Őszi teendők a kertben. Hogyan készítsünk avarból talajtakarót?
A lehullott levél az egyik legértékesebb természetes erőforrás a kert számára a késő őszi, téli szezonban. Akár a fák, cserjék alatt hagyjuk, akár a komposztra halmozzuk, csekély erőfeszítéssel kiváló tápanyagforrást biztosíthatunk növényeink számára. Míg a lombkoronáról leválva a levél talajtakaróként funkcionál, addig a komposztba aprítva zöldtrágyaként szolgál.
Azt bizonyára mindannyian tudjuk, hogy erdőink talaját az őszi levelek gazdagítják, felhalmozódnak és lebomlanak. Ha ezt a folyamatot szeretnénk „lemásolni” és felgyorsítani, akkor érdemes aprítani a leveleket. A bomláshoz szükséges levegőt pedig biztosítanunk kell, ha összegyűjtjük azokat. Az avarhalmot például tyúkhálóval foghatjuk körbe.
Az avar komposzttermékként lazítja a talaj szerkezetét, javítja a vízmegtartó képességét, és a légáramlást a különböző rétegek között. A levelek a giliszták számára is táplálék, ők is kiveszik részüket az átalakítási munkálatokból, a végtermék pedig tápanyag-utánpótlás lesz növényeinknek.
Talajtakaróként védi a növényeket a fagytól, visszaszorítja a gyomokat és megőrzi a csapadékot a talaj felszínén. A naposabb időszakban mérsékli a párolgást, ezáltal segíti a talajban tartani a gyökérzet által hasznosítható nedvességet.
Az avar fokozatosan zsugorodik, mennyisége csökken, ezért új rétegeket érdemes kihelyezni.
Írta: Nagy Adrienn okl. agrármérnök, Zöld(Örök)ség
2011-ben kezdődött a történetem a Facebookon. Online magazinként 2013 óta létezem. Független vagyok. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.