Bravo, Bilbao! Spanyolországban áll a világ legmagasabb passzívháza. A 88 méter magas toronyházat szinte fűteni sem kell télen
A spanyolországi Bilbaóban található a világ legnagyobb passzívháza. A 88 méter magas, 32 emeletes, 171 lakást magában foglaló épület minden szempontból megfelel a szigorú német szabványnak, a közelmúltban kapta meg a darmstadti Passzívház Intézettől a tanúsítást. A toronyházat Germán Velázquez spanyol építész tervezte, a kivitelezés 2,5 évig tartott. A bilbaói passzívház mindössze két méterrel magasabb az eddigi „csúcstartónál”, a szintén lakáscélú Manhattani toronyházat 2017-ben adták át. 2011-ben még a 78 méter magas bécsi irodaház vezette a „magassági” ranglistát.
Fotó: VArquitectos
A bilbaói passzívház mintegy 90 százalékkal kevesebb fűtési energiát igényel a hagyományos technológiával korábban létesült épületekhez képest és kb. 75 százalékkal kevesebbet, mint egy átlagos új építésű toronyház. Mint minden passzívházban, nagy gondot fordítottak az extra hőszigetelésre, az épületburok légtömör – légmentes – kialakítására, és a hármas üvegezésű ablakok is rengeteg fűtési energiát takarítanak meg.
A passzívház-technológia fenntartható és költséghatékony megoldás a közel nulla energiaigényű építési követelményt támasztó követelmények megvalósításához. A német építési standard minden klímazónában „működik”. A passzívházak segítik a klímavédelmi célok elérését, magas szintű komfortérzetet nyújtanak igen alacsony épületüzemeltetési költségek mellett – fogalmazott korábban Wolfgang Feist fizikusprofesszor, a passzívház-technológia kidolgozója, aki a családja számára 1991-ben építette meg a világ első passzívházát a németországi Darmstadban.
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.