Vannak, akik szerint a most kisiskolás, kiskamasz gyerekeket érzelmileg sokkal inkább elhanyagolják a sokat dolgozó és internetező szüleik, és ők ezért durvábbak egymással. Ez ilyen formában nem igaz: a gyerekek bizonyos szempontból valóban magányosabbak, másrészről manapság szülőként, tanárként tudatosabban odafigyelünk rájuk, és ezért érzékenyebbek vagyunk arra, hogyan élik meg a mindennapjaikat. Milyen ez a generáció és mit lehet tenni, ha a gyerekek csúfolnak, kirekesztenek valakit? Két iskolapszichológust kérdeztünk.
Régen sem tűnt úgy, hogy sokkal többet foglalkoznak a gyerekekkel: lecsapták őket a térre és nem volt jelen a felnőtt, hogy helyretegye a konfliktusokat. Most a helikopter-generációnak nevezett szülők állandóan ott köröznek a fejük fölött és beavatkoznak. De a helyzet ennél bonyolultabb.
– A családi élet keretei ma valóban változnak, a szülők sokkal tudatosabban építik a karrierjüket, mint korábban, nemcsak az apák, hanem az anyák is hasonló mennyiségű munkaidőben dolgoznak, miközben szoronganak a hitel kapcsán, a munkahely elvesztése miatt – meséli Könyves Krisztina, egy vidéki általános iskola pszichológusa és a Yelon nevű weboldal munkatársa. Ez utóbbi a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány online programja, ahol a gyerekek chaten keresztül szakértőkkel beszélgethetnek testről, lélekről és szexualitásról őszintén, tabuk nélkül, 10 és 18 éves kor között.
A pszichológus szerint a nagyszülők is kevésbé vannak jelen a gyerekek életében, vidéken élnek vagy meghaltak, még dolgoznak vagy nyugdíjasként sokkal aktívabb életet élnek, mint a korábbi generációk. Egyszóval a gyerekekkel tényleg kevesebbet vannak a családtagjaikkal, mint régen. Viszont pozitív tendencia, hogy az apák sokkal inkább részesei a gyerekek életének már az első ultrahangtól kezdve a szülésen át a hordozásig és tovább.
– A családban ugyanakkor egyre komolyabb szerepet kapnak a digitális eszközök. Nem igaz, hogy a gyerekek révén: ők a szülői mintát követik, akiknek először magukkal kellene számot vetniük, mielőtt a gyereken követelik meg a kevesebb telefonozást. Habár régen sem feltétlenül ültek le játszani este a gyerekkel, a főzés és mosogatás nem szippantja be úgy az embert, mint a közösségi oldalak, a figyelem könnyebben megoszlik. Tehát az időhiány és az együtt töltött idő minősége okán lehet azt mondani, hogy a mai gyerekek érzelmileg elhanyagoltabbak, de én inkább úgy fogalmaznék, magányosabbak – szögezi le Könyves Krisztina.
A szülőknek általában fogalma sincs arról, mit csinál a gyerek a neten. Pedig egy gyerek online és az offline személyisége gyakran eltérhet egymástól, vagy adott esetben homlokegyenest különbözhet, egyszóval érdemes megismerni azt is: ez nem kémkedés, hanem inkább törődés, főképp, ha a gyerekkel közösen történik és nem a tudta nélkül. Ez az első olyan tevékenység a történelemben, amiben a szülőnek kell segítséget kérnie a gyerekétől és nem fordítva: ezt sokan hátrányként élik meg, pedig előnnyé is válhat, hiszen a gyerek boldog, hogy most ő taníthat nekünk valamit. Érdemes figyelemmel követni a netes tevékenységet, mert ha olyasmivel találkozik, amit nem tud hova rakni, az felér egy valós abúzussal, hiába tűnik csak virtuálisnak.
A gyerekek közti durvaság, agresszió, kirekesztés a szakértők szerint nem több, mint korábban volt, csak részben áttevődött a közösségi oldalakra – a téma egy külön cikket is megérne. Mindenesetre az agressziónak több oka is lehet, sokszor frusztrációból fakad. A gyerekeken egyre nagyobb a teljesítménykényszer már kiskortól kezdve, miközben minden szakértő azt mondja, hogy tízéves korig rengeteg kell mozogni és játszani, mert az idegrendszer így fejlődik. Ezt szülőként tudjuk, de mégsem vesszük figyelembe, amikor telerakjuk különórával a délutánokat. Ezenkívül a modern világ túl sok ingert is jelent a fejletlen agynak, az idegrendszer így érzékenyebb is.
– A saját stressz mellet a szülők szorongásait is átveszik a gyerekek, és ezt a sok frusztrációt mind nem tudják levezetni, kontrollálni, mert még nincs meg hozzá a kellő eszköztáruk – mondja Könyves Krisztina.
– Már az is sokat segít, ha beszélgetünk erről, hogy a haragot, dühöt, indulatot, feszültséget lehet jó formában is kiadni magunkból, amivel nem teszünk kárt másokban és magunkban sem. Mesélhetjük a kisebbeknek azt is, hogy a feszültség olyan, mint az áram: ha jól használjuk, világít a lámpa, de ha rosszul, megráz. Megtaníthatjuk a gyerekeket a legegyszerűbb, legrégibb technikákra, hogyha például valami történik, fújja fel magát, mint egy Michelin-baba, és amikor már nagy és erős, eresszen le, engedje ki a dühöt. Ki is kiabálhatjuk vagy mozoghatjuk magunkból. De elsősorban hagyjuk őket tényleg gyereknek lenni, szabadon csintalankodni, énekelni, kántálni, ugrálni, firkálni, kiabálva futkorászni, mert valójában ösztönösen tudják, hogyan vezessék le a feszültséget, csak az hangos és rendetlen.
Az agresszió oka pedig sokszor az, hogy maga a bántalmazó is bántalmazott, a gyerek átveszi az akár fizikális, akár verbális agresszió mintáit.
– Van egy esetem, egy kiskamasz fiú, akit két éve használ ki egy lány, elveszi a pénzét, elküldi ide-oda, nem is mondja mit kér, kidobatja vele, amit hoz stb. – meséli Könyves Krisztina. – A fiú annyira fél, hogy nem meri elmondani ki az, pedig tavaly tavasz óta kezelem. A protokoll szerint ilyenkor nem faggatjuk, hanem megvárjuk a bizalmi kapcsolat kiépülését. Attól fél, hogyha beavatkozunk, a barátait ellene fordítja a lány. Vagyis a teljes identitásvesztéstől, megsemmisüléstől fél, hogy senki nem fogja szeretni, ezért két éve csicskaként működik.
A fiú áldozattípus, a családja rossz körülmények között él, a lányt pedig az apja molesztálta, a nevelőapáról annyit tudnak a faluban, hogy az anyját bántalmazza.
– Egy ilyen helyzetben lévő anyának mondhatok bármit, nem fogja érteni, miről beszélek – mondja a pszichológus. – A kislány a mintát és a frusztrációt is hozza otthonról, nagyobb is a többieknél, mert egyszer már megbukott. Egy másik gyerek úgy érkezett hozzám, hogy a tanárok szerint nagyszájú, mindenkit piszkál, mindenkinek beszól, egy pukkancs kis hörcsög. Kiderült, azért ilyen, mert alacsony termete miatt kisebbségi érzése van és így kompenzál. Soha nem ok nélkül történnek az események, a gyerekek nem gonoszak, a mi felelősségünk jó mintát nyújtani ahhoz, hogy fel tudják dolgozni a frusztrációikat.
Pedagógusként fontos a szemlélődőket is bevonni, mert ha összezárnak, nem lesz egyedül az áldozat. Általában azonban ők is félnek. Szülőként az elfogadó légkört kell megteremteni, mert csak a szülőtől kaphatja meg a szeretet és az érzelmi biztonságot mind az áldozat, mind az agresszor. Ha bennünk bízhat, hiszünk neki, elfogadjuk, amit mond, mellette vagyunk, akkor őszinte lesz, és ebből ki lehet indulni
– A gyerekeknek valós figyelemre van szükségük, de ezt sokszor nem kapják meg. Például az egyik kislánynak, akit kezelek, elváltak a szülei, gyönyörű mangákat rajzol. Az édesapja ezen felbuzdulva, pénzt, energiát nem kímélve hordozta rajztanárhoz, hogy akkor tanuljon meg rajzolni. De a gyerek nem erre vágyott, számára a manga egy kifejezési forma és azt szeretné, ha ezért dicsérnék meg, hiszen önmagát adja. Apa és lánya is üzent egymásnak, szeretettel fordultak egymás felé, csak célt tévesztettek az eszközök. A kislány még nem fogja érteni, mit jelent az, hogy őt rajztanárhoz cipelte az apuka, de az apa meg tudja érteni, hogyan mutatja meg önmagát ezekben a rajzokban a lánya, ezek a folyamatok a szülőn múlnak – figyelmeztet Könyves Krisztina.
A gyerekek magányát mutatja a már említett Yelon is. Sokszor nem is kérdeznek, csak beszélgetni akarnak, itt pedig van egy felnőtt, aki meghallgatja őket. Néha küldenek egy-két smile-t és már mennek is tovább: fenntartják a kapcsolatot. Sokuknak csak erre van szüksége, habár az oldal alapvető funkciója nem ez.
Farkas Aranka, egy fővárosi gimnázium iskolapszichológusa sok szempontból hasonlóan látja a helyzetet, a gyerekek az interneten magukra vannak hagyva bizonyos élmények és ingerek feldolgozásában.
– Az agresszivitás és az érzelmi elhanyagolás pedig nem függ össze. Az előbbi mögött inkább fizikai vagy érzelmi bántalmazást kell keresni, az utóbbi viszont depressziót, passzivitást, negatív önképet, esetleg önagressziót okoz, mert a szülő azt üzeni, hogy nem vagy fontos, nem látlak, nem veszem figyelembe az igényeidet stb. Van ilyen, de nem nagyobb arányban, mint korábban. A gyerekek egymással szembeni agressziója sem nagyobb, csak mi vagyunk rá érzékenyebbek – véli Farkas Aranka.
Ha egy gyerek érzelmileg vagy fizikailag veszélyeztet egy másikat, és az áldozat nem tudja megoldani, uralni a helyzetet, szerinte szülőként be kell avatkozni.
– Ha három gyerek ott áll az enyém körül, és csúfolják, azt nem fogja tudni megoldani. Ha pedig védelmet vagy segítséget kér, az nem árulkodás, az utóbbi inkább olyan információ átadásáról szól, amiben a gyerek nem érintett, nem az ő dolga, nem okozott neki kárt. Ezt érdemes tisztázni. Ha pedig a szemem előtt zajlik az esemény és nem szólok rá a másik gyerekre, vagy úgy teszek, mintha mi se történt volna, akkor úgy tűnik fel a sajátom előtt, hogy ez az én szemem előtt ez mehet, ezt én hagyom. Ha egy bántalmazó jellegű barátságról van szó, akkor is érdemes elmondani a véleményünket a gyereknek, noha közben tiszteletben tarthatjuk a választását. Ez így hiteles – szögezi le.
Kiközösítés esetén az osztályközösséget lehet fejleszteni, de általában mire kiderül, már nagyon nehéz visszafordítani a helyzetet.
A szégyen miatt az áldozat nem kér segítséget, vagy düh van benne, hogy nem ő a hülye, nem vele kellene foglalkozni. De önmagában az a tény, hogy a pedagógus, a szakember elkezd foglalkozni ilyen szempontból a közösséggel, már elindít pozitív folyamatokat. Nem arról van szó, hogy kedveljék meg egymást a gyerekek, hanem arról, hogy hajlandóak legyenek együttműködni az áldozattal kirekesztés helyett és elítéljék a kirekesztő folyamatot. Ugyanis ilyenkor az egész csoport értékrendje torzul.
Sok kutatás foglalkozott azzal, hogyan és miért válik valaki áldozattá: lehet áldozattípus, lehet valamilyen eltérő fizikai tulajdonsága, rosszabb kommunikációs készségei, visszahúzódó személyisége. Könnyen lehet, hogy korábbi agresszorból válik áldozattá, lehet más az értékrendje, jól tanulhat vagy túl rosszul. Van, aki szerint bárkiből lehet áldozat és ez a vak véletlen műve.
Ha nem lehet változtatni a helyzeten, akkor pedig el kell vinni a gyereket az iskolából.
– Ha ugyanis tartósan abuzált helyzetben marad a gyerek, sérülnek a kommunikációs készségei, folyton támadást vár vagy feltételez, maga is agresszívvá válik, kompenzál, dicsekvő lesz. Persze, előfordul, hogy az új helyen is ugyanez történik, de ez közel sem biztos. Ilyenkor az önbizalomépítés a cél. Érdemes más közösségekbe is vinni, ahol elfogadják, szeretik, érdemes hobbira, sportra biztatni, ezekben a tevékenységekben feltöltődhet, ezek védőfaktorok. Ajánlott lelki segítségnyújtást keresni, akár egyéni, akár csoportos terápia, akár pszichodráma formájában. Az iskolával pedig próbálni partneri kapcsolatban maradni, ami nagyon nehéz, ilyenkor általában elmérgesedik a viszony – teszi hozzá a szakértő.
Ilyenkor valójában mindenki áldozat, a nézők is, és az agresszor is, aki a saját, kiélt agressziójától sérül. Az elkövető szülőjének ugyanúgy bele kell állnia ebbe a helyzetbe, megpróbálni feltárni, hogy miért csinálja ezt a gyerek, milyen lelki nyeresége van belőle. Általában valamilyen hiányt akar pótolni, hatalomvágya van, a kiélt agressziótól erősnek, különbnek érzi magát, presztízse lesz, befolyásolni tud másokat, és ezekhez a célokhoz csak ilyen eszközei voltak.
A szülőnek általában mindig van min dolgoznia ilyen helyzetben, mert az a gyerek, aki képes őszinte, mély, kötődő kapcsolat megélésére, az nem válik agresszorrá.
https://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2023/05/pexels-children.jpeg7341100Szépítők Magazinhttps://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2022/01/szepitok_eletszepitok_logo.pngSzépítők Magazin2025-01-23 00:00:342025-01-23 19:48:04Miről árulkodik a gyerekkori agresszió és mi az ellenszere? Iskolapszichológusok válaszoltak
Leveses nemzet vagyunk: előételként és fő fogásként is szeretjük a szerényebb és gazdagabb leveket. Ázsiában sincs ez másként: Kínától Thaiföldig isszák, szürcsölik, kanalazzák, pálcikával segítik a könnyű és akár reggelire fogyasztható valamint a fajsúlyosabb, egész étkezést kitöltő, tésztás-húsos variációkat. Amióta a ‘90-es években megismerkedtünk az első „csípős-savanyúval”, van egyféle vonzódás és több divathullámot is megéltünk már, vegyük csak alapul a phở-t vagy éppen a ramen trendjét.
Délkelet-Ázsia csodálatos országának leghíresebb fogása a lapos rizstésztára öntött forró, fűszeres hús-csontleves, amit mindenki személyre szabhat plusz zöldfűszerekkel, csilivel, citrussal, szószokkal.
A 19. századik kell visszautaznunk a phở születési idejéhez. Kínai és francia gyarmati hatások egyengették az útját: Vietnámban a francia gyarmati uralom során (1858-1954) nyugati étkezési szokások is beszivárogtak a kultúrába. A hódítók rengeteg marhahúst használtak, a csontokat és a húst pedig a leleményes kereskedők, árusok is elkezdték használni a levesek mélyítéséhez. Megismerték a pörkölteket, a „pot-au-feu” egytálételt, ezt pedig a kínai leveshagyománnyal házasították.
Mondhatjuk, hogy két otthona van: egyrészt az ország északi részén Nam Dinh, de „spirituális” értelemben mégis Hanoi a szülőföldje, itt tökéletesítették, finomhangolták ezt a mesteri ételt. Vietnám fővárosában már a hajnali órákban megjelennek a mozgó phở árusok és a gőzben alkotják meg a munkába induló emberek legkedvesebb reggelijét. Szegény és gazdag egyaránt ezt eszi.
Bár már a csirke (phở gà), a rák és a zöldséges verzió is nagyon népszerű, az eredeti a marhahúsos, a legklasszabb a forrázott mellett a pirított marhás.
Phở bò Sot Vang (vörösboros marha phở) – egyszerre leves, egyszerre pörkölt
Mi lenne, ha összetalálkozna a francia boeuf bourguignon és a phở leves? A francia gasztrokulturális hatás egyik ékköve a vörösboros marharaguval készülő egytálétel, ami még közelebb áll a magyar ízvilághoz, mint az alap hús-csontleves. Benne van az otthonos marharagu selymes mélysége és a phở fűszeressége is. Ritkán elérhető specialitás.
„Ha valaki már mindent tud a marhás, csirkés és rákos phở-ről, ideje kipróbálni a vörösboros extrát, pláne, ha európai vagy és szereted a mélyebb ragukat. A Khan egyik signature étele, az Opiumban pedig Sot Vang-ot (vörösboros marharagu) főzünk lassan, amit a mijoté kategóriába tettünk és bagettel ajánljuk” – tette hozzá Nguyen Thuy Phuong.
