„A gonosz diadalához csak annyi kell, hogy a jók tétlenek maradjanak.” A jóra való restség mint a 7 főbűn legtrükkösebbje
– Melyikőtök tudja felsorolni a hét főbűnt? – kérdezte a napokban egy ismerős egy kisebb társaságban. Öt főbűnt seperc alatt össze tudtunk szedni hárman, a maradék kettőre percekig tippelgettünk. A harag és a jóra való restség valahogy kiesett a fejünkből. Mentségünkre szóljon: az utóbbit majdnem eltaláltuk, a tippek között szerepelt a lustaság is. Ezen felül a hazugság is, de ez valamiért nincs a listán.
A hét főbűn: kevélység, fösvénység, bujaság, irigység, torkosság, harag, jóra való restség.
A harag tiszta sor. Haragszunk ezerrel erre-arra-amarra (persze ezt ezerrel tagadjunk). Na de a jóra való restség – mi fán terem? Nem olyan egyértelmű, mit is jelent ez, noha rengetegen fogalmazták meg szebbnél szebben az elmúlt 1-2 ezer évben, és ezek a bölcsességek ismertek, közkedveltek manapság is. Néhány példa:
Nemcsak azért vagyunk felelősek, amit teszünk, hanem azért is, amit nem teszünk meg. (Lao-ce)
„…Nem elég jóra vágyni:
a jót akarni kell!
És nem elég akarni:
de tenni, tenni kell!…„ (Váci Mihály)
Tégy minden jót, amire képes vagy, és tedd olyan csendben, ahogyan csak lehetséges. (Charles Dickens)
A gonosz diadalához csak annyi kell, hogy a jók tétlenek maradjanak. (Edmund Burke)
Hogy a mózesi tízparancsolat megszegését elősegítő 7 főbűnnek, s magának a tízparancsolatnak mennyire van „szavatossága” manapság? „Ne lopj! Ne paráználkodj! Ne hazudj, mások becsületében kárt ne tégy!” stb. Szerinted?
Viszonyításként inkább következzen a 7 erény: hit, remény, szeretet (mint ún. isteni erények), igazságosság, lelki okosság, mértékletesség, lelki erő.
Ezek között is akadnak nehezebben értelmezhető minőségek. Nem egészen tiszta, mit jelent, lelkileg okosnak lenni. (Ha hisszük, hogy a lélek az abszolút intelligencia – annak része.) Az viszont kétségtelen, hogy lelki erőből soha nem lehet elég…fontos erény a főbűnök kezeléséhez, elviseléséhez.
Jó és rossz kavarog bennünk. Rajtunk áll, mit engedünk szabadjára: ún. bűnökkel vagy erényekkel élünk. Van, ami alapvetően akarat és döntés kérdése…
A jóra való restség
a 7 főbűn közül nem tűnik ártalmasnak – bűnnek – , inkább csak bocsánatos (gyarló) mulasztásnak. Máris más színben tűnik fel, ha a gyengék, rászorulók melletti fellépés elmulasztásáról vagy mindenféle gazságok eltűréséről van szó…
Elgondolkodtál valaha azon, hogy mit nem teszel meg annak ellenére, hogy megtehetnéd vagy meg kellene tenned?
Ha szeretnénk jobbá tenni a világot, mindenekelőtt a saját mulasztásainkkal kell szembenéznünk, kíméletlenül. Ha magunkat kivételként kezeljük, milyen alapon kérhetünk számon bármit is másokon?
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.