A klímabarát kert. Környezetünk természetes klímaberendezése. Könyvajánló
Sokunknak a kertészkedés nemcsak hobbi, hanem szenvedély is, amit az egyre erősödő klímaváltozás új kihívások elé állít. Számtalan hőséggel, viharokkal terhelt nap, végtelennek tűnő aszályos időszakok váltakoznak az erős esőzésekkel és árvizekkel. Még sok éves kertészkedési tapasztalattal is tanácstalanul állunk ilyenkor.
2022 nyarán emlékezetem szerint két-három kiadósabb esővel számolhattunk augusztus közepéig. Pedig gyűjtenénk az esővizet, locsoláshoz tökéletes. Az aszály a kertben is látványos méreteket öltött: a kevésbé szárazságtűrő gyümölcsfák és vadgesztenyefák július közepétől elkezdték hullatni a leveleiket, mintha ősz lenne, zsákszámra gyűjtjük a száraz faleveleket, a gyep pedig napi kétszeri locsolás mellett is kiégett a kert azon részein, ahol nincsenek árnyékot adó lombhullató fák. Az aszály ellensúlyozására elegendő lenne bőséges a vízutánpótlás, ám ez költséges dolog, és munkaigényes is. Az automata öntözőrendszer telepítése és üzemeltetése jó megoldás, de ezt a kiadást a jelen helyzetben nem mindenki engedheti meg magának…
A klímabarát kert c. könyv olyan természetes megoldásokat mutat be, amelyek a jövőben jól alkalmazhatók lesznek, és megtudhatjuk, miként csökkenthetjük a vízfogyasztást és hogyan alakíthatunk ki kellemes mikroklímát. Elvégre a növények a legegészségesebb és legkörnyezetbarátabb „klímaberendezések”.
A klímaváltozáshoz alkalmazkodó kertkialakítás, a helyes növényalkalmazás és -gondozás a megoldás kulcsa – olvasható a könyvben. Aki ennek szellemében alakítja ki és tartja fenn a kertjét, nemcsak sok örömöt fog lelni benne, hanem egyidejűleg a klímavédelemért is megtette a magáét. Mert még a legcsekélyebb hozzájárulás is, minden intézkedés, minden egyes növény fontos a klímaváltozás elleni harcban.
Egy természetközeli kert általában sokszintű és fajgazdag. A kötet többek között azt is bemutatja, mely növények alkalmazkodnak leginkább a megváltozott klímához. Az egzotikus, nedves területeken honos növények többnyire már a tűréshatáruk végéhez értek – állítja a szerző -, viszont a legtöbb honos faj jól alkalmazkodik a körülményekhez. Ha megfelelő a termőhely és a talaj, akkor egy forró és száraz nyarat is túlélnek ezek a növények.
Függetlenül attól, hogy balkonunk, teraszunk, apró előkertünk vagy burjánzó édenkertünk van, az erőforrások védelme és a biológiai sokféleség megtartása kicsiben is elkezdhető. Ennek alapja a kert lehetőleg természetközeli kialakítása, az ökológiai gazdálkodás, a tudatos bánásmód a növényekkel és az állatokkal és a természet körforgásának megértése.
A könyv iránymutatást nyújt az ökológiai potenciállal rendelkező, könnyen gondozható kertekhez, amelyek ki fogják állni a klímaváltozás kihívásainak próbáját.
A szerzőről
Margit Beneš-Oeller tájépítészmérnök. Az alsó-ausztriai Natur im Garten (A természet a kertben) mozgalom szakértőjeként rendszeresen ökológiai témájú cikkeket közöl. A kremsi egyetemen kerttörténetet oktat. Főleg a természetközeli és kreatív kertek kialakítása, a gyógynövények, fűszernövények használata és a növények fényképezése foglalkoztatja.
A könyv a Cser Kiadó gondozásában jelenik meg 2022. augusztus 23-án – már előrendelhető itt>>
Fordította: Zvolenszky Ágota
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.