Tom Yum – Thaiföld forrongó egzotikuma
A semmihez sem hasonlító, forró Tom Yum a 14. század óta ünnepelt leves. Ha nincs a Csaophraja folyó és bőséges rákállománya, talán sosem születik meg. Több legenda is ismert: van, amelyik arról mesél, hogy a folyószéli gazdák találták ki a levest a helyi fűszerekkel, a rákhalásztnak köszönhetően, mások az Ajutthaja Királyság előkelőségeinek főszakácsaitól eredeztetik. Hogy pont azért találták ki ilyen komplexre a galangál, kaffir-lime, citromnád, gyömbér, csili hozzáadásával készülő ételt, hogy benne legyen a királyság, a régió összes íze. A valódi tehát mindenképpen rákkal készül, de ma már gombákkal, csirkével is népszerű.
Wonton leves: Kína úszó felhőcskéi
Kantoniul a „wonton” felhőt jelent: lényegében pont úgy úszkálnak a kis tésztabatyuk a levesben (lásd nyitókép), mint ahogy a bárányfelhők vonulnak az égen. Ezek a batyuk azonban mások, mint a többi ismert ázsiai dumpling, a wontonok tésztája leheletvékony, szinte átlátszó. Benne várakozik a rákból, sertéshúsból, salottahagymából, gyömbérből álló szaftos töltelék. ezeket és további tésztát engednek fel tiszta, könnyed lével. A Csing császári dinasztia idejében a nemes osztályok eledele volt, ez pedig egészen a II. világháború végéig kitartott. Hong Kongban vált később a munkásosztálynak is elérhető, mindennapi fogássá. Nyugaton a wonton leveseket további zöldségekkel, fűszerekkel, húsokkal is megtámogatják – fő az összetettség!
Levesek etikettje
A vietnami phở-t reggelire is előszeretettel fogyasztják, az eszköz hozzá pedig kanál és pálcika együttesen. A mindennapok étele, de úgy tartják, ha vele kezdjük a reggelt, megvolt az egésznapos sóbevitel. Ezzel szemben a vörösboros verzió kifejezetten a hűvösebb időkben kerül elő az otthonokban. Ami a toppingokat illeti, a phở mellé klassz a thai bazsalikom, a koriander, a babcsíra, a vékonyra vágott hagyma és a lime, de európai megközelítés a pirított hagyma, a többféle plusz szósz is. Mindegy, hogy a zöldeket és a csírákat beledobjuk a levesbe vagy mellé esszük, mindkettő illendő.
„Thaiföldön kanalat és villát használnak, kár volna keresni a pálcikákat. A Tom Yumhoz sincs, a nagy, húsos garnélákat, gombákat, paradicsomot a kanállal halásszuk ki. Így tesszük a Quí-ben is” – említi Regős Dániel a helyek egyik tulajdonosa.
Kína-szerte alap a wonton leves, amihez a „renge” használatos: ez a hagyományos kínai leveses kanál. Azért a szaftos-ízes wonton batyukat nyugodtan rátehetjük a kanálra pálcikával, így szürcsölhetjük ki alóla a forró levest. Apropó szürcsölés: nem illetlenség, hanem a szakács dicsérete és praktikus hűtési mód.
Fotók: Erdőháti Áron
https://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2025/01/Opium_Wonton_1100.jpg7331100Szépítők Magazinhttps://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2022/01/szepitok_eletszepitok_logo.pngSzépítők Magazin2025-01-22 18:35:312025-01-22 18:35:31Ázsiai leveskalauz: a phở-től a wontonon át a tom yum-ig
Elisabeth Kuki Schmidt fotói Salföldön készültek – a 60-70 lakosú kis település ilyenkor is gyönyörű, különleges látványt nyújtanak a havas utcaképek, a házak, a porták.
Salföld a Káli-medence Balaton felé nyíló kapujában a Balaton-felvidéki Nemzeti Park szívében helyezkedik el, jelentős geológiai, botanikai és népi építészeti kincsekkel rendelkezik, a salföldi természetvédelmi major is sok látogatót vonz. A falukép a házfelújítások és az építkezések ellenére nagyrészt érintetlen maradt – a lakóházak a 19., kora 20. századi világot idézik.
https://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2017/01/salfold_elisabeth_kuki_schmidt_5a600.jpg400600Mesterházy Mónikahttps://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2022/01/szepitok_eletszepitok_logo.pngMesterházy Mónika2025-01-22 00:00:032025-01-22 08:54:23Pitvarok, tornácok, zsúptetők. Népi építészeti kincsek a Balaton-felvidéken. Mesés képek a havas Salföldről
Repkednek kint a mínuszok? Ha igen, tökéletes alkalom arra, hogy kipróbáld a jégbuborék-készítést, és megörökítsd fotón a végeredményt.
Házi készítésű vagy készen kapható buborékoldatra, buborékpálcára vagy szívószálra lesz szükség, és legalább -7 Celsius-fok hőmérsékletre. Az oldatot érdemes előtte jól lehűteni. Van, aki glicerint vagy (főleg Amerikában) kukoricaszirupot is kever az oldathoz, hogy a buborék tartósabb legyen. Olyan kellően hideg vagy fagyos felületre érdemes a buborékot irányítani, ahol „megpihenhet”. Ha elég hideg van kint, pillanatok alatt lenyűgöző mintázat képződik a buborék jegesedő felületén.
Érdemes vele kísérletezni – minél hidegebb van, annál nagyobb eséllyel lesz sikerélményünk. A fagyott szappanbuborék hálás fotótéma, megörökíthetjük a törékeny jéggömb természet alkotta szépségét.
https://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2022/01/jegbuborek_pixabay.jpg7331100Szépítők Magazinhttps://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2022/01/szepitok_eletszepitok_logo.pngSzépítők Magazin2025-01-20 20:00:362025-01-20 20:05:29Hálás fotótéma, természet alkotta téli szépség: fagyott szappanbuborék
A gondozásmentes florárium olyan miniatűr kert, amelyet általában üvegbe zárva hoznak létre, és minimális gondozást igényel vagy egyáltalán nem igényel gondozást. Az ilyen floráriumokat gondosan megtervezik, hogy a benne lévő növények ökoszisztémája önfenntartó legyen. Egy jól elkészített, zárt florárium akár több évtizedig is képes életben maradni.
A zárt edény lehet egy nagyobb, több literes befőttesüveg, akvárium vagy speciális floráriumüveg. Fontos, hogy zárható legyen, ez elengedhetetlen az önnfenntartó rendszerhez. Ha nem zárható az üveg, szukkulenseket, pozsgásokat, szárazságtűrő növényeket érdemes a floráriumba telepíteni.
Kulcsfontosságú a rétegezett alapozás. Alulra kavicsok, apró kövek kerülnek a felesleges nedvesség elvezetése érdekében. Az aktív szénnek is fontos szerepe van, segít megelőzni a penészképződést és a kellemetlen szagokat. Erre kerülhet a virágföld, olyan, amely megfelelő a választott növények igényeihez.
Hasonló fény- és páratartalom-igényű növényeket célszerű összeválogatni, egyébként pedig bátran lehet kísérletezni a különböző textúrájú és színű növényekkel.
Zárt floráriumhoz ajánlott növények
Páfrányok
Adiantum (Vénuszfodorka)
Nephrolepis exaltata (Szobapáfrány)
Asplenium nidus (Fészekpáfrány)
Mohák
Gömbmohák
Lapos mohák
Apró levelű növények
Fittonia (Hálóslevél) – gyönyörű erezett levelei vannak
Peperomia – kis méretű, változatos formákban és színekben érhető el
Pilea depressa (Kúszó pilea) – szőnyegszerűen terül el, apró levelei vannak
Selaginella (Csipkeharaszt) – párakedvelő, dús növény
Nyitott floráriumhoz ajánlott növények
Pozsgások
Echeveria – színpompás
Haworthia – csíkos, különleges megjelenésű növény
Crassula (Pozsgafa) – apró, húsos levelei vannak
Kaktuszok
Mammillaria – gömb alakú, apró tüskékkel
Opuntia microdasys (Nyuszifül kaktusz)
Árnyéktűrő floráriumhoz ajánlott növények
Maranta leuconeura (Nyílgyökér) – színes, érdekes levelekkel
Calathea – feltűnő mintázatú, nagyobb levelű növény
Aspidistra elatior (Kukoricalevél)
Dekoratív különlegességek
Tillandsia (Légnövények) – talaj nélkül is megélnek
Ficus pumila (Kúszó fikusz) – mini kúszónövény, zöld szőnyeget alkot
Mini orchideák – egzotikus hatást kölcsönöznek
Zárt floráriumnál elegendő az egyszeri mérsékelt öntözés, a víz körforgása gondoskodik a növények nedvességigényéről.
A floráriumot világos, de közvetlen napfénytől védett helyen célszerű elhelyezni. Árnyéktűrő növények esetén gyengébb fényű, sötétebb helyiségben is tartható.
Egy zárt rendszer esetén csak ritkán kell beavatkozni, például akkor, ha túlzott párásodást vagy rothadó leveleket tapasztalunk.
Nyitott florárium esetén néha szükséges a talaj enyhe nedvesítése vagy az elhalt részek eltávolítása.
A gondozásmentes florárium tökéletes választás azok számára, akik szeretnének egy kis természetet a lakásukba, de nem szeretnének sok időt fordítani a növények ápolására. Esztétikus és különleges megoldás.
Nyitókép: Keszthelyi Timi/Pexels
https://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2025/01/florarium-keszthelyi-timi-pexels.jpg7331100Szépítők Magazinhttps://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2022/01/szepitok_eletszepitok_logo.pngSzépítők Magazin2025-01-19 16:48:122025-01-19 16:48:51Üvegbe zárt minikert. Így készíthetünk önfenntartó, gondozásmentes floráriumot!
Blue Monday. Kék hétfő. Az év legdepressziósabb napja január harmadik hétfője.
Cliff Arnall angol pszichológus 2005-ben dolgozta ki a Blue Monday képletét: [1/8W+(D-d) 3/8*TQ]/[M*NA]
Az év legszomorúbb napját Arnall szerint hat változó együttállása adja ki
1. az időjárás W (weather)
2. az év végi költekezés miatti pénzügyi helyzet D (debt)
3. a karácsony óta eltelt idő T (time)
4. a megszegett újévi fogadalmak (Q)
5. motivációs szint (M)
6. a változtatáshoz szükséges cselekvés (NA, need to action)
Mit tehetünk téli depi ellen? Vegyük sorra a fenti 6 tényező szerint!
Időjárás. Tél van és hideg. Erre a dologra (szerencsére) nincs ráhatásunk (igaz, a klímakutatók nem ezen az állásponton vannak). Vigasztaljon a tudat, hogy az időjárás végre az egészséges arcát mutatja – az idei tél kicsit feljavítja a statisztikát; régóta azt halljuk, hogy a klímaváltozás miatt egyre melegebbek a telek. Ha rosszul hat rád a hideg, a korai szürkület, keress hangulatjavító téli elfoglaltságokat (amiket kánikulában visszasírnál). Ne csak magadra figyelj, hanem a környezetedben élőkre is – segíts a rászorulóknak, meglátod, ettől máris jobb lesz a hangulatod!
Költekezés. Miért siratnád az elgurult forintokat? Van értelme? Kapcsolj inkább megoldom üzemmódra, s próbálj egyenesbe jönni. Magadhoz mérten bármikor tudsz takarékosabban, tudatosabb fogyasztóként élni, nem leszel kevesebb, ha kicsit a lemondást gyakorlod, sőt… Addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér. Ha eddig nem jött össze, vigasztaljon, hogy ezen is bármikor változtathatsz!
Egy évben csak egyszer van karácsony. Ez így van jól – megőrülnénk, és nagyon-nagyon unnánk, ha havi ünnep lenne. Tele van az élet emelkedett pillanatokkal, szebbek, mint a csillogó díszletek.
Minden évet el kell kezdeni valahogy – január hónapnak jutott ez a hálátlan feladat.
Ha elhatároztad, hogy idén lefogysz, egészségesebben élsz, felejtsd el, hogyan szegted meg a fogadalmadat január 1-15. között, és azelőtt! BÁRMIKOR elkezdheted, akár ma is, akár most is – ne edd meg azt a sütit, ne idd meg azt a cukrozott üdítőt, autózás, tömegközlekedés helyett sétálj fél órácskát!
A motivációs szintedért alapvetően te felelsz, igaz, másoknak is van ráhatása. Hagyd magad motiválni! Például ezzel a cikkel :) Hogyan? Például vehetnél magadnak egy csinos jegyzetfüzetet, amiben összeírhatod, mi mindent szeretnél csinálni, megélni a közeli jövőben. Mire van (reálisan) szükséged? Tűzz ki elérhető, értelmes célokat! Ezzel indul minden. Célok nélkül nehéz motiváltnak lenni…
Változtatás. Ez tényleg kemény dió – ebbe törik bele a legtöbb ember fejszéje. Megszokásaink, rögzültségeink rabjai vagyunk, miközben szeretnénk elhagyni egy csomó mindent, ami már nem jó, kifulladt, nem ad örömet. Mi kell ahhoz, hogy a változáshoz közelebb kerüljünk? Belső meggyőződés, önbizalom és egy kis merészség.
Az életeddel te magad rendelkezel. Bármikor változtathatsz. Nem kell felrúgni mindent – apró-cseprő ügyekben is érhetsz el eredményeket, és mint tudjuk, sok kicsi sokra megy.
https://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2019/01/hangulat.jpeg7331100Szépítők Magazinhttps://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2022/01/szepitok_eletszepitok_logo.pngSzépítők Magazin2025-01-19 15:00:532025-01-19 15:16:07Hangulat: javítás alatt. Kék hétfő. Januári az év legszomorúbb napja
Fiatal felnőttkorom egyik megunhatatlan filmje volt a Jöttünk, láttunk, visszamennénk. Godefroy de Montmirail grófjaként ismertem meg Jean Reno-t, aki több későbbi filmjében is nagy hatást tett rám, ezek közül kiemelkedő a Nagy kékség c. filmdráma, vagy a Léon, a profi, de a Bíbor folyókban is szerettem, amiben Vincent Cassellel játszott. A hetvenes éveiben járó Christian Clavier több tucat francia filmben játszott, de az említett időutazós vígjáték tette világhírűvé, sokan a szívükbe zárták. Ő alakította Jacques-Foches-t, a gróf félnótás fegyverhordozóját és a fergeteges komédia forgatókönyvét is részben neki köszönhetjük.
Több mint harminc évvel a Jöttünk, láttunk, visszamennénk után most a Családi terápia c. francia vígjátékban láthatjuk, jól szituált pszichológusként, s nem mellékesen lányos apaként. Karakterén keresztül érzékelhető, milyen, amikor a szakmai szerep ráég a személyiségre. Béranger doktor nehezen tudja lefejteni a magánéletéről a hivatását, előszeretettel analizál szabadidejében is. Pechjére az egyik legnehezebb esete, akivel öt éve folytat terápiát, összejön a lányával, ráadásul a fiatalok kapcsolata kezd komolyra fordulni… S miután a lélekbúvár apósjelölt elég jól ismeri a leendő vej gyenge pontjait, kötelességének érzi, hogy belepiszkáljon a kapcsolatba, és megakadályozza a házasságot, fittyet hányva a szakmai etikára.
Egy vígjáték célja, hogy szórakoztasson, ebben a műfajban a túlkapásokat, a szürreális, elnagyolt helyzetkomikumokat is megbocsáthatjuk. A néző egyéni érzékenységén múlik, miként kezeli a húzósabb poénokat. Nem biztos, hogy sok embert zavar, ha egy film a lelki problémákból (siketség, fóbiák) űz gúnyt vagy a mozgáskorlátozottak (kerekesszékesek) állapotával viccelődik, de az is biztos, hogy nem mindenki találhatja ezt szórakoztatónak, ízlésesnek.
Béranger doktor szakmaiságát amúgy a szakmabeli haverjai erősen megkérdőjelezik, mondván, csak a pénzre hajt. Ezen felül minden arra vall (még ha nincs is nyíltan kimondva), hogy a lélekdoki felesége nem a hűség mintaképe. A nagymama zugivó, a család egyik közeli barátja züllött életmódot folytató nőcsábász, ezotériában utazó csaló… Röviden ők lennének a Családi terápia főbb karakterei.
Ízlések és pofonok…(sokkal) többet vártam a filmtől. És ha a három legutóbbi mozis filmélményemből (Futni mentem, Véletlenül írtam egy könyvet, Hogyan tudnék élni nélküled?) indulok ki, azt mondom, a francia vígjáték még a kanyarban sincs a jószándékú túlzásaival, és gyengécskének mondható gegjeivel. Mindhárom magyar film nagyobb hatást tett rám. Hozzáteszem: a nézők visszajelzése szerint a Családi terápia nem rossz film, sokan szeretik. Mellette szól, hogy minden korosztályt becsalogat a moziba, a gyerekektől az idősebbekig, nem ritka, hogy többgenerációs családok váltanak rá jegyet.
Részemről felejtős. Van ez így.
A hivatalos ismertető
Béranger doktor elismert pszichológus, akinek éppen sikerül leráznia legkellemetlenebb páciensét, a neurotikus Damient, azzal az indokkal, hogy a terápia folytatása előtt előbb találja meg az igaz szerelmet. A pszichológus élete és családja nem is lehetne tökéletesebb, ám amikor a 30. házassági évfordulóját ünnepelné meg családja körében, a lánya megjelenik álmai pasijával. A férfi pedig nem más, mint Damien. A megdöbbent Béranger elhatározza, hogy szétszakítja a szerelmespárt, és ennek érdekében szó szerint bármit képes megtenni.
