A kamaszok szórakoztatók, sérülékenyek, kiszámíthatatlanok, és néha teljesen kezelhetetlenek
A kamaszok szórakoztatók, sérülékenyek, kiszámíthatatlanok, és néha teljesen kezelhetetlenek. Vágynak a függetlenségre, de sok tekintetben még nincsenek felkészülve rá.
Egy nap arra lettem figyelmes, hogy a 13 éves fiam meglepően korán kel. (…)
– Hová készülsz? – kérdezem vidáman, de némi bizonytalansággal a hangomban.
– Orvoshoz megyek, nyolcra van időpontom.
– Orvoshoz? Minek? ugye, nincs semmi baj? – Egy pillanat alatt mérhetetlenül ideges leszek. Ezalatt a fiam rágás nélkül, gyorsan tömi magába a pirítósát.
– Semmi baj? Minden baj! Szokás szerint nem érted. Olyan ostoba vagy! DNS-vizsgálatot csináltatok, mert nem tudom elhinni, hogy tényleg te vagy az anyám!
Részlet a Tartsd őket közel, de ne túl szorosan – Mindfulness kamasz gyerekek szüleinek c. könyvből. Kemény, igaz? Ilyen is tud lenni egy kamasz.
A legtöbb kamasz különösebb gondok nélkül felnő. Kételkedés, lázadás, szabályszegés, a határok feszegetése – mindannyian tudjuk, hogy ezek részei a folyamatnak, csakúgy, mint sok más szokványos, hétköznapi pillanat. De mit tegyünk, ha nem a terv szerint mennek a dolgok? Hogyan birkózhatunk meg a kamaszok nevelésének nehézségeivel? Erről ír könyvében a szerző, Eline Snel.
Mindannyian próbáljuk támogatni a kamaszkor érzelmi hullámvasútján utazó gyermekeinket, de ha túlságosan beavatkozunk, a kamaszok úgy érzik, megfojtjuk őket. Meg akarjuk adni nekik azt a szabadságot, amire szükségük van a felnőtté váláshoz, ugyanakkor igyekszünk elkerülni, hogy feleslegesen sérüljenek – de ha mégoly erősen törekszünk is az egyensúlyra, egész biztosan hibázunk.
A szülők befolyása úgy csökken, ahogy a gyerek nő
– Megtanultam, mennyire fontos a bátorság, az együttérzés és a bizalom ebben a digitális korban, ahol úgy tűnik, hogy életünket a teljesítmények, az ingerek és választék bősége, a kortársak véleménye, az ellenőrzés megtartása és az eredmények hangsúlyozása határozzák meg. Ezért ez a könyv három részből áll, melyek a bátorságról, az együttérzésről és a bizalomról szólnak – írja a szerző.
Kamasz gyereket nevelni mindenképpen kihívás. Tudatos jelenléttel, ítélkezés nélküli szelíd figyelemmel és elfogadással úrrá tudunk lenni a problémás helyzeteken. A könyv bemutatja, hogyan fejleszthetjük ezt a hozzáállást gyermekünkkel közösen.
A kötethez meditációs gyakorlatokat tartalmazó hanganyag is tartozik, amely a Scolar Kiadó weboldaláról tölthető le. A gyakorlatokat egyaránt végezhetik a szülők és gyermekeik, egy részük kifejezetten a kamaszok számára készült.
Mi a mindfulness?
Jelentése tudatos jelenlét – olyan velünk született képesség, amely gyakorlással előhívható, fejleszthető és elmélyíthető. A figyelemmel és a jelenléttel kezdődik minden, azzal, hogy egyetlen dologra összpontosítunk, a jelen pillanatban, ítélkezéstől mentesen. Erre mindenki képes, mégis kevesen gyakorolják. Sosem késő elkezdeni.

Alapító-főszerkesztő
Több mint két évtizedet töltöttem az írott média világában, szinte minden klasszikus sajtóműfajban kipróbálhattam magam újságíróként, szerkesztőként. 2006-2012 között építészeti szakújságíróként, PR-szakemberként voltam aktív, szakmai kiadványok és rendezvények létrejöttében közreműködtem. Az eletszepitok.hu weboldalt 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszakanyarodtam eredeti hivatásomhoz; gyermekjóléti alapellátás keretében általános és középiskolásokkal foglalkozom, prevenciós, edukációs, pályaorientációt támogató foglalkozásokat tartok, érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a szociális kompetenciafejlesztés és a készségfejlesztés áll. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetben szereztem mesterdiplomát, okleveles szociális munkás, felsőfokú intézményi kommunikátor, újságíró és kiadványszerkesztő képesítésekkel rendelkezem.