Kell-e haragudni a Halloweenre? A töklámpás feledésbe merült magyar hagyománya
Magyarországon nincs Halloween, Magyarországon Mindenszentek van. Ismerős gondolat? Évek óta elárasztja ősszel a Facebookot a faragott tökökre haragvó nemzeti önérzet.
Tény, hogy manapság a töklámpás készítését sokan az angolszász és amerikai ünnephez, Halloweenhez kötik, pedig a tökfaragás Magyarországon is régi hagyomány. Olyannyira régi, hogy az első erről szóló történet egészen Salamon, Árpád-házi királyunk idejére nyúlik vissza, aki trónviszályban állt unokatestvéreivel: Gézával, illetve annak halála után Lászlóval.
1081-ben Salamon ugyan elismerte Lászlót, mint magyar királyt, cserében megtarthatta királyi címét és László udvartartást is rendelt mellé, Salamon azonban a királyi udvarban is terveket szőtt a trón visszaszerzésére. Ezek után László biztonsági okokból a visegrádi vár tornyába záratta. Az őröknek parancsba adták, hogy sötétedés után töklámpásokkal világítsák ki a tornyot, hogy éjszaka is szemmel tarthassák a rabot.
A különleges „fáklyák” azonban nemcsak a vár foglyát világították meg, hanem a Dunán közlekedő hajósoknak is támpontul szolgáltak. Innen ered a mondás: „fénylik, mint Salamon töke”. (Bővebben: Wikipedia)
Az Őrségi Tökfesztivál Nyugat-Dunántúli Régió kiemelt kulturális és örökség- és gasztroturisztikai rendezvénye, melynek egyik állandó programja a tökfaragás.
Ha angolszász hagyomány is lenne, miért kellene haragudni miatta? Ha másért nem, a gyerekek kedvéért legyőzhető lenne az ellenérzet.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.