A Családi terápia a legjobb francia vígjátéki hagyományokat követi. A főszerepben Christian Clavier látható, aki a kortárs francia vígjáték legnagyobb és legsikeresebb alakja. Olyan filmeket vitt sikerre, mint a Ki hitte volna?, a Bazi nagy francia lagzik-filmek, a Jöttünk, láttunk, visszamennénk-sorozat, az Asterix és Obelix-filmek, vagy a Családi vakáció – Irány Ibiza! A film rendezője Arnaud Lemort, aki Clavier nagysikerű, Családi vakáció – Irány Ibiza! című filmjét is jegyezte.
Embernek lenni nagyon nehéz, kedvesem. Elmondom, miért, csak mert kérdezed.
Mi, angyalok, nem cipelünk terheket.
Nekünk nincsenek emberi érzéseink.
Mi csak szeretni vagyunk képesek.
Ismerünk és értünk titeket.
Gyarlóságaitokat is a szeretet nyelvén értelmezzük.
A figyelmesség, az együttérzés képességét tőlünk kapjátok, hogy a segítői lehessetek egymásnak.
Nem vagytok egyformák, mint mi.
Mi a szeretetben nem különbözünk.
Mi nem torzsalkodunk, egymással nem harcolunk.
Mi nem túlélésre vagyunk megteremtve.
Mi létezünk, emberi értelemmel felfoghatatlan ideje, és a világunkban nincs veszély, nincs kegyetlenség, nincs irigység, sem fájdalom vagy félelem.
Nincs mulandó hangulatunk, jó vagy rossz napunk.
Nincsenek szenvedélyeink, gyenge pontjaink, nem lobban be a bölcsességfogunk. Nem érzünk mardosó éhséget, soha nincs melegünk, sosem fázunk.
Mi nem látjuk egymást rosszabbnak, szebbnek, kevesebbnek.
Mi egységben létezünk.
Mi nem akarunk megfelelni, nem lázadunk.
Nincsenek elvárásaink. Nincsenek feltételeink.
Nehéz embernek lenni, kedvesem.
Nálatok mindennek súlya van, még a levegővételnek is.
Elfáradtok, megbetegedtek, megöregedtek.
Nektek ruha kell, otthon, biztonság, bizalom, étel, ital, szerelem. Ölelő kéz, bátorító mosoly, szép szó.
Fáj a szívetek, könnyeket hullattok, az érzéseitek is nehezek; de képesek vagytok a tiszta örömre, akár az angyalok.
Olykor benneteket is átjár a hála, és tudtok szépen is szeretni.
Képesek vagytok a jóra, van teremtő tehetségetek.
Az emberi lét ettől különleges.
Mi végtelenek vagyunk. Ti, a Földön, végesek, bizonytalanok és mindig szeretetéhesek.
Számunkra egyformán szépek vagytok. Mi nem tudunk különbséget tenni köztetek.
Minden gondolat, szándék és tett öröktől fogva fel van jegyezve. Minden, amire csak képes lehet egy ember. Minden, ami bekövetkezhet. Bármi, ami megtörténik, számunkra természetes.
Nem ítélkezünk, nem büntetünk.
Nektek nehéz.
Ti féltek magatoktól, ti féltek egymástól.
Ti féltek az élettől, ti féltek a haláltól.
Bennünket nem bánt, ha nem vesztek rólunk tudomást, ha kinevettek.
Egy őrangyal emberi szemmel nézve haszontalan. Nem intéz látványos csodákat és megengedi a végzetes tévedéseket.
Az ördög nem alszik, mondjátok, és igaz. Pedig az őrangyalok sem alszanak soha.
– Ymon
https://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2021/12/angyal_pixabay.jpg7331100Szépítők Magazinhttps://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2022/01/szepitok_eletszepitok_logo.pngSzépítők Magazin2025-01-18 23:30:082025-01-19 17:12:50„Mi nem látjuk egymást rosszabbnak, szebbnek, kevesebbnek. Mi egységben létezünk.” Egy őrangyal monológja
Török éttermekből sokaknak lehet ismerős ez a leves, házilag is egyszerűen elkészíthető. Tartalmas, laktató, finom leves.
Hozzávalók 4 személyre
1 vöröshagyma apróra vágva
1 nagyobb burgonya
1 nagyobb sárgarépa
csészényi vöröslencse
konzerv paradicsompüré (150 g)
fekete bors, csipetnyi őrölt római kömény, só
kb. 1 centis hámozott, apróra reszelt gyömbér
1 babérlevél
egy csokor petrezselyemzöld (vagy 1 ek friss, apróra vágott mentalevél)
Elkészítés
Kevés olívaolajon dinszteljük meg az apróra vágott vöröshagymát, a zúzott gyömbért. Adjuk hozzá az apróra kockázott répát, burgonyát és a paradicsompürét.
Öntsük fel vízzel (kb. 1,2-1,5 liter), fűszerezzük, sózzuk, tegyük bele a babérlevelet és közepes lángon főzzük puhára a zöldségeket, a vöröslencsét. (Aki nem idegenkedik a leveskockától, adhat hozzá fél marhahús leveskockát).
Ha megfőtt, a babérlevelet vegyük ki. Adjuk hozzá az apróra vágott petrezselyemzöldet és botmixerrel pürésítsük a levest. Ha sűrűnek találjuk, öntsük fel vízzel és forraljuk össze.
Tálaljunk mellé citromgerezdeket, a leveshez adjunk kevés frissen facsart citromlevet.
A kesudió rendkívül egészséges, gazdag vitaminokban (E, K, B-vitaminok) és ásványi anyagokban (magnézium, réz, cink, vas, foszfor), kiváló fehérjeforrás és telítetlen zsírokban is gazdag. Mértékkel érdemes fogyasztani, mert magas a kalóriatartalma, napi ajánlott mennyisége 30-40 gramm. Gyakran használják főzéshez, például currykhez, édességekhez és mártásokhoz is.
Nem tipikus dióféle, hanem a kesufa (Anacardium occidentale) termésének, a kesualmának vagy másik ismert nevén, a kesukörtének a magja.
Hol terem?
A kesufa nem nemesített változatai akár 12–14 méter magasra is megnőhetnek, a nemesített, termesztett fajták jellemzően 6-8 méter magasak. A fa széles, szétterülő koronát növeszt, aminek az átmérője akár a 10 métert is elérheti.
A kesufa a trópusi és szubtrópusi éghajlatot, a meleg, napos időjárást kedveli. A főbb termőterületek: India, Brazília, Nyugat-Afrika, Délkelet-Ázsia, Közép- és Dél-Amerika. Jó vízelvezetésű, jól szellőző homokos vagy agyagos talajban érzi jól magát.
A kesufák tolerálják a szárazságot is, olyan területeken is teremnek, ahol más növények nem élnek meg könnyen. Hosszú élettartalmúak, akár 30–50 évig is hozhatnak termést, általában 3-5 év után fordulnak termőre.
A kesufa gyümölcse körte alakú, élénk sárga vagy piros színű. Ehető, de főleg helyben fogyasztják vagy italt készítenek belőle, mivel gyorsan romlik, s ezért körülményes távolra szállítani. A gyümölcs alján található a veséhez hasonlító mag. Ezt kemény héj veszi körül, ami mérgező olajat, urushiolt tartalmaz. A kesudió feldolgozása ezért fokozott körültekintést igényel. A héjat kézi munkával vagy speciális gépekkel távolítják el, ami időigényes és költséges. Miután a héjat eltávolítják, a belső mag ehető, és ez az, amit kereskedelmi kesudióként ismerünk.
Mindezek tükrében érthető, hogy a kesudió drágának számít a diófélék között; környezetvédelmi megközelítésben nem vezhető fenntartható terméknek. Az ára függ a termesztési, feldolgozási és logisztikai körülményektől, amelyek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy prémium kategóriás termékké váljon. Ráadásul egy kesufa termése viszonylag kevés diót ad, mivel minden kesualma csak egyetlen magot, azaz kesudiót tartalmaz. Bár a kesudió tápértéke lenyűgöző, érdemes figyelembe venni a környezeti és etikai hatásait is.
https://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2025/01/pexels-rogerio-rodrigues-kesudiofa.jpg7331100Szépítők Magazinhttps://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2022/01/szepitok_eletszepitok_logo.pngSzépítők Magazin2025-01-16 21:08:142025-01-16 21:18:48Nem tipikus dióféle, avagy mi fán terem a kesudió?
Budapest második kerületében, az eldugott kis budai utcák egyikében található a világ legészakibb iszlám szent helye, a Gül Baba türbéje, amely az egyetlen működő iszlám zarándokhely a keresztény Európa területén. Néhány éve teljes körű felújításon esett át; függőkertje kora nyártól őszig teljes szépségében pompázik. A Duna közelében álló műemlékből pazar panoráma nyílik a pesti oldalra, a Parlamentre, a Duna hídjaira.
A nyáron pompázó kertről közreadtunk már egy fotósorozatot, ezúttal azt mutatjuk meg, hogy télen, havazás idején miként fest a különleges függőkert és a környező utcák látképe.
https://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2025/01/gulbaba-havazas1100.jpg7331100Szépítők Magazinhttps://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2022/01/szepitok_eletszepitok_logo.pngSzépítők Magazin2025-01-15 19:05:562025-01-20 18:01:23Hófödte város: a budai Gül Baba türbéje és környéke havazás idején
A napszemüveg egész évben viselhető napos időben, ugyanis az ultraibolya sugárzás (UV-sugárzás) nemcsak nyáron jellemző, igaz, ilyenkor a legerősebb. Télen az UV-sugárzás ugyan gyengébb, de a hó erős fényvisszaverő felület, és az UV-sugárzás egy részét visszatükrözi. Hófödte környezetben – síeléskor vagy havas tájakon járva – a napszemüveg éppoly fontos, mint nyáron.
Bár szemmel nem látható, az UV-sugárzás hatással van az emberi szervezetre. Nemcsak a bőrt, de a szemet is károsíthatja. Az ultraibolya sugárzás szembetegségeket és látásproblémákat is okozhat vagy felerősíthet, ezért fontos az UV-szűrős napszemüveg viselése; segíthet megőrizni a szem egészségét és mérsékli a súlyos szembetegségek kockázatát.
UV400 védelem
Ha a napszemüvegre csupán egy stílusos kiegészítőre gondolunk, nem feltétlenül a szemünk egészségét, védelmét tartjuk szem előtt. Egy jó napszemüveg 100%-os UV-védelmet nyújt, polarizált lencséi pedig a vakító fénytől óvják a szemet. A legjobb, ha a szemüveg UV-s és polarizált is egyben.
Napszemüveg esetében UV400 védelem ajánlott, ami azt jelenti, hogy a lencsék 100%-ban blokkolják a 400 nanométerig terjedő UV-A és UV-B sugarakat. Ez a legjobb védelem a káros napsugárzás ellen, mivel megakadályozza, hogy a káros sugarak elérjék a szemet, ezzel csökkentve a szemkárosodás és a betegségek, például a szürkehályog vagy a makula degeneráció kockázatát.
Ha egy napszemüveg nem rendelkezik UV400 védelemmel, az hosszú távon akár károsabb is lehet, mivel a sötét lencsék miatt a pupilla kitágulhat, és több UV-sugárzás juthat a szembe. Tehát mindig ajánlott ellenőrizni a címkén vagy a termékleírásban a UV400 vagy a „100% UV védelem” feliratot.
Az európai szabványoknak megfelelő napszemüvegeken szerepel a „CE” jelölés, ami garantálja a megfelelő UV-védelmet.
Polarizált lencse
A polarizált lencsék csökkentik a vakító fényt, például a víz, a hó vagy az aszfalt felszínéről visszaverődő sugarakat, ezáltal javítják a látás tisztaságát, kontrasztosabb látást biztosít, ami autóvezetés közben is jó szolgálatot tesz.
Vizes, havas sportok, tevékenységek kedvelőinek célszerű polarizált lencséjű napszemüveget viselni, de járművezetőknek is ajánlott.
A lencse színe
A szemüveg lencsék színe nem csupán esztétikai kérdés! Néhány példa: a szürke szemüveglencse természetes színeket ad vissza, kiváló fénycsökkentő hatású, ideális vezetéshez, általános használatra. A barna szemüveglencse javítja a kontrasztot, ami gyenge fényviszonyok mellett kifejezetten előnyös. Emellett csökkenti a kék fényt, ezáltal kevésbé fárasztja a szemet. Síeléshez, kerékpározáshoz és vezetéshez szokták ajánlani. A zöld lencse semlegesíti a fényviszonyokat, miközben fokozza a színeket és az élességet. Enyhén növeli a kontrasztot, ezáltal hosszú ideig kényelmes viselet – mindennapi használatra, sportokhoz, szabadtéri tevékenységekhez egyaránt ajánlott.
Esztétikai szempontok
Ha napszemüveget választunk, természetesen az esztétikai szempontok is mérvadóak. A keret könnyű, tartós anyagból készüljön, műanyagból vagy titániumból. Fontos, hogy illeszkedjen az archoz, ne csússzon le, de ne is nyomja a fej oldalát vagy az orrot. Webáruházakban ma már elterjedt az ún. virtuális szemüvegpróba: a számítógép előtt ülve vagy a mobilunkon megnézhetjük, hogy az arcformánkhoz milyen típusú, formájú szemüveg passzol leginkább.
Az optimális méretű szemüveg az egész szemet lefedi, és érdemes figyelni arra is, hogy oldalról se jusson be jelentős fény a szembe.
Érdemes felpróbálni a napszemüveget vásárlás előtt, hogy megbizonyosodjunk a megfelelő illeszkedésről, méretről. Ha online vásárolunk, ellenőrizzük a pontos méreteket (szár hossza, lencse átmérője, híd szélessége), ha személyes átvételre van lehetőség online vásárlás során, az üzletben felpróbálhatjuk még fizetés előtt.
A jó minőségű napszemüvegre van garancia, a jótállás időtartama jellemzően 2 vagy 3 év (kiterjesztett garancia is kérhető).
https://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2025/01/napszemuveg.jpg7331100Szépítők Magazinhttps://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2022/01/szepitok_eletszepitok_logo.pngSzépítők Magazin2025-01-15 17:01:182025-01-15 17:01:18Napszemüveg télen-nyáron. Mire figyeljünk vásárláskor, ha a szem védelme fontos szempont?
Ha olyan közegben nőttél fel, amelyben alapélményed volt a hárítás, a felelős keresése, a hibáztatás, a feladatod, hogy felismerd, megtörd és nem utolsó sorban el is hagyd ezt a viselkedési mintát.
Az emberek nem tudatosan, akarattal működnek így, mégis, annyira sajátukká válhat ez az – alapvetően önfelmentést szolgáló – elhárító mechanizmus, hogy észre sem veszik, miként működnek. Ha abban bízol, hogy meg tudod változtatni őket, nagy valószínűség szerint kudarcot vallasz. Nincs reális rálátásuk önmagukra, kerülik az önmagukkal való szembenézést. Ha el is jutnak a felismerésig, a belátásig, mások előtt nemigen tudják felvállalni a saját felelősségüket.
Nem feltétlenül rossz szándékú emberek, „csupán” sajátosan működő igazságérvényesítők. A világukban csak a saját igazuk létezik és ez megkérdőjelezhetetlen.
Ne számíts szimpátiára, ha ezt valaha szóvá teszed; könnyen bekerülhetsz a hibáztathatók, az ellenségek körébe… Ezt a helyzetet lehet, hogy kényelmetlen, kellemetlen felvállalni, mégis, igazán nagy dolog. Azt jelenti, hogy független vagy, ki tudsz állni magadért is, helyén van az igazságérzeted.
Ha a békesség kedvéért mindig csendben maradsz, érzékelhetően igazságtalan, méltatlan helyzetekben sem avatkozol be, akár csak véleménynyilvántartás erejéig, akkor csupán a furkálódók „meghosszabbítása” leszel, vagyis a szövetségesük. Ezért pedig nyilvánvalóan hálásak lesznek, de minimum elégedettek, ugyanis a hárítók, a hibáztatók nagyon igénylik a külső megerősítéseket; szükségük van a csendes hallgatóságra, a bólogatójánosokra.
Manapság nem divat kiállni másokért!
Nem divat kiállni a gyengébbek mellett, a rászorulók mellett. Lerántani a leplet a csúsztatásokról, a hazugságokról, a visszaélésekről, a határsértésekről, a megalázásokról. Akik ezt teszik, azokra harcosként tekintünk. Nyilvánosan vagy titkon nagyra tartjuk őket. Egyébként pedig jellemzően csendben figyeljük, hogy a kiállásuk miatt ők is támadhatóvá válnak…
Nincs olyan ember a földön, aki mindig mindent jól csinál, aki soha nem hoz (másokra, akár családi generációkra kiható) rossz döntéseket, ezért élhetünk a gyanúperrel, ha valaki magát makulátlannak állítja be, azt bizonygatva, hogy sajnálatos események, rossz szándékú, önző stb. emberek áldozata.
A kapcsolatok túl szövevényesek és bonyolultak ahhoz, hogy fehéren vagy feketén lássunk egy adott helyzetet. Ítélkezni vagyis inkább véleményt formálni (magunkban) a (minél) több oldalról kibontott igazság ismeretében érdemes. Igen is, hallgattassék meg a másik fél is, sőt, minél több ember, mielőtt egy ügyesen PR-olt értékítélet alapján eltaposunk, befeketítünk valakit… Legyen igényünk, szemünk az árnyalatokra!
