„Akkor tudjuk meg a víz értékét, amikor a kút kiszárad.” Megoldások vízválságra. Könyvajánló
„Akkor tudjuk meg a víz értékét, amikor a kút kiszárad.” Benjamin Franklin
Matt Damon volt már matekzseni takarító, Ryan közlegény, zsebtolvaj Ocean csapatában, Jason Bourne négyszer is, Jack Nicholson téglája, halottlátó, marslakó, de azt valószínűleg kevesen tudják róla, hogy a civil életben sokat jótékonykodik és idő közben vízügyi szakember lett belőle. Gary White hidrológussal közösen létrehoztak egy alapítványt, és már 40 millió embernek segítettek tiszta ivóvízhez jutni. Gary és Matt A víz értéke c. könyvükben elmesélik, hogyan is történt mindez – hallható a kiadó ajánlójában. A könyv magyar változata a Corvina gondozásában jelent meg.
Az ember minden reggel használja a vizet: lezuhanyozik, kávét főz, lehúzza maga után a vécét, oda se figyelve.
Csakhogy több mint 750 millió ember nem teheti meg mindezt, mivel nincs bevezetve a víz a lakásába, 1,7 milliárd embernek pedig nincs vécéje.
A vízválság minden harmadik embert érinti a Földön: gyerekek nem járhatnak miatta iskolába, nők nem kereshetnek pénzt, és sokakat kényszerít mélyszegénységbe.
Ám mindez megoldható – ez a meggyőződés hozta össze Matt Damon filmsztárt és Gary White hidrológust. Évekig próbálták megoldani a válságot helytelen módszerekkel, aztán félig helyesekkel, végül már majdnem egészen helyesekkel. Közös cégük, a Water.org idővel rátalált egy működő szisztémára: eddig 40 millió embert segítettek hozzá ivóvízhez és/vagy vécéhez.
Ebben a könyvben Gary és Matt történeteket mesél arról, hogyan jöttek rá fontos dolgokra, próbáltak ki új ötleteket, utazták be a fél világot hol a rászorulókat felkeresve, hol a nagyhatalmú döntéshozók között forgolódva. Humorral és alázattal ismertetik, hogyan indítottak útnak egy vadonatúj modellt, melynek nem kisebb a tétje, mint jobb egészség és magasabb életszínvonal számos embernek szerte a világon.
Részletek a könyvből
„Víz nélkül nincs élet. Ha pedig nincs ivóvíz, az ember nem juthat előbbre. (…) Most már az is nyilvánvaló, hogy a vízhiány a klímaváltozás egyik legsúlyosabb következménye lesz. Azok számára, akikhez be van vezetve a víz, igen sokba fog kerülni – akikhez meg nem, azoknak végzetes lehet. (…)
Körülöttünk mindenütt víz van. Ébredés után vízzel zuhanyozunk, vízzel mosunk fogat, vízzel húzzuk le a vécét, kávét is vízzel főzünk, aztán iszunk egy pohár vizet, vízzel mosogatunk, s mindezt még mielőtt elindultunk volna hazulról. Arra nem is gondolunk, mihez kezdenénk víz nélkül, hiszen ilyen helyzet nem állhat elő. (…) A vízhez és a higiéniához olyan könnyen jutunk hozzá, hogy nem foglalkozunk vele, sőt, észre sem vesszük. (…)
Engem, miután egész életemet azzal töltöttem, hogy próbáltam másokat vízhez juttatni, ugyancsak elborzaszt egy olyan jövőnek a gondolata, amikor több milliárd ember fog vízhiánnyal küzdeni a világon. Erre már most el kell kezdenünk a felkészülést. (…)
…a kevésbé fejlett országokban (…) a legszegényebb embereknek alapvetően csak három választásuk lesz, ha majd a készletek kifogynak. Az egyik az, hogy megpróbálnak egyre kevesebb vízzel élni, ami betegségekhez, sőt akár halálesetekhez is vezethet. A másik, hogy megpróbálhatják elvenni a szomszédaik vizét – már erre is láthattunk példát Darfurban. A harmadik és legvalószínűbb lehetőség az, hogy elmenekülnek, és próbálnak új hazát találni, ahol még van elegendő víz mindannyiunknak. Az ilyen népvándorlások természetesen megrendítő hatással vannak mind a családokra, mind a társadalmakra. Az elmúlt évtized egyik legszörnyűbb humán katasztrófája a szíriai háború, mely részben egy hosszan tartó aszály miatt robbant ki. Ez a szárazság négy év alatt megtizedelte az ország termőföldjeit, s elpusztította a szarvasmarha-állomány 80 százalékát. (…) A következmények persze nem csak Szíriára hatotta ki.”
Ezek a kiragadott részletek meglehetősen sötét képet festenek a jövőről, ám a könyvnek alapvetően nem a riogatás a célja; egy (a fejlett országokban még kevésbé érzékelhető) létező problémára hívja fel figyelmet, és megoldási módokat is javasolva arra invitálja az olvasót, hogy szegődjék társul ebben a vállalkozásban. A szerzők 200 oldalas könyvének eladásából származó összes jövedelem a Water.org számlájára folyik be. Matt Damon színész 2009-ben alapította a Water.org alapítványt. Az alapítvány elkötelezett amellett, hogy tiszta vizet juttasson emberek millióihoz világszerte, és nagy lépéseket tegyen a nemzetközi vízválság végleges megszüntetése érdekében.
Filmajánló – Running the Sahara
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.