A modern világ 7 csodája
Az ókori világ hét csodáját először Szidóni Antipatrosz említette az i. e. 2. században írt epigrammájában. A műben a legimpozánsabb építmények szerepelnek: a gízai nagy piramis, Szemiramisz függőkertje, az epheszoszi Artemisz-templom, Pheidiasz olümpiai Zeusz-szobra, a halikarnasszoszi mauzóleum, a rodoszi kolosszus és a pharoszi világítótorony. A gízai nagy piramison kívül az összes felsorolt világcsodát elpusztították a földrengések, a háborúk, vagy az idő vasfoga.
A modern világ hét csodájába lenyűgöző építmények és műalkotások tartoznak. Ezek a csodák nemcsak látványos építészeti remekművek, hanem a tervezés, a kivitelezés és az emberi találékonyság magas szintű példái is, amelyek inspiráló hatással vannak az egész világra a 21. században is.
Kínai Nagy Fal
A Kína védelmére épített Nagy Fal teljes hossza a legfrissebb mérések szerint körülbelül 21 196 kilométer. Ez a hosszúság folyamatos és szakaszos részeket egyesít, amelyek egyesek szerint a történelem során különböző időszakokban épültek. A fal nem egyetlen, egybefüggő építmény, hanem különböző szakaszokból áll, amelyek összefonódnak az északi határok mentén. A fal magassága változó, de átlagosan 6-8 méter, a legmagasabb szakaszok elérhetik a 14 métert is. A fal szélessége 4-5 méter átlagosan, van, ahol eléri a 9 métert is.
A fal építése több ezer évre nyúlik vissza, és a különböző dinasztiák alatt készült. Az építkezés Kr.e. 7. század körül kezdődött, a fal kiterjedtebb szakaszát a Ming-dinasztia (1368-1644) alatt építették.
A Kínai Nagy Falat évente 10-15 millió turista keresi fel.
Petra (Jordánia)
Petra Jordánia déli részén található ősi nabateai város, amely híres sziklába vájt építményeiről és lenyűgöző építészeti megoldásairól. A város a Kr.e. 4. században kezdett fejlődni, és a Nabateusok kereskedelmi központjaként vált jelentőssé. Petra legfőbb látványosságai közé tartozik a híres Kincstár (Al-Khazneh), amely egy hatalmas sziklába faragott templom, valamint a Színház, az Előcsarnok és a Kolostor. Petra az UNESCO Világörökség része, 2007-ben került be az új világ hét csodája közé.
Petra évente átlagosan 600-900 ezer látogatót vonz, népszerű turisztika célpont.
Colosseum (Olaszország)
Róma ikonikus amfiteátruma az ókori római építészet egyik legnagyobb és legimpozánsabb alkotása. A Flavius-dinasztia által épített építmény az i.sz. 80-ban készült el, és kezdetben 50-80 ezer néző befogadására volt képes. Az arénát gladiátorviadalok, állatviadalok és más nyilvános események színhelyeként használták. A Colosseum jellegzetes építészeti megoldásai, például a három szintes ívarchitektúra és a komplex alagsori rendszer, ma is lenyűgözik a látogatókat. Az UNESCO Világörökség része, és Róma egyik legjelentősebb turisztikai látványossága, évente 7-8 millió látogató keresi fel.
Taj Mahal (India)
A Taj Mahal India Agra városában található mauzóleum, amelyet Shah Jahan mogul császár építtetett felesége, Mumtaz Mahal emlékére. Az építkezés 1632-ben kezdődött és mintegy 22 évet vett igénybe. A mauzóleum híres gyönyörű fehér márvány burkolatáról és kifinomult építészeti megoldásairól, gyönyörű kertjéről és a bonyolult inkrusztációs megoldásokról – drágakövek, márványdarabok vannak az alapba ágyazva. Az építmény a mogul építészet csúcsát képviseli, 1983 óta az UNESCO Világörökség része. A szerelem szimbólumaként ismert, évente 6-8 millió látogatót vonz.
Machu Picchu (Peru)
Machu Picchu egy ősi inka városrom, amely az Andok hegységben, Peru délnyugati részén található, mintegy 2430 méter magasan a tengerszint felett. A 15. század közepén épített város a spanyol hódítások idején elfeledetté vált, 1911-ben fedezték fel újra a nyugati világ számára. Machu Picchu híres lenyűgöző építészeti megoldásairól, precízen illesztett kőépületeiről és a páratlan természeti környezetről, amely körülveszi. Az UNESCO Világörökség része, a világ egyik leglátogatottabb történelmi helyszíne, évente 1,5–2,5 millióan keresik fel.
A Megváltó Krisztus szobra (Brazília)
Rio de Janeiro egyik legismertebb és legikonikusabb látványossága. Az 1931-ben felszentelt, 30 méter magas és 28 méter széles szobor, amely a 710 méter magas Corcovado-hegy tetején helyezkedik el, Jézus Krisztust ábrázolja kitárt karokkal. A monumentális alkotás a modern brazil építészet és szobrászat egyik kiemelkedő produktuma. Tervezője Paul Landowski. A Krisztus-szobor 2007-ben került be az új világ hét csodája közé. Az impozáns építmény nemcsak vallási szimbólum, hanem Rio de Janeiro városának egyik legfontosabb turisztikai célpontja is, csodálatos kilátást nyújt a városra és a környező tájra. Évente 2-3 millióan keresik fel.
Chichén Itza (Mexikó)
A Yucatán-félszigeten található ősi maja városrom a város 7. és 10. századi virágkorának emlékét őrzi. A helyszín legismertebb építménye a Kukulkán lépcsős piramis; 24 méter magas, a négy oldalán 91 lépcsőfok található, összesen 365 lépcsőfokkal, ami az év napjainak számát jelképezi. Az építmény különleges jelentőséggel bír az évszakok és a csillagászati események szempontjából: az egyenlítői napokon a piramis oldalán egy kígyó alakú árnyék jelenik meg, ami Kukulkán, a maja esőisten szimbóluma. A Kukulkán piramis a maja építészet és csillagászat mesterműve. Chichén Itza híres más lenyűgöző építményeiről is, mint például a Harangtorony, a Nagy Játékpálya és a Szertartási Kút. A városrom az UNESCO Világörökség része, 2007 óta az új világ hét csodája között tartják számon, 2-3 millió látogatót vonz évente.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.