Ha egy kapcsolat megromlik, megszakad, gyakori, hogy a felek egymást hibáztatják. Mások előtt is. Hajaj! (Ez az ún. PR része.) Arról viszont sokkal ritkábban hallunk az illetőtől, hogy ő maga mit tett, mit nem tett meg, hogyan és mit rontott el, melyek végül a kapcsolat megszakításához, az ún. „örök haraghoz” vezettek.
Önmagáról egy rossz szót nem képes kimondani, csupán a jót, és a végtelenségig képes cizellálni, hogy a másik mi mindenben hibás. A másik a szemét. Kihasználta. Becsapta. Elárulta stb. Pedig ő mennyit tűrt, mennyi mindent megtett stb. És tessék, (elvárt!) örök hála helyett végül szemétkedést kapott…
Lássuk be, ezek a történetek egyoldalúan elmesélve valahogy életszerűtlenek. Még úgy is, ha a szövetségesei által a hibáztató állításai megerősítést kapnak. Amíg nem ismerjük a másik oldal megélését, helyzetét, nem tudunk semmit, csak az igazságnak egy kicsinyke szeletét felnagyítva és eltorzítva.
Az emberek az önfelmentést, a másik hibáztatását művészi szintre képesek emelni. Sokszor éppen azért teszik, mert érzik, elvetették a sulykot; amit tettek, az nehezen érthető vagy akár bocsátható meg. Muszáj bűnbakba kapaszkodni…! Ha egy ilyen esemény családban történik meg, az sajnos generációk életére kihat.
Kihat például egy évekig tartó, eltitkolt hűtlenség miatt bekövetkezett válás után az elvált felek közös gyerekének, gyerekeinek az életére. (Van arra példa, hogy egy ilyen történetben a bűnbak az évekig lóvá tett, jómódú családi baráttal csalt férj lesz… Naná, hogy szükség lesz önfelmentésre, szövetségesekre!) Mi lesz az ilyen kapcsolatban felnövő gyerekekkel?
A szülők révén esélyesen alapélményük lesz a hárítás, a felelős keresése, a hibáztatás. Felnőttként azonban már az ő felelősségük, hogy mit kezdenek ezzel a nehéz csomaggal, milyen mintát követnek, milyen emberré válnak.
https://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2023/10/secret-pexels.jpg7331100Szépítők Magazinhttps://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2022/01/szepitok_eletszepitok_logo.pngSzépítők Magazin2025-01-14 00:00:372025-01-14 16:07:20„Más szemében a szálkát, magáéban a gerendát sem.” Amikor csak a saját igazság létezik és az megkérdőjelezhetetlen
Közeleg a félévi „ítélethirdetés” ideje, és ennek kapcsán érdekes írások öntik el az internetet is. Ezzel párhuzamosan kapom privátba’ a sztorikat arról, micsoda pofonokat jelent a gyereknek, ha hangot merészel adni az önálló gondolatainak. Bevallom töredelmesen, az elém kerülő művek és történetek egy részénél nagyon ráztam a fejem, nem akartam elhinni, hogy ezt most tényleg, komolyan… De összeszedem magam, és az alábbiakban igyekszem kulturáltan kifejteni az álláspontomat. Tőled, Kedves Olvasó, nem azt kérem, hogy érts velem egyet. Ne tedd!
Azt kérem, kezdj el gondolkodni, kezdd el meglátni, hogy az ember és az ő élete nagyon sokféle, és csak azért, mert valami logikusan hangzik, még egyáltalán nem biztos, hogy kőbe vésett aranyigazság.
Kedvencem, ami újra és újra felbukkan, a „miért sikeresebb a közepes tanuló, mint a kitűnő” téma. Régi gondolatok, amelyeket évről évre felkap valaki, összeollózza, összeszerkeszti, és újra közzéteszi. Legalább hat-hét éve terítéken van, és a tartalom változatlan. A kitűnő tanuló jó birka, jó rabszolga, a közepes meg gondolkodik, kreatív, önálló, és az életben sokkal talpraesettebben fog helytállni, mint eminens társai. Jól hangzik, és sokakat előre vigasztal. Hálás megközelítés, lájkhegyek várhatóak.
Csakhogy! Akik ezzel a megközelítéssel élnek, feltételezik, hogy a közepes tanulónak is épp akkora szellemi képesség-tőkéje, potenciálja van, mint a kitűnőnek, csak éppen kritikusan gondolkodik, válogat, és átcsoportosítja az erőit oda, ahol aztán majd ultra-szuper-emberfeletti teljesítményt fog nyújtani. Nem kétséges, hogy ilyen is van. De lássuk be, nem tömeges. Igen, vannak néhányan, akik kimaradtak az iskolából, és aztán nagy emberek lettek. És vannak a tömegek (!), akik kimaradtak az iskolából, és… nos, nem jutottak valami magasra semmilyen skála szerint mérve sem. Nem, ahogy a testi erő, a szépség, a nyelvérzék, a hajlékonyság és az abszolút hallás sem egyenletesen van elosztva, úgy az iskolarendszer szempontjából mért – nevezzük így – értelmi képességek sem. Persze ezt ritkán mondják így ki nyíltan, mert erre aztán biztosan nem áradnak majd a lájkok.
Az is egy – a sorok közé rejtett – feltételezés, hogy a kitűnő tanuló azért teljesít olyan jól, mert görcsösen meg akar felelni, és minden energiáját a feladatok teljesítésébe öli bele. Igen, ilyen is van. Meg olyan is, hogy valóban a kisujjából rázza ki a tananyagot, és az iskolai feladatok elvégzése mellett bőven marad kreatív energiája másra. Ahogy van, aki azért produkál közepes bizonyítványt, mert valóban egy bizonyos – saját választása szerinti – témára fókuszál, a többivel meg nem törődik. És van, aki vért izzad azért a hármasért. És igen, van, akit szeretnek és befogadnak, és van, aki nem illeszkedik jól a közösségbe. Közepesek és kitűnők közt egyaránt.
Jön a bizonyítványosztás, jön a stressz: hogyan kezeljük a kérdést?
Mindenki más irányba van kibillenve az egyensúlyból, és a megfelelő irányba kell lökni ahhoz, hogy visszakerüljön a helyére.
A link alaknak bizony felelősségtudatot kell tanulnia, meg kell értenie, hogy mindennek lesz következménye, még ha árnyalatnyi is.
A céltalannak meg kell tanítani, hogy miként kell célt kitűzni, és a cél irányába haladva cselekedni.
A legkisebb kudarc vagy hiba puszta lehetősége miatt is szorongónak viszont a lazításban kell segíteni. Fel kell ismertetni vele, hogy később az életben soha senki nem fogja megkérdezni tőle, hogy mégis hányast kapott hetedikben földrajzból… az sem fog számítani, csak az egyetemi felvételinél a pontgyűjtésben, hogy hányasra érettségizett. Elég lesz, hogy van érettségije.
Elárulom, még a diploma eredményét sem firtatják sehol. Ezek afféle „belépőkártyák” olyan helyekre, ahol majd lehet szépen bizonyítani, teljesíteni. És lehet fejlődni napról napra.
Van még egy nagy álszentség a mai társadalmunkban, amely mellett nem tudok szó nélkül elmenni. Ez pedig a rendszerszintű áttekintés hiányából fakad. Az egyén szintjén meg lehet állapítani, hogy az „önálló, kreatív, vállalkozó típus” a menő, a végrehajtó, fegyelmezetten teljesítő ember pedig a „lúzer birka”. Csakhogy! Szakemberek szerint a
mostani civilizációnk úgy működőképes, hogy az emberek 85 százaléka végrehajtó, 15 százalék vezető, és ebből is csak 2-3 százalék a kreatív vezető. Vagyis ahhoz, hogy ez a társadalmi rendszer működjön, szükséges, hogy legyen sok olyan ember, akik nélkül nem menne – de azért beléjük lehet rúgni azzal, hogy ők a „lúzer birkák”.
Nemrég beszélgettem egy fiatal menedzserrel. Ő nagy hangon előadta, hogy az a fontos, hogy az embernek legyen esze, és olyan szakmát válasszon, amivel jól lehet keresni. Menedzser vagy villanyszerelő, az mindegy, de ami jól fizet, az menő, ami meg nem, az lúzerség. Igen, az egyén szintjén lehet azt mondani, hogy „édes lányom/fiam ne menj az oktatásba, egészségügybe, szociális munkába, mert éhen halsz”. Ám ugyanez a menedzser azért elvárja, hogy ha valami baja esik, akkor legyen orvos, legyen ápoló, legyen, aki beköti az infúzióját és aláteszi az ágytálat.
És amint megszületik a gyerek, akkor legyen bölcsődétől az egyetemig pedagógus is, természetesen mind szakmailag kiváló, emberileg csodálatos, mert hát a gyerekről van szó! Továbbá valaki pucolja tisztára a világot, az utcától a wc-ig. És valaki hozzon egy pizzát, mert menedzserünk megéhezett.
Úgy hiszem, amíg valami igazán alapvető változás nem következik be az emberi civilizációban, olyasmi, amit még a sci-fi írók sem mernek papírra vetni, addig abból kell főznünk, amink van. Tehát ebben a rendszerben kell élnünk.
Az egyetlen, amit a tisztesség oltárára tehetünk, az, ha őszintén szembenézünk azzal: irgalmatlan nagy bajban lennénk, nem csak a menők, a kreatívak, az önállóak, a vállalkozók nélkül, de ugyanígy a kitűnők, a közepesek, a végrehajtók, és főleg a „lúzer birkák” nélkül. És talán ideje volna nem beléjük törölgetni a lábunkat. Mondjuk, ne nevezzük őket többé „lúzer birkáknak”. Én ezt a jelzős szerkezetet ezennel utoljára írtam le.
https://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2020/01/school_girl.jpeg7331100Major Virághttps://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2022/01/szepitok_eletszepitok_logo.pngMajor Virág2025-01-13 10:00:022025-01-13 18:57:43Tényleg sikeresebb a közepes tanuló, mint a kitűnő? Miről árulkodik a bizonyítvány?
A január a megújulás és a nagy újrakezdések hónapja és az otthonunk dekorációja szempontjából is különlegesnek számít. Vízkeresztkor a lakásunk egyik legfőbb ünnepi ékességét a karácsonyfát lebontjuk, és a sok csillogó dísz közel egy évre a dobozába kerül várva, hogy újra szerephez jussanak. A puha takarók, mécsesek, lámpások, illatgyertyák, amelyek segítségével barátságosan hívogató kuckóvá varázsoltuk az otthonunkat, most átadhatják a helyüket az újévi frissességnek.
Rövidebb éjszakák, hosszabb nappalok
A téli napforduló után, ahogyan a mondás tartja minden nap egy tyúklábbal világosabb lesz így a januári hetek egyre hosszabbodó nappalokkal szereznek örömet a számunkra. Lehet, hogy hideg van még és az is lehet, hogy némi havat is láthatunk januárban – bár az időjósok nem nagyon ígérik – , mégis megállíthatatlanul közeledik a tavasz. Ezeknek a fényt hozó, derűs téli napoknak a hangulatát a skandináv lakberendezésben fedezhetjük fel a leginkább. Ha elérkezett az ideje a lakásunk felfrissítésének, innen érdemes ihletet meríteni.
A lakberendező tanácsai
Varsányi Valentina lakberendezőt kérdeztük, hogyan kezdjünk hozzá, ha nincsen rá nagy keretünk, mégis szeretnénk változtatni.
A jó hír az, hogy alacsony költségvetéssel is jelentős hangulatváltozást lehet elérni a lakásban. Egyik fontos jellemzője az északi otthonoknak, hogy kedvelik a fehér színt nagy felületeken, legyen szó falról, ágyneműről, bútorokról vagy szőnyegről. Nem kell, hogy mindent lecseréljünk, néhány részlet megváltoztatása is elegendő.
A steril hatás elkerülésére a textúrák változatosságát használják. Különféle anyagpárosításokkal érdemes kísérletezni például a puha szőrmét a vászonnal vagy rusztikus hatású szövésekkel együtt használva új, friss hangulatot kölcsönözhetünk a hálószobánknak vagy a nappalinknak. Néhány odaillő díszpárnával teljessé tehetjük a képet.
Az élő virágok mással nem pótolhatók
A színeket is bátran használhatjuk. A természetben a zöld hajtások türelmetlenül várják a virághagymákban és a rügyekben, hogy végre előbújhassanak, mi pedig az ablakunkban néhány cserép jácinttal vagy tulipánnal közelebb hozhatjuk a tavaszt. A benti meleg a nap erőtlen sugaraival kézen fogva hamar ráveszi az illatos bimbókat a kinyílásra. Elhelyezhetjük őket a szivárvány minden színében elérhető rusztikus agyagkaspókban vagy kis fémvödrökben. A fehér a szürke vagy pasztellrózsaszín a skandináv hangulatot támogatják. A virágjaink bármelyikben remek látványt nyújtanak majd.
Ha eddig nem választottuk, mert azt gondoltuk nem tudnánk megfelelően gondozni őket, eljött az ideje, hogy otthont kínáljunk néhány szobanövény számára. Már két-három cseréppel is nagy hatást érhetünk el. Némi öntözésért cserébe, üde hangulatot varázsolnak a lakásunk bármely helyiségébe. Ha virágzó növényt választunk például orchideát, akkor akár hónapokig gyönyörködhetünk benne, és ha elvirágzik, némi pihenő után újra örömet szerezhet nekünk pillangó alakú szirmaival.
Néhány kép is üde színfolt lehet
Ha inkább valami olyan új színfoltra vágyunk, ami nem igényel gondoskodást egy-két új kép vagy poszter a falra is megteszi. Választhatunk absztrakt alkotást, a művészi káoszba ki-ki azt lát bele, amit szeretne. Tehetünk képeket az otthonunk központi tereibe, az étkező vagy a nappali falára. Ha a családi fotókat nem csak a laptopunkon szeretjük nézegetni, akkor itt az ideje kinyomtatni egy sorozatot és el is készült a tökéletes dekoráció. Fotókeretből végtelenül nagy a választék, csak fantáziánk és a hely ahová akasztjuk vagy állítjuk, szab határt.
Fotó: Poszternyomó www.katalogo.hu
Az étkezőasztalt széppé tehetjük bogyós ágakból készült kompozícióval, amelyeket akár több kicsi, különböző színű vázában is elhelyezhetünk, így téve egyedivé a látványt. Az üveg légies könnyedsége a természet kincseivel párosítva otthonos hatást kelt.
Kellemes, örömteli megújulást.
Szerző: Katona Andrea
Nyitókép: Karolina Grabowska, Pixabay
https://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2021/01/bed-ErikaWittlieb-pixabay.jpg7331100Szépítők Magazinhttps://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2022/01/szepitok_eletszepitok_logo.pngSzépítők Magazin2025-01-13 00:00:402025-01-13 09:48:24Lakberendező tippjei: így varázsolhatjuk hívogató kuckóvá az otthonunkat!
Négy hónapig tanulta, gyakorolta a gátfutást a 12 éves Demeter Villő, a Véletlenül írtam egy könyvet c. magyar családi, ifjúsági film főszereplője, mivel a filmbéli karaktere ebben a sportágban jeleskedik. Kedvenc jelenetét esőben forgatták, itt magányosan láthatjuk a futópályán edzés közben. Villőt többkörös castingon választották ki a szerepre, ahogy a többi főbb gyerekszereplőt is. Az ismert színművészek mellett népszerű zenészeket, énekeseket is felvonultató 101 perces filmet 2023 nyarán, 50 napig forgatták. Lakos Nóra rendezte és 2025. január 16-án kerül a mozikba. Január 10-én, a Corvin Moziban tartott premier előtti vetítésen három gyerekszereplővel találkozhatott a közönség, akik a filmvetítés után kulisszatitkokat is megosztottak az érdeklődőkkel.
A Futni mentem és a Hogyan tudnék élni nélküled? c. nagysikerű magyar filmek után új film debütál január közepén a hazai mozikban. Nyilván sokan kíváncsiak arra, hogy ezt a filmet is hasonló lelkesedéssel fogadja-e majd a közönség. Közös pont, például, hogy a Futni mentem vígjátékban testvéreket alakító Lovas Rozi és Tenki Réka a „Véletlenül” filmben is feltűnik kulcsszerepekben. Vagy, hogy Semjén Nóra (Anyakivan) ebben a filmben is felvillan pár másodperc erejéig egy hálátlan szerepben (ahogy a Futni mentemben is), illetve hogy a Hogyan tudnék élni? nélküled filmhez hasonlóan a „Véletlenül” is kapott állami támogatást. Ezek persze csak felszínes összehasonlítások…
A „Véletlenül” filmnek egészen más a hangulata, a ritmusa, de ennek is a gyászfeldolgozás a központi témája – ahogy a Futni mentem filmnek is -, s bár a felnövéstörténet fordulatos és szórakoztató, áthatja a melankólia. Az idősíkok, valamint a fikció és valóság közötti – olykor éles – váltások, továbbá az animációs betétek üdítően hatnak, ahogy a statisztaként közreműködő mellékszereplők is; egy kis varrodában feltűnik Szabó Balázs (igen, a varrógép mögött), akinek az egyik legszebb dalát – Hétköznapi – hallhatjuk a filmben.
De feltűnik a vásznon a Bagossy Brothers Company énekese, Bagossy Norbert is – a rövid jelenetet ténylegesen egy Bagossy koncerten forgatták -, a „Véletlenül” film másik népszerű betétdala a megunhatatlan Olyan ő c. sláger. A jelenet itt látható >>
Statisztaként láthatjuk Wolf Katit (mint varrodai dolgozót), és Mucsi Zoltán is feltűnik a filmben, mint a család közeli barátja és ezermestere. Csodásan hozta az undok iskolai portás karaktert Stefanovics Angéla is a nyúlfarknyi jelenetben. Szóval, sok kreatív elem tarkítja ezt a nagyjátékfilmet, minőségi produkció született.
