A papírhajtogatás művészete: oxygami technikával alkotott szobrok, térbeli képek. Varga Attilát kérdeztük különleges hobbijáról
Varga Attila különleges szobrokat, térbeli képeket hajtogat kartonpapírból. A technika neve oxygami, ami az oxigén és origami szavak ötvözéséből jött létre. Ezek a nonfiguratív és figuratív alkotások belül üresek (levegősek), sablon alapján hajtogatással készülnek. A kivitelezés időigényes, türelmet, nagyfokú precizitást igényel. Előnye, hogy relatíve alacsony a költségigénye. Attila évek óta oxygamizik, hobbiból, nyomdai munkája mellett.
Hogyan kezdődött?
Évekkel ezelőtt a Kreatív Hobbik Facebook csoportban láttam oxygami technikával készült sólymot. Sokan megkérdezték az alkotótól, miből készült, s amikor az a válasz érkezett, hogy papírból van, nekem is kikerekedett a szemem. Írtam a készítőnek, hogy ez nem lehet igaz, így kezdtünk levelezni. Megismertetett a technikával, segített elindulni, mutatott letölthető sablonokat.
Nehéz volt belejönni?
Nem nagyon van kézügyességem, ez az igazság. Legfeljebb pálcikaembert tudok rajzolni. Az oxygami kompozíciók lelke a pontos vágás, szakszerű hajtogatás, a precíz összeillesztés; egyenes vonalakkal kell dolgozni, nem kell hozzá nagy kézügyesség, mégis látványos dolgokat lehet kihozni belőle. Jó, ha van némi térérzék, térlátás, hogy a kinyomtatott, kiterített sablont el tudjam képzelni három dimenziósban.
Tehát kész sablonokkal dolgozol.
Így van. Hihetetlen mennyiségű sablon érhető el az interneten, ezek jellemzően „fizetős” sablonok, persze vannak ingyen letölthetők is közöttük. A sablonok a könnyű nyomtathatóság miatt A4 méretűek, kompozíciótól függ, hány darab A4 papírból áll az adott sablon. Ami nekem többször okozott meglepetést, az az, hogy a sablon alapján nem tudtam belőni, mekkora lesz a figura. Nem mindegyik összeszerelési útmutatón tüntetik fel a méreteket. Az Anubisz szobor 80 centi hosszú lett, ami eléggé megdöbbentett. Ezzel a technikával akár 1,5-2 méteres jegesmedvét is lehet készíteni. Az Anubis mellett a tobzoska szobrom lett hasonlóan nagy méretű, 80 centi körüli.
Jól ismered a papírfajtákat, hiszen nyomdában dolgozol… Milyen papírt használsz oxygamihoz?
Anyagában színezett, 230 grammos kartont. Ez nem túl vékony, nem túl vastag, a kész kompozíciónak van tartása, nem rogyik össze. A hajtogatott elemeket univerzális hobbiragasztóval rögzítem egymáshoz, minimális kell belőle. A hajtogatásnál arra kell vigyázni, hogy ne repedezzen a karton, ezért a hajtási vonalakat vonalzó mellett erősen áthúzom – karcolom – tollal, utána a karton szépen lehajlik, nem repedezik.
Az egyiptomi istenalakok fekete, arany színűek. Mivel fested a kész alkotásokat?
Akrilt használok, de csak ha nagyon muszáj, ha megköveteli a téma. Festés helyett inkább színes kartont használok.
Mennyi időt vesz igénybe egy-egy kompozíció?
Ha egy átlagos, 30 centi magas figurát veszek alapul és minden délután 2-3 órát foglalkozom vele, egy hét alatt elkészül.
Rendelni lehet tőled?
Családtagoknak, ismerősöknek, munkatársaknak, barátoknak szoktam kérés alapján szobrokat készíteni, és persze magamnak.
Három-négy éve oxygamizol. Úgy tűnik, nem tudod megunni.
Nem. Pár nap után már hiányzik, hogy leüljek, vagdossak, ragasszak…
Ízelítő Varga Attila munkáiból
Nemrég a Canvas Arts szerkesztői is felfigyeltek Attila alkotásaira, és készítettek vele egy videót. Itt látható
Attila Papercraft a Facebookon >>
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.