Azték zsálya: helye van az étrendben! Alaprecept chia pudinghoz
A chia mag nálunk az utóbbi években robbant be a köztudatba; a kilencvenes években kezdték újra termeszteni Dél-Amerikában, azóta meghódította a világot. Szuperélelmiszerként tartják számon, mivel számos kedvező élettani hatással bír.
Az azték zsályának is nevezett chia magot a dél-amerikai őslakosok többek között lisztként használták, olajat is préseltek belőle, vagy egyszerűen vízzel keverve fogyasztották. Ásványi anyag, omega-3 és omega-6 zsírsav tartalma kiemelkedő, kiváló antioxidáns, kalóriatartalma ugyanakkor rendkívül alacsony. A chia mag különlegességge, hogy magába szívja a nedvességet, perceken belül kocsonyás állagú lesz. Már egészen kevés mennyiség elfogyasztása is a jóllakottság érzetét adja. Magas rosttartalmának köszönhetően serkenti az emésztést, felpörgeti az anyagcserét, fertőzés- és gyulladáscsökkentő hatása is ismert. Lisztérzékenyek is fogyaszthatják.
Bár a chia mag könnyen felszívódik, napi fogyasztásra 15 g (kb. 2 evőkanál) az ajánlott mennyiség felnőttek esetében, ezt érdemes szem előtt tartani, mivel a „túlfogyasztása” emésztési problémákat (például székrekedést) idézhet elő. A chia magot a nap bármely szakában fogyaszthatjuk, reggelire különösen ideális.
Nagyon fontos, hogy elegendő időt adjunk a magoknak fogyasztás előtt ahhoz, hogy kellően magába tudják szívni a nedvességet. A magokat áztatni kell. A legjobb, ha már előző nap előkészítjük, egész éjszakán át hagyjuk ázni, így másnapra tökéletes, fogyasztásra alkalmas lesz.
Az alaprecept egy személyre
Két teáskanál pudingot alaposan keverjünk el 1-1,5 deci tejben vagy vízben. Többször kevergessük az áztatás alatt, mivel a magok összetapadhatnak.
Használhatunk növényi tejet, így a chia puding a tej ízét veszi át. Tökéletes hozzá a kókusz-, a mandula- vagy a zabtej. A tejbe keverhetünk kevés mézet is.
Gyakorlatilag főzés nélkül kapunk pudingot, ami a chia semeleges íze miatt tetszőlegesen ízesíthető. Keverhetünk hozzá mézet, kevés aprószemű zabpelyhet, natúr vagy gyümölcsjoghurtot, rétegezhetjük gyümölcspürével vagy klasszikus pudinggal, főzött krémmel. A tetejét megszórhatjuk friss vagy mirelit gyümölccsel, kókuszreszelékkel, öntettel stb.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.