Személyesen külön kiemelném a látványtervező (Szurdi Juci) és jelmeztervező (Lányi Fruzsina) munkáját; kifejezetten tetszettek Nina (az édesanyját kiskorában elvesztő kiskamasz lány) színes ruhái, s egészében szereplők öltözködési stílusa, de a film számos jelenetére elmondható, hogy vizuális élmény, érzéki jutalom a néző számára.
Tenki Réka és Demeter Villő
Cica és törpenyúl is szerepel a filmben, az állatok számos jelenetben feltűnnek. A premier előtti vetítésen Sümeghy Claudia producer elmesélte, hogy az anyák napi lufis-naplementés-csónakos balatoni jelenet végén a stáb egésze elérzékenyült.
Lakos Nóra filmje a nemzetközi közönség előtt már bizonyított: a Tallinn Black Nights-on a legjobb filmnek járó díjjal jutalmazták, a fiatal közönségnek szóló filmek versenyében a film főszereplője, Demeter Villő pedig a nagy múltú Ale Kino! fesztivál Ale Debut!, a legjobb fiatal európai tehetségnek járó díjjal tért haza Lengyelországból.
A családi, ifjúsági film az írás csodáját jeleníti meg, egyedi vizuális elemekkel, egy tizenkét éves kislány személyes történetén keresztül. A film rávilágít arra, hogy az írás miként tud átsegíteni minket akár a legnehezebb időszakon is. A film a JUNO11 első zöld produkciója, a stáb törekedett arra, hogy a filmforgatás alatt valósan környezetbarát gyakorlatot, megoldásokat alkalmazzanak.
A történet
A film főszereplője Nina (Demeter Villő), aki még csak 12 éves, de már tudja, hogy író akar lenni, méghozzá híres író! A gond csak az, hogy öccse (Hárs Bonca) halálra unja a fejből mondott esti meséit. Nina a szomszédban élő híres írónőhöz (Zsurzs Kati) fordul iránymutatásért.
Eközben édesapja (Mátray László) életébe – a hosszú gyász után először – egy komoly szerelem (Rujder Vivien) lép be. Nina igazi regénye ekkor veszi kezdetét. Kutatni kezd édesanyja (Lovas Rozi) emléke után, és hirtelen azon kapja magát, hogy élete egy fordulatokkal teli könyvvé válik, melyben minden barát és családtag egy-egy szereplő. Vajon az írás ereje segít feldolgozni a veszteségeket és megnyitni Nina szívét egy új családtag, valamint az első szerelem (Kövécs Barnabás) felé?
A Véletlenül írtam egy könyvet egy szívet melengető felnövéstörténet, mely sok-sok humorral, érzékenységgel és egyedi vizualitással meséli el egy új család születésének történetét. A film a holland Annet Huizing tizenkét országban, köztük idehaza is megjelent könyve, a Hogyan írtam véletlenül egy könyvet? adaptációja. A regénye egy igazi nemzetközi sikersztori, mely több mint tíz országban jelent meg, és számos nemzetközi irodalmi díjat nyert.
https://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2024/07/Veletlenulfilm_Kovacs_Tamas.jpg7341100Mesterházy Mónikahttps://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2022/01/szepitok_eletszepitok_logo.pngMesterházy Mónika2025-01-11 19:05:352025-01-11 19:20:24Kár lenne kihagyni! Véletlenül írtam egy könyvet. Az új magyar film január 16-tól a mozikban
Január 6-án Vízkereszt napjával beköszöntött a farsangi időszak. Ha farsang, akkor fánk. A fánk népszerűsége töretlen, napjainkban már egész évben elérhető, de hagyományosan farsangi időszakban, hamvazószerdáig készítették és fogyasztották.
Még József Attila is megemlékezett erről a Kínálgató c. költeményében:
„…S ha még fogát feni falánk, –
frissen sül a farsangi fánk,
kivül piros, belül foszlik,
míg a vendég el nem oszlik…”
Sokféle népi elnevezése ismert; az erdélyi száz eredetű Pfannkuchen – pankox, pankoh – szóból származtatják, Székelyföldön pánkónak nevezik, de tájegységtől függően lehet huppancs, krepli, siska, pampuska, tarkedli vagy talkedli. Élesztő nélkül készülő változata a csöröge vagy herőce, de túrós és burgonyás változatban is készítik. Amerikában donut, ezt a kifejezést is átvettük.
Nem magyar eredetű finomság, állítólag már az ókori rómaiak és görögök is készítettek hasonlót, később az arabok is; régi feljegyzések szerint Európában a 15. században terjedt el, az előkelő udvarok egyik kedvenc csemegéjének számított; Magyarországon a 19. században kezdett elterjedni a farsagi fánk, vagyis a Vízkereszttől a Hamvazószerdáig tartó időszakban készítették, és különféle babonák is kapcsolódtak ehhez a finomsághoz. A párválasztás előtt álló menyecskék fánkkal ajándékozták meg a kiszemeltjüket, a szalagos fánk fehér szalagja pedig a karikagyűrűt szimbolizálta. Egy másik ismertebb babona a fánkot mágikus erővel ruházta fel: aki farsang farkán elkészítette és megette, azt remélhette, hogy ezzel a rítussal biztonságban lesz egész évben a háza, nem éri villámlás, viharkár.
Az alábbi recept a nyitóképen látható, kézzel lejegyzett receptfüzetből való. Valamikor a 20. század derekán jegyezték fel. Sokféle recept érhető el az interneten, bizonyára nem csalódnak azok sem, akik a kézzel írt recept szerint készítik el. Változtatás nélkül közöljük.
Hozzávalók
60 dkg langyos liszt
6 tojás sárgája
6 dkg olvasztott langyos vaj
6 dkg porcukor
4 dl tej
1 evőkanál rum
1 csipet só
2 dkg cukros langyos tejben megfuttatott élesztő
Elkészítés
Fakanállal jól kidolgozzuk, 40 percig kelesztjük, kiszaggatjuk, forrásban lévő zsírban sütjük.
2025. február 8-án lesz az Egy bizonyítás körvonalai premierje a budapesti Centrál Színházban. Egy új matematikai felfedezés alapvető kérdéseket vet fel. Ki az őrült és ki a zseni? Kiben bízhatunk? David Auburn Pulitzer- és Tony-díjas drámája egy pszichothriller izgalmával jut a megdöbbentő végkifejletig.
A darab – melyből John Madden készített filmet Sir Anthony Hopkins és Gwyneth Paltrow főszereplésével – , a 21. század legtöbbet játszott Broadway előadása volt. Egyszerre szól a felnőtté válásról, a női emancipációról és a szerelemről. Az előadásban a Nemzeti Színházban 2023 novemberében balesetet szenvedett Horváth Lajos Ottó és Szász Júlia most először áll újra együtt színpadra, ismét apa-lánya szerepben, Puskás Tamás rendezésében.
Hatalmas szülő árnyékában, hogyan bizonyíthat a gyerek? Csak bizalmat kérhet. Ahogy a szerelem se lát a jövőbe, csak a bizalom táplálja. Ez ad esélyt minden kezdőnek. Catherine éveken át gondját viselte ragyogó szellemű, de labilis apjának, a zseniális matematikusnak. A halála után egyedül marad fájdalmával, apja jegyzeteivel és a kérdéssel: mit kezdjen önmagával. Nővére, Claire, úgy érzi kezébe kell vennie húga sorsának irányítását és feltűnik Tom, az apa egykori tanítványa, aki az öreg jegyzeteit tanulmányozza. Miközben Catherine egyre jobban megismeri Tomot, és megtudja Claire terveit, a lehető legnyugtalanítóbb problémával kell megküzdenie: vajon mennyit örökölt apja őrültségéből vagy éppen zsenialitásából?
„A darab nekem a bizalomról szól. Metaforikusan úgy is mondhatnám, hogy a felénk áradó bizalom nekünk olyan, mint a növényeknek a napfény, enélkül nem tudunk élni. Kisgyermekként mindenki csupán ígéret és rászorul arra, hogy a felnőttek elhiggyék: egyszer ő is hasznos és sikeres tagja lesz a közösségnek. Egy barátság vagy szerelem kezdetén is bizalmunkkal ajándékozzuk meg a másikat. Ez a darab a bizalom iránti hatalmas igényünket és a hiányából fakadó fájdalmunkat tudja megszólítani.” – mondta a rendező, Puskás Tamás.
David Auburn darabja a New Brunswick-i George Street Playhouse felkérésre, színházi fejlesztés eredményeként született. A premier 2000-ban az Off Broadway-n volt, ahonnan hamarosan átkerült a Broadway-re. Ott 917-szer adták elő, így jelenleg ez a 21. század legtöbbet játszott Broadway előadása. A mű 2001-ben a legjobb drámának járó Pulitzer- és Tony-díjat is elnyerte. A darabot John Madden vitte filmre 2005-ben Bizonyítás (Proof) címmel Sir Anthony Hopkins és Gwyneth Paltrow főszereplésével.
https://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2025/01/egy-bizonyitas-korvonalai-central-szinhaz.jpg7331100Szépítők Magazinhttps://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2022/01/szepitok_eletszepitok_logo.pngSzépítők Magazin2025-01-10 08:36:022025-01-10 08:36:02Ki az őrült és ki a zseni? Kiben bízhatunk? Egy bizonyítás körvonalai. Február 8-ai premier a Centrál Színházban
Van egy humoros szállóige – grafitiként jegyzik -, amely szerint „a csapatmunka lényege, hogy mindig van kit hibáztatni”. Ha nevetni tudsz ezen, az alapvetően jó hír, mert nagy valószínűséggel nem érzed megszólítva magad, nem érzed úgy, hogy veled ilyesmi történik a munkahelyeden. Az idézet arra mutat rá, milyen az, amikor egy csapat nem megfelelően működik. A szervezeti működést, magatartást, fejlesztést külön tudományág vizsgálja, komoly hazai, nemzetközi szakirodalma van.
Nemcsak a vezetőknek fontos ismerniük az adott szervezetet (céget, intézményt) meghatározó működési sajátosságokat, jellemző folyamatokat, jó, ha a munkavállalók is tisztában vannak bizonyos törvényszerűségekkel. A szervezeti magatartás tudománya azzal foglalkozik, hogy az emberek mit tesznek a szervezetekben, és hogy az miként befolyásolja a szervezetek teljesítményét. Az egyéni, csoportos, strukturális szintek egyaránt befolyással vannak az eredményességre. Ha csak az egyéni szintet nézzük, már ez is változatos képet mutat, hisz
nem csak a személyiségünket, szemléletünket és értékrendünket visszük a szervezetbe (munkahelyre, csapatba), hanem a tudásunkat, szakmai felkészültségünket, intellektusunkat (IQ, EQ), motivációinkat és a szociális, egyéb kompetenciáinkat is. Általánosságban elmondható, ha ezek némelyikében túl nagyok az egyéni eltérések, többet kell a csapaton dolgozni annak érdekében, hogy összetartó, hatékony teamként tudjanak működni.
„Az intelligencia az egyénnek az az összetett vagy globális
képessége, amely lehetővé teszi, hogy célszerűen
cselekedjék, hogy racionálisan gondolkodjék és
eredményesen bánjék környezetével.” (David Wechsler)
Jó, ha egy csapat a tagok személyiségjellemzőit tekintve változatos, és más-más szerepet (ötletelő, kapcsolatépítő, vezető, elemző, megvalósító, hajrázó stb.) töltenek be. Ennek kapcsán érdekességként: egy csoportban a tagok magas IQ-ja hátráltató tényező lehet, ez az Apolló-szindróma. Vizsgálatok sora mutat rá, hogy a legragyogóbb képességekkel rendelkező emberekből összeállított csoport egyáltalán nem bizonyul a legjobbnak. Miért? Mert az Apolló-csoportok nehezen irányíthatók, a tagok meddő vitákra hajlamosak, a döntéshozatalban nehézkesek… (Erős karakterek egymásnak feszülnek.)
A szervezeti magatartás tudománya azt is vizsgálja, hogy munkavállalók magatartása mögött milyen egyéni hiedelmek, érzések, gondolatok, motívumok állnak, e vonatkozásban is igen nagyok lehetnek az eltérések. Fontos kérdés, hogy a szervezeti kultúra, a szervezet által képviselt norma és érték, miként kapcsolódik az egyéni sajátosságokhoz (elvárásokhoz), hiszen már ennek kapcsán is megélhetünk harmóniát, diszharmóniát.
Nemcsak a munkafeltételek, a fizetés, a feladatok jellege, a fejlődés lehetősége/milyensége határozza meg az elégedettségi fokot, nagyon fontos (alkalmazottként, munkatársként) vizsgálni magunkat aszerint is, hogy mennyire zökkenőmentes számunkra a szervezeti kultúrába történő illeszkedés, az azonosulás, hiszen alapvetően ezeken múlik, mennyire tudunk elköteleződni, elégedettséget és lojalitást megélni.
Ha a hazai szakirodalmat nézzük (Bakacsi Gyula A szervezeti magatartás alapjai), az alábbi, szervezeti hatékonyságot, egyéni teljesítményt gátló tényezőkről olvashatunk:
Nem jó, ha a szervezetet a túlzott versenyeztetés jellemzi, ha merev a szervezeti hierarchia, ha a munkacsoportok közötti szegényes a kommunikáció, ha erőteljes bürokrácia és szigorú kontroll, rugalmatlanság jellemzi a munkafolyamatokat, ha nincsenek megalapozott, következetes irányt adó szakmai keretek (ehelyett az „így szoktuk csinálni” hozzáállás érvényesül). Végül, de nem utolsó sorban rendkívül káros (nemcsak a szervezeti hatékonyságra, de a mentális egészségre is) a feszültséggel, félelemmel teli légkör.
Egy másik felosztás szerint az öt kiemelt, szervezeti fejlődést gátló tényező: bizalomhiány, félelem a konfliktustól, elköteleződés hiánya, számonkérés hiánya, eredmények elhanyagolása.
A sikeres együttműködés alapja a bizalom, a csapattagok abbéli meggyőződése, hogy a csapattársak jó szándékúak, a csapaton belül nincs ok védekezésre vagy óvatosságra. Ugyanilyen fontos a konfliktusok felvállalása. Őszinte, lényegre törő – akár heves – viták által lehet a lehető legrövidebb idő alatt a legjobb döntést hozni egy csapatban (lássuk be, ez meglehetősen idegőrlő folyamat, ami hátrányos következményekkel is járhat – például mobbing -, sokan ezért inkább elkerülik).
A vezetéselmélettel foglalkozó szakember, Patrich Lencioni szerint az ideális csapatjátékos alázatos, tisztelet jellemzi, képes a saját és mások erősségeit a helyén kezelni (nem verseng feleslegesen, ugyanakkor segítőkész). Az ideális csapatjátékos lelkes és motivált, szívesen tanul és kész felelősségvállalásra. Az ideális csapattag jó emberismerettel rendelkezik, tisztában van a szavak és tettek másokra gyakorolt hatásával.
Beszédes az alábbi ábra is
Érdemes efölött egy kicsit elidőzni, végiggondolni a saját megéléseidet, tapasztalataidat. A munkavállalóknak is van ráhatásuk bizonyos folyamatokra!
Jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy a munkacsoportok működésének megvannak a fejlődési fázisai, törvényszerűségei, ezek rávilágítanak arra, miért fontos a stabilitás, az állandóság egy munkahelyen, egy csoportban. Akárhányszor változik egy csapat összetétele (akár egy-egy ember érkezik, vagy távozik), a teljes fejlődési folyamat újraindul. Szerencsére az első három szakasz lerövidíthető. Ugyanakkor a csoportok visszafelé is mozoghatnak: egy-egy változás, esemény visszalökheti a csoportfejlődést egy korábbi szakaszba. (Minden egyes fázis más-más vezetői kihívást, feladatot jelent, jó, ha a vezető ezzel tisztában is van.)
A csoportműködés főbb fázisai
Deák Csaba
Formálódás, alakulás
A csoport kezdő szakasza, amikor a csoporttagok először találkoznak, körvonalazódik az együtt dolgozás. Udvariasság, útkeresés jellemzi ezt a fázist, a csoporttagok figyelnek a másikra, keresik, hogy kihez és hogyan tudnak kapcsolódni. Konfliktusok, nézeteltérések ritkán kerülnek felszínre. A felmerülő problémákat gyakran alulértékeli a csoport, vagy leegyszerűsített válaszokat ad, hisz a konfrontálódás ebben az időszakban még túl nehéz. A csoport kiemelt figyelemmel lehet a vezető irányában, elképzelhető, hogy erős függést építenek ki.
Vezetői kihívások: a tiszta keretek és elvárások lefektetése, például az időhöz való viszony (munkatempó, pontosság, határidők), a konfliktuskezelési mód. Ha vannak olyan csoporttagok, akik viselkedése a későbbiekben konfliktusokat szülhet, kezdjen felkészülni rá és személyes találkozókon adjon visszajelzést a munkatársnak. Vezetőként legyen realista, kezdetben a csoport finom, udvarias működése miatt könnyű az optimizmust megélni, ám a későbbi szakaszok miatt veszélyes lehet.
