A mozgásszervek épsége érdekében ezekre érdemes figyelniük a kisgyermekes anyáknak
Amikor az első gyermekünket várjuk, sok mindenre felkészülünk a szüléssel, illetve a születendő babával kapcsolatban. Azonban a szülést követő hetekre, a gyermekágyi időszakra, illetve a regenerációra kevésbé kerül fókusz a várandósság időszakában. Pedig fontos tudatosítani, hogyan kell figyelni önmagunkra, hogy a felépülést követően egészségesen éljük a hétköznapokat mind mentálisan, mind a mozgásszerveinket tekintve.
Az (ön)gondoskodás fontossága
Friss anyukaként talán a legnagyobb meglepetést nem is az újszülött ellátásának lépései jelentik, hanem a tény, hogy saját magunkat is figyelni, gondozni kell. Az esetleges varratok a gáton, a szülés után jellemző aranyérproblémák, a császármetszés okozta sebek, hegek, mind mozgási nehézségeket okozhatnak az első napokban, hetekben. Kifejezetten a gátseb kezelésére is készülnek már krémek, ezek használatát mindenképp egyeztessük az orvosunkkal. A császáros heget minden nap kötözni kell, illetve sebkezelővel ecsetelni. Az aranyeres panaszokra pedig érdemes már úton a kórházba készülni, és a megfelelő kenőcsöket bekészíteni a kórházi táskába.
A sebek és hegek kezelése mellett nagyon fontos a megfelelő vitaminpótlás, hiszen a szülés után könnyen léphet fel vashiány, emellett a szervezet sok energiát, tápanyagot használ el a szoptatás miatt. Sok terhesvitamin alkalmas a gyermekágyi időszakra is, de akadnak kifejezetten az első hónapokra készült vitaminok is.
3 +1 dolog mozgásszervei baj, amire figyelnünk kell
Számos aprónak tűnő probléma hozhat magával komoly gondot, ha nem szentelünk neki megfelelő figyelmet már az első jelektől kezdve. Ha a gyermekágyi időszakból felépültünk, akkor is jó, ha odafigyelünk a testünk jelzéseire, hiszen egy csecsemő gondozása nemcsak pszichésen és érzelmileg nagy feladat, de fizikailag is megterhelő lehet. Nézzük, milyen ortopédiai problémákat okozhat a várandósság, szülés utáni óvatlanság, illetve a sok emelgetés, ringatás, cipelés.
De Quervain-betegség
Ez a probléma a csuklót érinti elsősorban, ezen belül is a hüvelykujj vonalában lévő inak megvastagodása, valamint gyulladása miatt alakul ki. Könnyen létrejöhet a gyakori emeléstől és kézben tartástól, az ismétlődő mozdulatok pedig csak fokozzák a fájdalmat, illetve a gyulladást. A De Quervain-betegség fő tünete a hüvelykujj vonalában kialakuló duzzanat, amely bizonyos emelő, markoló mozdulatokra erős fájdalmat okoz, a kellemetlen érzés pedig akár az alkarba is felsugározhat. Amennyiben hasonló tüneteket tapasztalunk, mindenképp forduljunk orvoshoz, aki valószínűleg csuklórögzítőt javasol majd, emellett gyakori a gyógyszeres, esetleges injekciós kezelés is.
Kéztőalagút szindróma
A De Quervain-betegséggel ellentétben itt a csukló csontjai között futó alagútszerű mélyedésben duzzadnak meg az inak. A legfőbb fájdalmat pedig nem is ezek gyulladása, hanem az általuk okozott nyomás kelti, amelyet a nervus medianus elnevezésű idegre gyakorolnak. Főleg a finommotorikus mozgás okoz szenvedést, például egy ruha begombolása, illetve jellemző tünet, hogy éjszaka a fájdalom fokozódik. A kezelés során kezdetben a sínezés, szükség esetén szteroidalapú gyulladáscsökkentők segítenek, illetve a végső megoldást a műtét is jelentheti.
Alsó háttájéki fájdalom
Ehhez a típusú ortopédiai problémához könnyen hozzájárulhat a baba emelgetése, a kiságyba helyezés, vagy a kényelmetlenebb szoptatási pózok. A fájdalmat nemcsak kezelhetjük, de meg is előzhetjük, ha figyelünk a következőre: a baba emelésénél ne derékból, hanem térdből hajoljunk, szoptatás közben ne görnyedjünk előre, igyekezzünk egyenesen tartani magunkat. Emellett hosszabb álldogálás, séta során ne tartsunk a csípőnkön a babát huzamosabb ideig, használjunk hordozókat, és elől vagy a hátunkon tartsuk a kicsit. A problémák jelentkezése esetén gyógytorna vagy esetleges gyógyszeres kezelés segíthet.
+1 A szétnyílt hasizom
Bár nem kifejezetten az ortopédia területe, de a szétnyílt hasizom ténye, illetve elmaradt kezelése komoly mozgásszervi gondokhoz vezethet. Restus diastasisról akkor beszélhetünk, amikor a hasizomszövetek közötti hártya nem képes összetartani a két elvált részt. Ezt célzott tornával hatékonyan lehet orvosolni, a fontos, hogy a szétnyílás mértékének megfelelően szakember határozza meg az otthon végzett feladatsorokat. Számos mozgásforma – például a hasprés – károsan hathat a szétnyílt hasizomra és további nehézségeket okozhat. A szétnyílt hasizom következménye lehet a gyakori derék-és hátfájás, az ízületi problémák, sőt akár sérv is kialakulhat.
Átalakuló mindennapok
A gyermek születése megváltoztatja a mindennapokat, áthelyezi a hangsúlyokat, azonban fontos szem előtt tartani, hogy ekkor sem hanyagolhatjuk el a saját egészségügyi problémáinkat. Ne feledjük: a baba érdeke is, hogy jól érezzük magunkat, megfelelő közérzettel tudjuk ellátni őt, és ne kerüljünk komolyabb bajba az elhanyagolt tünetek miatt. Az ortopédiai problémák kevésbé ismertek vagy kerülnek fókuszba a szülés után, pedig mindenképp ellátást igényelnek, hiszen ezzel erős fájdalmaktól kímélhetik meg magukat a friss édesanyák.
Nyitókép: Andrea Piacquadio/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.