Azonnal ható társadalomkritika. Uğur Gallenkuş képpárjai világunk szélsőségeiről
Uğur Gallenkuş digitális kollázsaiból, képpárjaiból válogattunk. Világunk szélsőségei, ahogy ő láttatja.
Uğur Gallenkuş Isztambulban él, magát hétköznapi állampolgárként jellemzi. Fokozottan érzékeny világunk szélsőségeire, ellentéteire. A felelősségvállalás, segítségnyújtás és változtatás szükségességét sajátos módon hirdeti: digitális kollázsokon keresztül mutat be sorsokat, történeteket. Gallenkus a közösségi médiában – Facebookon, Instagramon – publikálja alkotásait, minden képéhez készít magyarázó szöveget, de a mondanivaló enélkül is átjön. Nem kíméletes, felkavaró felvételeket is előszeretettel használ a kollázsaihoz.
Gallenkus autodidakta módon sajátította el a képalkotás folyamatát, a képszerkesztő programok használatát, tanárként dolgozik, nem a művészetéből él. Az első képet 2015-ben, Aylan Kurdi szíriai kisfiú halála készítette, a gyermek holttestéről készült fotó bejárta a világot. A Kurdi család csónakkal próbált átkelni Törökországból a görög Kos-szigetre, ám a családfő kivételével mindenki odaveszett. A kisfiú partra sodródott holttestéről készült fotó megrendítő mementója a menekültválságnak.
Önarckép
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Gallenkus nem gondolta, hogy a kollázsai ekkora visszhangot váltanak majd ki. – Minden úgy történt, mintha isteni tervezés lenne – mondja. Világunk tele van olyan problémával, melyek felett nem lehet, nem is lenne szabad érzéketlenül szemet hunyni.
Gallenkus digitális fotókollázsai kakukktojásnak számítanak az Instagramon látható, hamis valóságot láttató képek sorában. Elgondolkodtatnak, kizökkentenek, ha csak egy pillanatra is, a következő vizuális ingerig, amely már arról szól, hogy az élet szép, igazságos, mindenkire egyformán süt a nap.
Webajánló: saatchiart.com/ugurgallen
Instagram: instagram.com/ugurgallen
Facebook: facebook.com/ugurgallen
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.