Viharok, konfliktusok
A kezdeti fázist a viharok időszaka váltja fel (disszonáns és turbulens időszak). Ahogy a csoporttagok közötti különbözőségek és a feladatmennyiség tudatosul, úgy a kényelmetlen egyéni helyzetek sokasodnak. A munkatársak ki-kitörnek korábbi barátságuk, szövetségeik komfortzónájából, a csoporton belül klikkek alakulnak. A konfliktusok mentén tisztázódnak a szerepkörök, válik világossá a csoport és csoporttagok határa. Nem egyszer a konfliktusok a vezető körül központosulnak, ők válnak a konfliktusos időszak bűnbakjává. Drámaháromszög: a szereplők az Üldöző – Áldozat – Megmentő szerepkörökben mozognak. Ebben az időszakban kezdődnek a kiábrándulások is: „nem ezért jöttem ide”, „itt sem lehet megcsinálni”, „egészen mást ígértek”… Ebben a fázisban tanulja meg a csoport, hogy a véleménykülönbségeket hogyan lehet „minálunk” kezelni. Amennyiben a viharok fázisában elakadnánk (ez gyakori), érdemes külső
támogatót, szervezetfejlesztőt felkérni, mert gyors és „olcsó” beavatkozásokkal tud segíteni.
Vezetői kihívások: elsődleges feladat a konfliktusok helyes kezelése, a különbözőségek felszínre hozása, ennek ösztönzése. Az eltérő vélemények szabad felvállalásának támogatása. A coach típusú vezetés, az aktív hallgatás, az én-üzenetek kitűnő vezetői eszközök e
szakaszban. A felmerülő konfliktusokat komolyan kell venni. Mintát kell mutatni konfliktuskezelésre.
Normaalakítás
Rendeződnek a nyitott kérdések, a viharokban megszületnek a csoportnormák, a különbözőségek elfogadottá válnak. Kialakulnak az osztott, közös értékek, és a csoportkultúra – a „nálunk hogyan szokás a dolgokat csinálni” is. A csoport identitása napról-napra erősödik, a világot már a „mi és ők” paradigma alakítja.
Mi segít még felismerni, hogy ebben a fázisban van a csapat? Személyesebb, intimebb pszichológiai kapcsolódások, sok beszélgetés, a találkozók száma informális, formális szinten is nő.
Vezetői feladatok: a korábban kialakított normákat a csoport betartsa, szükség esetén közösen módosítsa. A vezető a legfőbb őrzője a csoportnormáknak: erősíti a szabályok betartását és felszínre hozza a normaszegést és annak következményeit. Vezetőként légy következetesen támogató! Az eddigi irányító vezetői szerepet egy sokkal inkább támogató működés veheti át.
A teljesítés fázisa
Ebben a fázisban a csoport tagjainak tudását a leginkább tudja használni. Az energiák a munkára, teljesítésre fordulnak. A csoport napról-napra többet teljesít, akár túl is vállalja magát. A csoporttagok autonómok, a vezetést csak szükséges esetben keresik. A csapat ebben a fázisban szárnyal, kreatívan, önállóan dolgozik, sok új ötlettel áll elő. A vezetőre szakmai, szervezeti támogatóként tekint.
Vezetői feladatok: a csoport teljesítésének fenntartása és erősítése, a jó teljesítések megerősítése. Továbbra is őrizni kell a teljesítéshez szükséges csoportkereteket, a rendszeres találkozókat, a visszacsatolásokat, a jó teljesítmény elismerését.
Konklúzió: a szervezet egy dinamikus, organikus rendszer, melyeket jól elkülöníthető fejlődési stádiumok és működési törvényszerűségek jellemeznek. A szervezeti hatékonyság nem automatizmus, rendszeres beavatkozást, folyamatos kísérést igényel. Nem feltétlenül rajtunk múlik, miként működünk, hogyan érezzük magunkat csapattagként egy adott szervezetben, bizonyos folyamatokra nincs ráhatásunk, de valamennyi mozgásterünk azért van.
Cikkben felhasznált, ajánlott könyvek a témában:
Bakacsi Gyula: A szervezeti magatartás alapjai, Semmelweis Kiadó, 2015
Meredith Belbin: A team – Avagy az együttműködő csoport, Edge 2000 Kft., 2015
Patrich Lencioni: Kell egy csapat – A sikeres együttműködés 5 akadálya, HVG Könyvek kiadó, 2009
A munkahely szociálpszichológiai jelenségvilága – Deák Csaba: A csoportfejlődés szakaszai. Z-Press Kiadó, 2006
Az egyik legkedvencebb kedvencem a fiktív csapatból Monsieur Hercule Poirot. Persze, ha például együtt kellene élnem vele, hajhullást kapnék a skrupulusaitól, de mivel más-más dimenziók szülöttei vagyunk, felhőtlen örömmel adhatom át magam Agatha Christie Poirot-történeteinek. Szórakoztatás mellett természetesen rengeteg tanulságot is kínál, persze úgy, mint a régi szekreterek speciálisan nyíló titkos fiókja: ha tudjuk, mit keresünk, hol keressük, és hogyan keressük…
Az otthon felejtett kisfiú karácsonyonként rongyosra vetített története helyett szezonálisan novemberi-decemberi olvasmányként ajánlom a Poirot karácsonya című gyöngyszemet. A gyilkosság hihetetlenül erőteljes és gazdag díszletet kap, látványosságban, audiovizuális effektekben nincs hiány. A cél a megtévesztés, és a tettes igazán mindent, de mindent bevet ennek érdekében.
Természetesen Poirot-t nem kell félteni… ez még nem spoiler, az kicsit később jön. A fordulópontot így írja le Christie asszony, Poirot szájába adva a szavakat: „Ez az egész dolog téves! Miért? Mert nem a megfelelő szemszögből nézzük. Mert a gyilkos által ránk erőltetett szemszögből szemléljük.” A detektív tett egy lépést hátra, felismerte, hogy a „jelenet” megrendezett, hogy bizonyos dolgok nem stimmelnek, nem illenek a képbe. Felismerte, hogy a gyilkos tervének része volt annak a képnek a beállítása, amelyet a későbbi tanúk, a holttest felfedezői meglátnak.
Mindenki elfogadta, hogy amit lát, az valós.
Ha valaminek nyomai vannak, illetve a jelenséget annak a valaminek a nyomaként értelmezzük, akkor az a valami bizonyára úgy is történt. Holott… Lehet hazudni az időben, a térben, az eseményekben. Amikor a történet szereplői ott állnak a frissen felfedezett holttest mellett, a szemük elé táruló látvány számukra nem egy időben és térben pontszerű kép, hanem egy komplett história. Felborult szék, összetört váza – küzdelem, dulakodás lehetett. Sikoly, friss vér – segít időben elhelyezni az eseményt. Most szólok, ez már spoiler: természetesen kiderül, hogy nem is úgy, és nem is akkor történt a gyilkosság.
Ám sokáig úgy tűnt, működik a terv. Van egy kép, egy helyzet. Korábbi tapasztalataink, máshonnan szerzett ismereteink alapján egy pontszerű képből az elménk felrajzol egy teljes történetet. Feltételezés, mégis biztosra vesszük. Különösen jó lehetőség ez a tévedésre és a megtévesztésre akkor, ha nézők vagyunk, nem szereplők. És a kép: egy pont. Nem egy időben és térben kiterjedő történet, csak egy pillanatfelvétel. Megvan a néző, megvan a pont.
Magunk is érezhetjük úgy rengetegszer az életben, hogy „ez így nem kerek”, „ez így nem áll össze”. És ehhez nem is kell Poirot-szintű briliáns elme, sokszor épp a „nem értem” a legjobb útmutatás. Továbbá a szimat, az ösztön, a megérzés. Mindenesetre a következőt tapasztaljuk: „úgy néz ki, igen, de mégsem az!”. Ekkor érdemes nézőpontot váltani.
A nézői mivoltunkon és a kapott kép pontszerűségén nem tudunk változtatni, ám a nézőpontunkon annál inkább!
Természetesen, ha bármilyen mértékben érintettek vagyunk a történetben, nyilvánvaló a ragaszkodásunk a saját nézőpontunkhoz. Véleményünk és „igazunk” általában akkor is van, ha ismereteink nincsenek – no de efféle luxus nem is szükséges ezek létrejöttéhez! Elegendő egy varázsszó: „biztos…!”. Biztos így és így történt. Biztos ezt mondta korábban, ezt tette korábban. Biztos okot adott rá stb. A „biztos” a feltételezést varázsolja ténnyé. Kicsit kvantumfizika-szagú a dolog: a lehetségesség válik ténylegességgé.
Ha ártatlanok lennénk, mint Ádám és Éva a Paradicsomban, tét nélküli érdekesség lehetne az életünkben a sokféle nézőpont kínálta gazdag „lehetséges valóság”-készlet. Ám nem ez a helyzet. Itt érdekek vannak. A képet manipulálják. Levágnak róla ezt-azt, összemontírozzák mással, színezik, árnyalják, ezerféleképp komponálják. A legtöbbször előbb-utóbb kiderül a mögöttes cél. A Poirot-történetben is kiderült, miért kellett mindennek másnak látszania, mint ami volt.
És mégis, kivel nem lehetett minden sunyiság ellenére sem kitolni? Poirot-val! A detektívvel, aki hajlandó volt nézőpontot váltani. Nem azt látta, amit láttatni akart a gyilkos. Kényelmesebb lett volna – de eredménytelen. S mert a felkínált képet elutasította, megnyílt a szeme egy másik képre… arra, ami azután elvezette az igazsághoz.
Nekünk is ez a teendőnk nézőpont-ügyben.
Fogjuk fel, hogy nézők vagyunk. Értsük meg, hogy egyetlen pontot látunk, egy képet, és nem az egész történetet, amely térben és időben sokkal kiterjedtebb. És merészeljük elengedni a legkönnyebben kialakuló nézőpontunkat… hogy megláthassunk valami mást, olyasmit, ami bennünket is elvezet az igazsághoz.
https://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2019/11/brokenwindow.jpg7331100Major Virághttps://eletszepitok.hu/wp-content/uploads/2022/01/szepitok_eletszepitok_logo.pngMajor Virág2025-01-08 09:51:112025-01-13 09:41:39A néző, a pont és a nézőpont, avagy amikor a szemünk megnyílik egy másik képre
Miről árulkodik a gyerekkori agresszió és mi az ellenszere? Iskolapszichológusok válaszoltak
/Kategória: Felnevelő /Szerző: Szépítők MagazinVannak, akik szerint a most kisiskolás, kiskamasz gyerekeket érzelmileg sokkal inkább elhanyagolják a sokat dolgozó és internetező szüleik, és ők ezért durvábbak egymással. Ez ilyen formában nem igaz: a gyerekek bizonyos szempontból valóban magányosabbak, másrészről manapság szülőként, tanárként tudatosabban odafigyelünk rájuk, és ezért érzékenyebbek vagyunk arra, hogyan élik meg a mindennapjaikat. Milyen ez a generáció és mit lehet tenni, ha a gyerekek csúfolnak, kirekesztenek valakit? Két iskolapszichológust kérdeztünk.
Régen sem tűnt úgy, hogy sokkal többet foglalkoznak a gyerekekkel: lecsapták őket a térre és nem volt jelen a felnőtt, hogy helyretegye a konfliktusokat. Most a helikopter-generációnak nevezett szülők állandóan ott köröznek a fejük fölött és beavatkoznak. De a helyzet ennél bonyolultabb.
– A családi élet keretei ma valóban változnak, a szülők sokkal tudatosabban építik a karrierjüket, mint korábban, nemcsak az apák, hanem az anyák is hasonló mennyiségű munkaidőben dolgoznak, miközben szoronganak a hitel kapcsán, a munkahely elvesztése miatt – meséli Könyves Krisztina, egy vidéki általános iskola pszichológusa és a Yelon nevű weboldal munkatársa. Ez utóbbi a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány online programja, ahol a gyerekek chaten keresztül szakértőkkel beszélgethetnek testről, lélekről és szexualitásról őszintén, tabuk nélkül, 10 és 18 éves kor között.
A pszichológus szerint a nagyszülők is kevésbé vannak jelen a gyerekek életében, vidéken élnek vagy meghaltak, még dolgoznak vagy nyugdíjasként sokkal aktívabb életet élnek, mint a korábbi generációk. Egyszóval a gyerekekkel tényleg kevesebbet vannak a családtagjaikkal, mint régen. Viszont pozitív tendencia, hogy az apák sokkal inkább részesei a gyerekek életének már az első ultrahangtól kezdve a szülésen át a hordozásig és tovább.
– A családban ugyanakkor egyre komolyabb szerepet kapnak a digitális eszközök. Nem igaz, hogy a gyerekek révén: ők a szülői mintát követik, akiknek először magukkal kellene számot vetniük, mielőtt a gyereken követelik meg a kevesebb telefonozást. Habár régen sem feltétlenül ültek le játszani este a gyerekkel, a főzés és mosogatás nem szippantja be úgy az embert, mint a közösségi oldalak, a figyelem könnyebben megoszlik. Tehát az időhiány és az együtt töltött idő minősége okán lehet azt mondani, hogy a mai gyerekek érzelmileg elhanyagoltabbak, de én inkább úgy fogalmaznék, magányosabbak – szögezi le Könyves Krisztina.
A szülőknek általában fogalma sincs arról, mit csinál a gyerek a neten. Pedig egy gyerek online és az offline személyisége gyakran eltérhet egymástól, vagy adott esetben homlokegyenest különbözhet, egyszóval érdemes megismerni azt is: ez nem kémkedés, hanem inkább törődés, főképp, ha a gyerekkel közösen történik és nem a tudta nélkül. Ez az első olyan tevékenység a történelemben, amiben a szülőnek kell segítséget kérnie a gyerekétől és nem fordítva: ezt sokan hátrányként élik meg, pedig előnnyé is válhat, hiszen a gyerek boldog, hogy most ő taníthat nekünk valamit. Érdemes figyelemmel követni a netes tevékenységet, mert ha olyasmivel találkozik, amit nem tud hova rakni, az felér egy valós abúzussal, hiába tűnik csak virtuálisnak.
A gyerekek közti durvaság, agresszió, kirekesztés a szakértők szerint nem több, mint korábban volt, csak részben áttevődött a közösségi oldalakra – a téma egy külön cikket is megérne. Mindenesetre az agressziónak több oka is lehet, sokszor frusztrációból fakad. A gyerekeken egyre nagyobb a teljesítménykényszer már kiskortól kezdve, miközben minden szakértő azt mondja, hogy tízéves korig rengeteg kell mozogni és játszani, mert az idegrendszer így fejlődik. Ezt szülőként tudjuk, de mégsem vesszük figyelembe, amikor telerakjuk különórával a délutánokat. Ezenkívül a modern világ túl sok ingert is jelent a fejletlen agynak, az idegrendszer így érzékenyebb is.
– A saját stressz mellet a szülők szorongásait is átveszik a gyerekek, és ezt a sok frusztrációt mind nem tudják levezetni, kontrollálni, mert még nincs meg hozzá a kellő eszköztáruk – mondja Könyves Krisztina.
– Már az is sokat segít, ha beszélgetünk erről, hogy a haragot, dühöt, indulatot, feszültséget lehet jó formában is kiadni magunkból, amivel nem teszünk kárt másokban és magunkban sem. Mesélhetjük a kisebbeknek azt is, hogy a feszültség olyan, mint az áram: ha jól használjuk, világít a lámpa, de ha rosszul, megráz. Megtaníthatjuk a gyerekeket a legegyszerűbb, legrégibb technikákra, hogyha például valami történik, fújja fel magát, mint egy Michelin-baba, és amikor már nagy és erős, eresszen le, engedje ki a dühöt. Ki is kiabálhatjuk vagy mozoghatjuk magunkból. De elsősorban hagyjuk őket tényleg gyereknek lenni, szabadon csintalankodni, énekelni, kántálni, ugrálni, firkálni, kiabálva futkorászni, mert valójában ösztönösen tudják, hogyan vezessék le a feszültséget, csak az hangos és rendetlen.
Az agresszió oka pedig sokszor az, hogy maga a bántalmazó is bántalmazott, a gyerek átveszi az akár fizikális, akár verbális agresszió mintáit.
– Van egy esetem, egy kiskamasz fiú, akit két éve használ ki egy lány, elveszi a pénzét, elküldi ide-oda, nem is mondja mit kér, kidobatja vele, amit hoz stb. – meséli Könyves Krisztina. – A fiú annyira fél, hogy nem meri elmondani ki az, pedig tavaly tavasz óta kezelem. A protokoll szerint ilyenkor nem faggatjuk, hanem megvárjuk a bizalmi kapcsolat kiépülését. Attól fél, hogyha beavatkozunk, a barátait ellene fordítja a lány. Vagyis a teljes identitásvesztéstől, megsemmisüléstől fél, hogy senki nem fogja szeretni, ezért két éve csicskaként működik.
A fiú áldozattípus, a családja rossz körülmények között él, a lányt pedig az apja molesztálta, a nevelőapáról annyit tudnak a faluban, hogy az anyját bántalmazza.
– Egy ilyen helyzetben lévő anyának mondhatok bármit, nem fogja érteni, miről beszélek – mondja a pszichológus. – A kislány a mintát és a frusztrációt is hozza otthonról, nagyobb is a többieknél, mert egyszer már megbukott. Egy másik gyerek úgy érkezett hozzám, hogy a tanárok szerint nagyszájú, mindenkit piszkál, mindenkinek beszól, egy pukkancs kis hörcsög. Kiderült, azért ilyen, mert alacsony termete miatt kisebbségi érzése van és így kompenzál. Soha nem ok nélkül történnek az események, a gyerekek nem gonoszak, a mi felelősségünk jó mintát nyújtani ahhoz, hogy fel tudják dolgozni a frusztrációikat.
