Alma-banán turmix pitypanggal. A gyermekláncfű mint gyógynövény
Úton-útfélen találkozhatunk gyermekláncfűvel, virítanak élénk sárga virágai; talán eszünkbe sem jut, hogy értékes gyógynövény, s az ehető virágok csoportjába tartozik. Sokféle módon hasznosíthatjuk a konyhában, Ági gyakorlott pitypang-felhasználó, blogján több recept is található. Ezt a turmixot nagyon egyszerű elkészíteni; azoknak is ajánljuk, akik először próbálnák ki fogyasztási célra a pitypangot.
Hozzávalók
10-15 pitypanglevél (megbízható helyről gyűjtsük, felhasználás előtt mossuk át)
1 pitypangvirág
1 banán
1 golden alma
3 dl víz
1 bio citrom leve és héja
méz ízlés szerint
Elkészítés
Tisztítás után a pitypang levelet és a feldarabolt gyümölcsöket tegyük egy tálba (vagy a botmixer tartályába), öntsük fel vízzel és turmixoljuk krémesre.
A citrom elhagyható; mézzel ízlés szerint édesíthető.
A pitypangról
A pitypang (Taraxacum officinale) ismertebb népies nevei: gyermekláncfű, kutyatej, barátfű. Régóta ismert gyógynövény, Európa és Ázsia mérsékelt égövi tájain őshonos.
A gyermekláncfű levele vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag: A-, B-vitamin család, C-, D-vitamin, vas, szilícium, magnézium, cink, mangán, réz, inulin, flavonoidok, aminosavak, nyomelemek tárháza. A növényben található keserűanyagok kedvező hatással vannak az emésztőrendszerre és a májra. Hatóanyagai a máj és vesék működését szabályozzák, befolyásolják,
ezért sok esetben bevethető, amikor a szervezetből méreganyagokat szeretnénk kitisztítani.
Fokozza az epe termelődését, az epehólyagból való ürülését – epehajtó, vízhajtó, veseserkentő, enyhén hashajtó. Vértisztító hatása a köszvényesek, reumások segítségére is lehet.
Fogyasztható a levele, gyökere, virágbimbója, virágja, nyersen és szárítva. Levelét változatosan készíthetjük el: leves, főzelék, köret, de legismertebb amikor salátaként vagy saláta részeként fogyasztjuk.
Étvágytalanság esetén érdemes kipróbálni a pitypang teát, emésztési panaszok esetén is segít. A teához három deci vízben forraljunk fel 2 teáskanálnyi pitypanglevelet, zárjuk le, és hagyjuk 15 percig állni, hogy kioldódjanak a hatóanyagok. Kúraszerűen alkalmazható (6 hét, majd 2 hét szünet).
Fájó, gyulladt ízületet a levelekkel borogassuk be, hagyjuk hatni 30 percig, majd majd cseréljük ki. Készíthetünk kenhető pitypangpépet is.
Ha már virágzik, a levele keserű. Érdemes akkor gyűjteni, ha még nem virágzik. Az összegyűjtött leveleket kössük össze, és borítsunk rá egy cserepet. A levelek a sötétben egy hét alatt elveszítik sötétzöld színüket és keserű ízüket is.
Allergia, epegyulladás, epekő, májbetegség, vagy más szervi betegség esetén kérjük ki szakember tanácsát fogyasztás előtt!
Fotó, szöveg: Molnár Ágnes Szeretetrehangoltan
hirdetés ▼
hirdetés ▲
Kapcsolódó összeállítás
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.