Az igazi csoda. Egy súlyos arcdeformitással született kisfiú megható története. A regényből mozifilm készült
Csodácska – 2014-ben ezzel a címmel jelent meg magyar nyelven R. J. Palacio regénye a Könyvmolyképző Kiadó jóvoltából. „Egy csöndes átváltozás gyönyörű, humoros és olykor könnyekig megható története” – így mutatta be a bestsellert a Wall Street Journal. A regény érzékeny témát dolgoz fel, ráadásul a szerző elsősorban a tizenéves korosztályt igyekszik a történettel – szövegvezetésével, laza nyelvezetével – megszólítani. S persze minden szülőnek, gyerekekkel foglalkozó szakembernek, felnőttnek érdemes lenne megismernie a történetet – a jó hír, hogy a regényből sztárokat felvonultató mozifilm készült, így már széles tömegekhez eljuthat.
A regény és a film egy kisfiú történetén keresztül tart tükröt a társadalom épnek, normálisnak tartott tagjainak; a szereplők által láthatjuk, hogyan viszonyulunk a veleszületett mássághoz, s azt is, hogy mit váltunk ki egy-egy félresikerült vagy totálisan érzéketlen reakcióval az érintettekben.
A főhős, August (a filmben Auggie) súlyos arcdeformációval született, rengeteg műtéten esett át, melyeknek köszönhetően már teljes életet élhet(ne), de a külseje így sem nevezhető átlagosnak. Feltűnést kelt, és jellemző módon csodálkozást, rémületet, elutasítást, bántást vált ki az emberekből.
August az első négy osztályt magántanulóként csinálja végig az édesanyja segítségével, az ötödiket viszont már a közeli iskolában kezdi. Számára ez hatalmas próbatétel – be kell illeszkednie, meg kell vívnia a saját harcait.
A fiú története nem pusztán a másságot övező általános előítéletekre világít rá, hanem arra is, hogy önmagunk elfogadása mennyire meghatározó, sorsalakító tényező. Erőfaktor, egyben a legnagyobb kihívás, hisz önmagunk elfogadása a legnehezebb…
August éppen olyan hétköznapi dolgokra vágyik, mint a többi gyerek, és legfőképpen: barátokra. A beilleszkedés nem megy zökkenőmentesen. A film/regény kulcskérdése, hogy August képes-e meggyőzni az osztálytársait arról, hogy közéjük tartozik?
A kis srác kifejezetten jó arc, a történet nagyon szerethető, a mondanivalója pedig manapság különösen ránk fér…
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.