Pedagógusként fontos a szemlélődőket is bevonni, mert ha összezárnak, nem lesz egyedül az áldozat. Általában azonban ők is félnek. Szülőként az elfogadó légkört kell megteremteni, mert csak a szülőtől kaphatja meg a szeretet és az érzelmi biztonságot mind az áldozat, mind az agresszor. Ha bennünk bízhat, hiszünk neki, elfogadjuk, amit mond, mellette vagyunk, akkor őszinte lesz, és ebből ki lehet indulni
– A gyerekeknek valós figyelemre van szükségük, de ezt sokszor nem kapják meg. Például az egyik kislánynak, akit kezelek, elváltak a szülei, gyönyörű mangákat rajzol. Az édesapja ezen felbuzdulva, pénzt, energiát nem kímélve hordozta rajztanárhoz, hogy akkor tanuljon meg rajzolni. De a gyerek nem erre vágyott, számára a manga egy kifejezési forma és azt szeretné, ha ezért dicsérnék meg, hiszen önmagát adja. Apa és lánya is üzent egymásnak, szeretettel fordultak egymás felé, csak célt tévesztettek az eszközök. A kislány még nem fogja érteni, mit jelent az, hogy őt rajztanárhoz cipelte az apuka, de az apa meg tudja érteni, hogyan mutatja meg önmagát ezekben a rajzokban a lánya, ezek a folyamatok a szülőn múlnak – figyelmeztet Könyves Krisztina.
A gyerekek magányát mutatja a már említett Yelon is. Sokszor nem is kérdeznek, csak beszélgetni akarnak, itt pedig van egy felnőtt, aki meghallgatja őket. Néha küldenek egy-két smile-t és már mennek is tovább: fenntartják a kapcsolatot. Sokuknak csak erre van szüksége, habár az oldal alapvető funkciója nem ez.
Farkas Aranka, egy fővárosi gimnázium iskolapszichológusa sok szempontból hasonlóan látja a helyzetet, a gyerekek az interneten magukra vannak hagyva bizonyos élmények és ingerek feldolgozásában.
– Az agresszivitás és az érzelmi elhanyagolás pedig nem függ össze. Az előbbi mögött inkább fizikai vagy érzelmi bántalmazást kell keresni, az utóbbi viszont depressziót, passzivitást, negatív önképet, esetleg önagressziót okoz, mert a szülő azt üzeni, hogy nem vagy fontos, nem látlak, nem veszem figyelembe az igényeidet stb. Van ilyen, de nem nagyobb arányban, mint korábban. A gyerekek egymással szembeni agressziója sem nagyobb, csak mi vagyunk rá érzékenyebbek – véli Farkas Aranka.
Ha egy gyerek érzelmileg vagy fizikailag veszélyeztet egy másikat, és az áldozat nem tudja megoldani, uralni a helyzetet, szerinte szülőként be kell avatkozni.
– Ha három gyerek ott áll az enyém körül, és csúfolják, azt nem fogja tudni megoldani. Ha pedig védelmet vagy segítséget kér, az nem árulkodás, az utóbbi inkább olyan információ átadásáról szól, amiben a gyerek nem érintett, nem az ő dolga, nem okozott neki kárt. Ezt érdemes tisztázni. Ha pedig a szemem előtt zajlik az esemény és nem szólok rá a másik gyerekre, vagy úgy teszek, mintha mi se történt volna, akkor úgy tűnik fel a sajátom előtt, hogy ez az én szemem előtt ez mehet, ezt én hagyom. Ha egy bántalmazó jellegű barátságról van szó, akkor is érdemes elmondani a véleményünket a gyereknek, noha közben tiszteletben tarthatjuk a választását. Ez így hiteles – szögezi le.
Kiközösítés esetén az osztályközösséget lehet fejleszteni, de általában mire kiderül, már nagyon nehéz visszafordítani a helyzetet.
A szégyen miatt az áldozat nem kér segítséget, vagy düh van benne, hogy nem ő a hülye, nem vele kellene foglalkozni. De önmagában az a tény, hogy a pedagógus, a szakember elkezd foglalkozni ilyen szempontból a közösséggel, már elindít pozitív folyamatokat. Nem arról van szó, hogy kedveljék meg egymást a gyerekek, hanem arról, hogy hajlandóak legyenek együttműködni az áldozattal kirekesztés helyett és elítéljék a kirekesztő folyamatot. Ugyanis ilyenkor az egész csoport értékrendje torzul.
Sok kutatás foglalkozott azzal, hogyan és miért válik valaki áldozattá: lehet áldozattípus, lehet valamilyen eltérő fizikai tulajdonsága, rosszabb kommunikációs készségei, visszahúzódó személyisége. Könnyen lehet, hogy korábbi agresszorból válik áldozattá, lehet más az értékrendje, jól tanulhat vagy túl rosszul. Van, aki szerint bárkiből lehet áldozat és ez a vak véletlen műve.
Ha nem lehet változtatni a helyzeten, akkor pedig el kell vinni a gyereket az iskolából.
– Ha ugyanis tartósan abuzált helyzetben marad a gyerek, sérülnek a kommunikációs készségei, folyton támadást vár vagy feltételez, maga is agresszívvá válik, kompenzál, dicsekvő lesz. Persze, előfordul, hogy az új helyen is ugyanez történik, de ez közel sem biztos. Ilyenkor az önbizalomépítés a cél. Érdemes más közösségekbe is vinni, ahol elfogadják, szeretik, érdemes hobbira, sportra biztatni, ezekben a tevékenységekben feltöltődhet, ezek védőfaktorok. Ajánlott lelki segítségnyújtást keresni, akár egyéni, akár csoportos terápia, akár pszichodráma formájában. Az iskolával pedig próbálni partneri kapcsolatban maradni, ami nagyon nehéz, ilyenkor általában elmérgesedik a viszony – teszi hozzá a szakértő.
Ilyenkor valójában mindenki áldozat, a nézők is, és az agresszor is, aki a saját, kiélt agressziójától sérül. Az elkövető szülőjének ugyanúgy bele kell állnia ebbe a helyzetbe, megpróbálni feltárni, hogy miért csinálja ezt a gyerek, milyen lelki nyeresége van belőle. Általában valamilyen hiányt akar pótolni, hatalomvágya van, a kiélt agressziótól erősnek, különbnek érzi magát, presztízse lesz, befolyásolni tud másokat, és ezekhez a célokhoz csak ilyen eszközei voltak.
A szülőnek általában mindig van min dolgoznia ilyen helyzetben, mert az a gyerek, aki képes őszinte, mély, kötődő kapcsolat megélésére, az nem válik agresszorrá.
F. K.
Ázsiai leveskalauz: a phở-től a wontonon át a tom yum-ig
/Kategória: Világkonyha /Szerző: Szépítők MagazinLeveses nemzet vagyunk: előételként és fő fogásként is szeretjük a szerényebb és gazdagabb leveket. Ázsiában sincs ez másként: Kínától Thaiföldig isszák, szürcsölik, kanalazzák, pálcikával segítik a könnyű és akár reggelire fogyasztható valamint a fajsúlyosabb, egész étkezést kitöltő, tésztás-húsos variációkat. Amióta a ‘90-es években megismerkedtünk az első „csípős-savanyúval”, van egyféle vonzódás és több divathullámot is megéltünk már, vegyük csak alapul a phở-t vagy éppen a ramen trendjét.
Phở bò (phở marhahússal) – Vietnám kreatív életesszenciája
Délkelet-Ázsia csodálatos országának leghíresebb fogása a lapos rizstésztára öntött forró, fűszeres hús-csontleves, amit mindenki személyre szabhat plusz zöldfűszerekkel, csilivel, citrussal, szószokkal.
A 19. századik kell visszautaznunk a phở születési idejéhez. Kínai és francia gyarmati hatások egyengették az útját: Vietnámban a francia gyarmati uralom során (1858-1954) nyugati étkezési szokások is beszivárogtak a kultúrába. A hódítók rengeteg marhahúst használtak, a csontokat és a húst pedig a leleményes kereskedők, árusok is elkezdték használni a levesek mélyítéséhez. Megismerték a pörkölteket, a „pot-au-feu” egytálételt, ezt pedig a kínai leveshagyománnyal házasították.
Mondhatjuk, hogy két otthona van: egyrészt az ország északi részén Nam Dinh, de „spirituális” értelemben mégis Hanoi a szülőföldje, itt tökéletesítették, finomhangolták ezt a mesteri ételt. Vietnám fővárosában már a hajnali órákban megjelennek a mozgó phở árusok és a gőzben alkotják meg a munkába induló emberek legkedvesebb reggelijét. Szegény és gazdag egyaránt ezt eszi.
Bár már a csirke (phở gà), a rák és a zöldséges verzió is nagyon népszerű, az eredeti a marhahúsos, a legklasszabb a forrázott mellett a pirított marhás.
Phở bò Sot Vang (vörösboros marha phở) – egyszerre leves, egyszerre pörkölt
Mi lenne, ha összetalálkozna a francia boeuf bourguignon és a phở leves? A francia gasztrokulturális hatás egyik ékköve a vörösboros marharaguval készülő egytálétel, ami még közelebb áll a magyar ízvilághoz, mint az alap hús-csontleves. Benne van az otthonos marharagu selymes mélysége és a phở fűszeressége is. Ritkán elérhető specialitás.
„Ha valaki már mindent tud a marhás, csirkés és rákos phở-ről, ideje kipróbálni a vörösboros extrát, pláne, ha európai vagy és szereted a mélyebb ragukat. A Khan egyik signature étele, az Opiumban pedig Sot Vang-ot (vörösboros marharagu) főzünk lassan, amit a mijoté kategóriába tettünk és bagettel ajánljuk” – tette hozzá Nguyen Thuy Phuong.
Tom Yum – Thaiföld forrongó egzotikuma
A semmihez sem hasonlító, forró Tom Yum a 14. század óta ünnepelt leves. Ha nincs a Csaophraja folyó és bőséges rákállománya, talán sosem születik meg. Több legenda is ismert: van, amelyik arról mesél, hogy a folyószéli gazdák találták ki a levest a helyi fűszerekkel, a rákhalásztnak köszönhetően, mások az Ajutthaja Királyság előkelőségeinek főszakácsaitól eredeztetik. Hogy pont azért találták ki ilyen komplexre a galangál, kaffir-lime, citromnád, gyömbér, csili hozzáadásával készülő ételt, hogy benne legyen a királyság, a régió összes íze. A valódi tehát mindenképpen rákkal készül, de ma már gombákkal, csirkével is népszerű.
Wonton leves: Kína úszó felhőcskéi
Kantoniul a „wonton” felhőt jelent: lényegében pont úgy úszkálnak a kis tésztabatyuk a levesben (lásd nyitókép), mint ahogy a bárányfelhők vonulnak az égen. Ezek a batyuk azonban mások, mint a többi ismert ázsiai dumpling, a wontonok tésztája leheletvékony, szinte átlátszó. Benne várakozik a rákból, sertéshúsból, salottahagymából, gyömbérből álló szaftos töltelék. ezeket és további tésztát engednek fel tiszta, könnyed lével. A Csing császári dinasztia idejében a nemes osztályok eledele volt, ez pedig egészen a II. világháború végéig kitartott. Hong Kongban vált később a munkásosztálynak is elérhető, mindennapi fogássá. Nyugaton a wonton leveseket további zöldségekkel, fűszerekkel, húsokkal is megtámogatják – fő az összetettség!
Levesek etikettje
A vietnami phở-t reggelire is előszeretettel fogyasztják, az eszköz hozzá pedig kanál és pálcika együttesen. A mindennapok étele, de úgy tartják, ha vele kezdjük a reggelt, megvolt az egésznapos sóbevitel. Ezzel szemben a vörösboros verzió kifejezetten a hűvösebb időkben kerül elő az otthonokban. Ami a toppingokat illeti, a phở mellé klassz a thai bazsalikom, a koriander, a babcsíra, a vékonyra vágott hagyma és a lime, de európai megközelítés a pirított hagyma, a többféle plusz szósz is. Mindegy, hogy a zöldeket és a csírákat beledobjuk a levesbe vagy mellé esszük, mindkettő illendő.
„Thaiföldön kanalat és villát használnak, kár volna keresni a pálcikákat. A Tom Yumhoz sincs, a nagy, húsos garnélákat, gombákat, paradicsomot a kanállal halásszuk ki. Így tesszük a Quí-ben is” – említi Regős Dániel a helyek egyik tulajdonosa.
Kína-szerte alap a wonton leves, amihez a „renge” használatos: ez a hagyományos kínai leveses kanál. Azért a szaftos-ízes wonton batyukat nyugodtan rátehetjük a kanálra pálcikával, így szürcsölhetjük ki alóla a forró levest. Apropó szürcsölés: nem illetlenség, hanem a szakács dicsérete és praktikus hűtési mód.
Fotók: Erdőháti Áron
Pitvarok, tornácok, zsúptetők. Népi építészeti kincsek a Balaton-felvidéken. Mesés képek a havas Salföldről
/Kategória: Építészet, Képekben /Szerző: Mesterházy MónikaSalföld a Káli-medence Balaton felé nyíló kapujában a Balaton-felvidéki Nemzeti Park szívében helyezkedik el, jelentős geológiai, botanikai és népi építészeti kincsekkel rendelkezik, a salföldi természetvédelmi major is sok látogatót vonz. A falukép a házfelújítások és az építkezések ellenére nagyrészt érintetlen maradt – a lakóházak a 19., kora 20. századi világot idézik.
A képekre kattintva nyitható meg a nagy méret
https://eletszepitok.hu/magyar-nepi-epiteszet-utikonyv/
Hálás fotótéma, természet alkotta téli szépség: fagyott szappanbuborék
/Kategória: Élménytár /Szerző: Szépítők MagazinRepkednek kint a mínuszok? Ha igen, tökéletes alkalom arra, hogy kipróbáld a jégbuborék-készítést, és megörökítsd fotón a végeredményt.
Házi készítésű vagy készen kapható buborékoldatra, buborékpálcára vagy szívószálra lesz szükség, és legalább -7 Celsius-fok hőmérsékletre. Az oldatot érdemes előtte jól lehűteni. Van, aki glicerint vagy (főleg Amerikában) kukoricaszirupot is kever az oldathoz, hogy a buborék tartósabb legyen. Olyan kellően hideg vagy fagyos felületre érdemes a buborékot irányítani, ahol „megpihenhet”. Ha elég hideg van kint, pillanatok alatt lenyűgöző mintázat képződik a buborék jegesedő felületén.
Érdemes vele kísérletezni – minél hidegebb van, annál nagyobb eséllyel lesz sikerélményünk. A fagyott szappanbuborék hálás fotótéma, megörökíthetjük a törékeny jéggömb természet alkotta szépségét.
Üvegbe zárt minikert. Így készíthetünk önfenntartó, gondozásmentes floráriumot!
/Kategória: Kertek & Terek /Szerző: Szépítők MagazinA gondozásmentes florárium olyan miniatűr kert, amelyet általában üvegbe zárva hoznak létre, és minimális gondozást igényel vagy egyáltalán nem igényel gondozást. Az ilyen floráriumokat gondosan megtervezik, hogy a benne lévő növények ökoszisztémája önfenntartó legyen. Egy jól elkészített, zárt florárium akár több évtizedig is képes életben maradni.
A zárt edény lehet egy nagyobb, több literes befőttesüveg, akvárium vagy speciális floráriumüveg. Fontos, hogy zárható legyen, ez elengedhetetlen az önnfenntartó rendszerhez. Ha nem zárható az üveg, szukkulenseket, pozsgásokat, szárazságtűrő növényeket érdemes a floráriumba telepíteni.
Kulcsfontosságú a rétegezett alapozás. Alulra kavicsok, apró kövek kerülnek a felesleges nedvesség elvezetése érdekében. Az aktív szénnek is fontos szerepe van, segít megelőzni a penészképződést és a kellemetlen szagokat. Erre kerülhet a virágföld, olyan, amely megfelelő a választott növények igényeihez.
Hasonló fény- és páratartalom-igényű növényeket célszerű összeválogatni, egyébként pedig bátran lehet kísérletezni a különböző textúrájú és színű növényekkel.
Zárt floráriumhoz ajánlott növények
Nyitott floráriumhoz ajánlott növények
Árnyéktűrő floráriumhoz ajánlott növények
Dekoratív különlegességek
Zárt floráriumnál elegendő az egyszeri mérsékelt öntözés, a víz körforgása gondoskodik a növények nedvességigényéről.
A floráriumot világos, de közvetlen napfénytől védett helyen célszerű elhelyezni. Árnyéktűrő növények esetén gyengébb fényű, sötétebb helyiségben is tartható.
Egy zárt rendszer esetén csak ritkán kell beavatkozni, például akkor, ha túlzott párásodást vagy rothadó leveleket tapasztalunk.
Nyitott florárium esetén néha szükséges a talaj enyhe nedvesítése vagy az elhalt részek eltávolítása.
A gondozásmentes florárium tökéletes választás azok számára, akik szeretnének egy kis természetet a lakásukba, de nem szeretnének sok időt fordítani a növények ápolására. Esztétikus és különleges megoldás.
