hámozzuk meg. Szeleteljük fel, és csepegtessünk rá friss citromlevet – így még finomabb.
Licsi
A licsit kínai mogyorónak is nevezik – a licsifa eper nagyságú termése. A licsi Kínában nagyon népszerű gyümölcsnek számít. Kínai neve, a li zhi szó szerinti fordításban az életöröm forrását jelenti. Sok szőlőcukrot tartalmaz, valóságos vitaminbomba. Húsa rózsaszínű, gyöngyházfényű, héja szúrós, barnásvörös színű. A friss licsi héja ép, nem repedezett, és nem túl sötét. Íze enyhén savanykás, mintha a mazsola és a meggy keveréke lenne. Lédús gyümölcs, kiváló frissítő.
Főleg Dél-Kínában, Burmában, Indiában, Japánban, Thaiföldön terem, de jelen van Ausztráliában, Új-Zélandon, Afrikában és Dél-Amerikában is.
Önmagában, édességek ízesítésére, húsokhoz és rizshez is fogyasztják. Frissen a legfinomabb.
Hogyan pucoljuk meg? Hámozzuk meg – fejtsük le törékeny héját – a gyümölcsben lévő barna magot azonban ne együk meg. A thaiföldi fajtáknak nincs magjuk, vagy ha van, nagyon kicsi.
Mangó
Csonthéjas gyümölcs, fán terem. Főleg Dél- és Délkelet-Ázsiában van jelen, de Ausztráliában, a Madagaszkáron, Kelet- és Dél-Afrikában, Dél- és Közép-Amerikában is terem. Az indiai és délkelet-ázsiai konyha közkedvelt gyümölcse; édességeket, italokat, chutneykat és curryételeket készítenek főleg belőle. Íze édeskés-fanyar, illata aromás. Formája lehet kerek, hosszúkás, ovális, a színe pedig a zöldön, a sárgán és a narancssárgán keresztül a sötétvörösig változhat.
Vásárláskor ne a fajtára, hanem a gyümölcs érettségére figyeljünk! Az érett mangó intenzív illatú, húsa lédús, könnyen benyomható az ujjunkkal. A ráncos, zöld héj alatt aromás gyümölcshús rejtőzhet.
Az éretlen, kemény mangóból chutneyt, kompótot készíthetünk.
Hogyan fogyasszuk? Vágjuk a mangót hosszában három részre, két külső és egy belső szeletre, amiben a mag található.
A gyümölcsök közül a mangó tartalmazza a legtöbb A-provitamint, de C-vitaminban is igen gazdag.
Recept: édes-csípős mangó chutney
Hámozzunk meg 1 kiló mangót (lehet kemény is), kockázzuk fel, sózzuk, és hagyjuk állni két órán át. Hámozzunk meg egy diónyi gyömbért, nyomjuk ki fokhagymanyomóval a levét. Adjunk hozzá egy gerezd zúzott fokhagymát, majd keverjük össze 1-2 teáskanál őrölt chilivel és 3 evőkanál enyhe fehérborecettel.
Tegyük fel főni a besózott mangót 20 dkg barna cukorral, 1 darabka csillagánizzsal, fél rúd fahéjjal, 3 evőkanál ecettel és 1 dl vízzel, főzzük fedő alatt fél óráig.
Hámozzunk meg egy fél ananászt, vágjuk apró kockákra. Adjuk a fokhagymás keverékkel együtt a mangóchutney-hoz és főzzük még 20 percig. Forrón töltsük tiszta befőttes üvegekbe.
Felbontás nélkül néhány hétig áll el. A felbontott chutneyt hűtőben tároljuk.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.