Nyitókép: Keszthelyi Timi/Pexels
Hangulat: javítás alatt. Kék hétfő. Januári az év legszomorúbb napja
/Kategória: Életmódi, Élménytár /Szerző: Szépítők MagazinCliff Arnall angol pszichológus 2005-ben dolgozta ki a Blue Monday képletét: [1/8W+(D-d) 3/8*TQ]/[M*NA]
Az év legszomorúbb napját Arnall szerint hat változó együttállása adja ki
1. az időjárás W (weather)
2. az év végi költekezés miatti pénzügyi helyzet D (debt)
3. a karácsony óta eltelt idő T (time)
4. a megszegett újévi fogadalmak (Q)
5. motivációs szint (M)
6. a változtatáshoz szükséges cselekvés (NA, need to action)
Mit tehetünk téli depi ellen? Vegyük sorra a fenti 6 tényező szerint!
Időjárás. Tél van és hideg. Erre a dologra (szerencsére) nincs ráhatásunk (igaz, a klímakutatók nem ezen az állásponton vannak). Vigasztaljon a tudat, hogy az időjárás végre az egészséges arcát mutatja – az idei tél kicsit feljavítja a statisztikát; régóta azt halljuk, hogy a klímaváltozás miatt egyre melegebbek a telek. Ha rosszul hat rád a hideg, a korai szürkület, keress hangulatjavító téli elfoglaltságokat (amiket kánikulában visszasírnál). Ne csak magadra figyelj, hanem a környezetedben élőkre is – segíts a rászorulóknak, meglátod, ettől máris jobb lesz a hangulatod!
Költekezés. Miért siratnád az elgurult forintokat? Van értelme? Kapcsolj inkább megoldom üzemmódra, s próbálj egyenesbe jönni. Magadhoz mérten bármikor tudsz takarékosabban, tudatosabb fogyasztóként élni, nem leszel kevesebb, ha kicsit a lemondást gyakorlod, sőt… Addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér. Ha eddig nem jött össze, vigasztaljon, hogy ezen is bármikor változtathatsz!
Egy évben csak egyszer van karácsony. Ez így van jól – megőrülnénk, és nagyon-nagyon unnánk, ha havi ünnep lenne. Tele van az élet emelkedett pillanatokkal, szebbek, mint a csillogó díszletek.
Minden évet el kell kezdeni valahogy – január hónapnak jutott ez a hálátlan feladat.
Ha elhatároztad, hogy idén lefogysz, egészségesebben élsz, felejtsd el, hogyan szegted meg a fogadalmadat január 1-15. között, és azelőtt! BÁRMIKOR elkezdheted, akár ma is, akár most is – ne edd meg azt a sütit, ne idd meg azt a cukrozott üdítőt, autózás, tömegközlekedés helyett sétálj fél órácskát!
A motivációs szintedért alapvetően te felelsz, igaz, másoknak is van ráhatása. Hagyd magad motiválni! Például ezzel a cikkel :) Hogyan? Például vehetnél magadnak egy csinos jegyzetfüzetet, amiben összeírhatod, mi mindent szeretnél csinálni, megélni a közeli jövőben. Mire van (reálisan) szükséged? Tűzz ki elérhető, értelmes célokat! Ezzel indul minden. Célok nélkül nehéz motiváltnak lenni…
Változtatás. Ez tényleg kemény dió – ebbe törik bele a legtöbb ember fejszéje. Megszokásaink, rögzültségeink rabjai vagyunk, miközben szeretnénk elhagyni egy csomó mindent, ami már nem jó, kifulladt, nem ad örömet. Mi kell ahhoz, hogy a változáshoz közelebb kerüljünk? Belső meggyőződés, önbizalom és egy kis merészség.
Az életeddel te magad rendelkezel. Bármikor változtathatsz. Nem kell felrúgni mindent – apró-cseprő ügyekben is érhetsz el eredményeket, és mint tudjuk, sok kicsi sokra megy.
Családi terápia. Szinkronizált francia vígjáték Christian Clavier főszereplésével
/Kategória: Élménytár /Szerző: Mesterházy MónikaFiatal felnőttkorom egyik megunhatatlan filmje volt a Jöttünk, láttunk, visszamennénk. Godefroy de Montmirail grófjaként ismertem meg Jean Reno-t, aki több későbbi filmjében is nagy hatást tett rám, ezek közül kiemelkedő a Nagy kékség c. filmdráma, vagy a Léon, a profi, de a Bíbor folyókban is szerettem, amiben Vincent Cassellel játszott. A hetvenes éveiben járó Christian Clavier több tucat francia filmben játszott, de az említett időutazós vígjáték tette világhírűvé, sokan a szívükbe zárták. Ő alakította Jacques-Foches-t, a gróf félnótás fegyverhordozóját és a fergeteges komédia forgatókönyvét is részben neki köszönhetjük.
Több mint harminc évvel a Jöttünk, láttunk, visszamennénk után most a Családi terápia c. francia vígjátékban láthatjuk, jól szituált pszichológusként, s nem mellékesen lányos apaként. Karakterén keresztül érzékelhető, milyen, amikor a szakmai szerep ráég a személyiségre. Béranger doktor nehezen tudja lefejteni a magánéletéről a hivatását, előszeretettel analizál szabadidejében is. Pechjére az egyik legnehezebb esete, akivel öt éve folytat terápiát, összejön a lányával, ráadásul a fiatalok kapcsolata kezd komolyra fordulni… S miután a lélekbúvár apósjelölt elég jól ismeri a leendő vej gyenge pontjait, kötelességének érzi, hogy belepiszkáljon a kapcsolatba, és megakadályozza a házasságot, fittyet hányva a szakmai etikára.
Egy vígjáték célja, hogy szórakoztasson, ebben a műfajban a túlkapásokat, a szürreális, elnagyolt helyzetkomikumokat is megbocsáthatjuk. A néző egyéni érzékenységén múlik, miként kezeli a húzósabb poénokat. Nem biztos, hogy sok embert zavar, ha egy film a lelki problémákból (siketség, fóbiák) űz gúnyt vagy a mozgáskorlátozottak (kerekesszékesek) állapotával viccelődik, de az is biztos, hogy nem mindenki találhatja ezt szórakoztatónak, ízlésesnek.
Béranger doktor szakmaiságát amúgy a szakmabeli haverjai erősen megkérdőjelezik, mondván, csak a pénzre hajt. Ezen felül minden arra vall (még ha nincs is nyíltan kimondva), hogy a lélekdoki felesége nem a hűség mintaképe. A nagymama zugivó, a család egyik közeli barátja züllött életmódot folytató nőcsábász, ezotériában utazó csaló… Röviden ők lennének a Családi terápia főbb karakterei.
Ízlések és pofonok…(sokkal) többet vártam a filmtől. És ha a három legutóbbi mozis filmélményemből (Futni mentem, Véletlenül írtam egy könyvet, Hogyan tudnék élni nélküled?) indulok ki, azt mondom, a francia vígjáték még a kanyarban sincs a jószándékú túlzásaival, és gyengécskének mondható gegjeivel. Mindhárom magyar film nagyobb hatást tett rám. Hozzáteszem: a nézők visszajelzése szerint a Családi terápia nem rossz film, sokan szeretik. Mellette szól, hogy minden korosztályt becsalogat a moziba, a gyerekektől az idősebbekig, nem ritka, hogy többgenerációs családok váltanak rá jegyet.
Részemről felejtős. Van ez így.
A hivatalos ismertető
Béranger doktor elismert pszichológus, akinek éppen sikerül leráznia legkellemetlenebb páciensét, a neurotikus Damient, azzal az indokkal, hogy a terápia folytatása előtt előbb találja meg az igaz szerelmet. A pszichológus élete és családja nem is lehetne tökéletesebb, ám amikor a 30. házassági évfordulóját ünnepelné meg családja körében, a lánya megjelenik álmai pasijával. A férfi pedig nem más, mint Damien. A megdöbbent Béranger elhatározza, hogy szétszakítja a szerelmespárt, és ennek érdekében szó szerint bármit képes megtenni.
A Családi terápia a legjobb francia vígjátéki hagyományokat követi. A főszerepben Christian Clavier látható, aki a kortárs francia vígjáték legnagyobb és legsikeresebb alakja. Olyan filmeket vitt sikerre, mint a Ki hitte volna?, a Bazi nagy francia lagzik-filmek, a Jöttünk, láttunk, visszamennénk-sorozat, az Asterix és Obelix-filmek, vagy a Családi vakáció – Irány Ibiza! A film rendezője Arnaud Lemort, aki Clavier nagysikerű, Családi vakáció – Irány Ibiza! című filmjét is jegyezte.
A film magyar forgalmazója a Vertigo Media.
Fotók: Vertigo Media
„Mi nem látjuk egymást rosszabbnak, szebbnek, kevesebbnek. Mi egységben létezünk.” Egy őrangyal monológja
/Kategória: Impulzus Olvasósarok /Szerző: Szépítők MagazinEmbernek lenni nagyon nehéz, kedvesem. Elmondom, miért, csak mert kérdezed.
Mi, angyalok, nem cipelünk terheket.
Nekünk nincsenek emberi érzéseink.
Mi csak szeretni vagyunk képesek.
Ismerünk és értünk titeket.
Gyarlóságaitokat is a szeretet nyelvén értelmezzük.
A figyelmesség, az együttérzés képességét tőlünk kapjátok, hogy a segítői lehessetek egymásnak.
Nem vagytok egyformák, mint mi.
Mi a szeretetben nem különbözünk.
Mi nem torzsalkodunk, egymással nem harcolunk.
Mi nem túlélésre vagyunk megteremtve.
Mi létezünk, emberi értelemmel felfoghatatlan ideje, és a világunkban nincs veszély, nincs kegyetlenség, nincs irigység, sem fájdalom vagy félelem.
Nincs mulandó hangulatunk, jó vagy rossz napunk.
Nincsenek szenvedélyeink, gyenge pontjaink, nem lobban be a bölcsességfogunk. Nem érzünk mardosó éhséget, soha nincs melegünk, sosem fázunk.
Mi nem látjuk egymást rosszabbnak, szebbnek, kevesebbnek.
Mi egységben létezünk.
Mi nem akarunk megfelelni, nem lázadunk.
Nincsenek elvárásaink. Nincsenek feltételeink.
Nehéz embernek lenni, kedvesem.
Nálatok mindennek súlya van, még a levegővételnek is.
Elfáradtok, megbetegedtek, megöregedtek.
Nektek ruha kell, otthon, biztonság, bizalom, étel, ital, szerelem. Ölelő kéz, bátorító mosoly, szép szó.
Fáj a szívetek, könnyeket hullattok, az érzéseitek is nehezek; de képesek vagytok a tiszta örömre, akár az angyalok.
Olykor benneteket is átjár a hála, és tudtok szépen is szeretni.
Képesek vagytok a jóra, van teremtő tehetségetek.
Az emberi lét ettől különleges.
Mi végtelenek vagyunk. Ti, a Földön, végesek, bizonytalanok és mindig szeretetéhesek.
Számunkra egyformán szépek vagytok. Mi nem tudunk különbséget tenni köztetek.
Minden gondolat, szándék és tett öröktől fogva fel van jegyezve. Minden, amire csak képes lehet egy ember. Minden, ami bekövetkezhet. Bármi, ami megtörténik, számunkra természetes.
Nem ítélkezünk, nem büntetünk.
Nektek nehéz.
Ti féltek magatoktól, ti féltek egymástól.
Ti féltek az élettől, ti féltek a haláltól.
Bennünket nem bánt, ha nem vesztek rólunk tudomást, ha kinevettek.
Egy őrangyal emberi szemmel nézve haszontalan. Nem intéz látványos csodákat és megengedi a végzetes tévedéseket.
Az ördög nem alszik, mondjátok, és igaz. Pedig az őrangyalok sem alszanak soha.
– Ymon
Török lencseleves
/Kategória: Falatkaland, Világkonyha /Szerző: Szépítők MagazinTörök éttermekből sokaknak lehet ismerős ez a leves, házilag is egyszerűen elkészíthető. Tartalmas, laktató, finom leves.
Hozzávalók 4 személyre
1 vöröshagyma apróra vágva
1 nagyobb burgonya
1 nagyobb sárgarépa
csészényi vöröslencse
konzerv paradicsompüré (150 g)
fekete bors, csipetnyi őrölt római kömény, só
kb. 1 centis hámozott, apróra reszelt gyömbér
1 babérlevél
egy csokor petrezselyemzöld (vagy 1 ek friss, apróra vágott mentalevél)
Elkészítés
Kevés olívaolajon dinszteljük meg az apróra vágott vöröshagymát, a zúzott gyömbért. Adjuk hozzá az apróra kockázott répát, burgonyát és a paradicsompürét.
Öntsük fel vízzel (kb. 1,2-1,5 liter), fűszerezzük, sózzuk, tegyük bele a babérlevelet és közepes lángon főzzük puhára a zöldségeket, a vöröslencsét. (Aki nem idegenkedik a leveskockától, adhat hozzá fél marhahús leveskockát).
Ha megfőtt, a babérlevelet vegyük ki. Adjuk hozzá az apróra vágott petrezselyemzöldet és botmixerrel pürésítsük a levest. Ha sűrűnek találjuk, öntsük fel vízzel és forraljuk össze.
Tálaljunk mellé citromgerezdeket, a leveshez adjunk kevés frissen facsart citromlevet.
Nem tipikus dióféle, avagy mi fán terem a kesudió?
/Kategória: Ökologika /Szerző: Szépítők MagazinA kesudió rendkívül egészséges, gazdag vitaminokban (E, K, B-vitaminok) és ásványi anyagokban (magnézium, réz, cink, vas, foszfor), kiváló fehérjeforrás és telítetlen zsírokban is gazdag. Mértékkel érdemes fogyasztani, mert magas a kalóriatartalma, napi ajánlott mennyisége 30-40 gramm. Gyakran használják főzéshez, például currykhez, édességekhez és mártásokhoz is.
Nem tipikus dióféle, hanem a kesufa (Anacardium occidentale) termésének, a kesualmának vagy másik ismert nevén, a kesukörtének a magja.
Hol terem?
A kesufa nem nemesített változatai akár 12–14 méter magasra is megnőhetnek, a nemesített, termesztett fajták jellemzően 6-8 méter magasak. A fa széles, szétterülő koronát növeszt, aminek az átmérője akár a 10 métert is elérheti.
A kesufa a trópusi és szubtrópusi éghajlatot, a meleg, napos időjárást kedveli. A főbb termőterületek: India, Brazília, Nyugat-Afrika, Délkelet-Ázsia, Közép- és Dél-Amerika. Jó vízelvezetésű, jól szellőző homokos vagy agyagos talajban érzi jól magát.
A kesufák tolerálják a szárazságot is, olyan területeken is teremnek, ahol más növények nem élnek meg könnyen. Hosszú élettartalmúak, akár 30–50 évig is hozhatnak termést, általában 3-5 év után fordulnak termőre.
A kesufa gyümölcse körte alakú, élénk sárga vagy piros színű. Ehető, de főleg helyben fogyasztják vagy italt készítenek belőle, mivel gyorsan romlik, s ezért körülményes távolra szállítani. A gyümölcs alján található a veséhez hasonlító mag. Ezt kemény héj veszi körül, ami mérgező olajat, urushiolt tartalmaz. A kesudió feldolgozása ezért fokozott körültekintést igényel. A héjat kézi munkával vagy speciális gépekkel távolítják el, ami időigényes és költséges. Miután a héjat eltávolítják, a belső mag ehető, és ez az, amit kereskedelmi kesudióként ismerünk.
Mindezek tükrében érthető, hogy a kesudió drágának számít a diófélék között; környezetvédelmi megközelítésben nem vezhető fenntartható terméknek. Az ára függ a termesztési, feldolgozási és logisztikai körülményektől, amelyek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy prémium kategóriás termékké váljon. Ráadásul egy kesufa termése viszonylag kevés diót ad, mivel minden kesualma csak egyetlen magot, azaz kesudiót tartalmaz. Bár a kesudió tápértéke lenyűgöző, érdemes figyelembe venni a környezeti és etikai hatásait is.
Hófödte város: a budai Gül Baba türbéje és környéke havazás idején
/Kategória: Kertek & Terek /Szerző: Szépítők MagazinBudapest második kerületében, az eldugott kis budai utcák egyikében található a világ legészakibb iszlám szent helye, a Gül Baba türbéje, amely az egyetlen működő iszlám zarándokhely a keresztény Európa területén. Néhány éve teljes körű felújításon esett át; függőkertje kora nyártól őszig teljes szépségében pompázik. A Duna közelében álló műemlékből pazar panoráma nyílik a pesti oldalra, a Parlamentre, a Duna hídjaira.
A nyáron pompázó kertről közreadtunk már egy fotósorozatot, ezúttal azt mutatjuk meg, hogy télen, havazás idején miként fest a különleges függőkert és a környező utcák látképe.
Napszemüveg télen-nyáron. Mire figyeljünk vásárláskor, ha a szem védelme fontos szempont?
/Kategória: Egészség /Szerző: Szépítők MagazinA napszemüveg egész évben viselhető napos időben, ugyanis az ultraibolya sugárzás (UV-sugárzás) nemcsak nyáron jellemző, igaz, ilyenkor a legerősebb. Télen az UV-sugárzás ugyan gyengébb, de a hó erős fényvisszaverő felület, és az UV-sugárzás egy részét visszatükrözi. Hófödte környezetben – síeléskor vagy havas tájakon járva – a napszemüveg éppoly fontos, mint nyáron.
Bár szemmel nem látható, az UV-sugárzás hatással van az emberi szervezetre. Nemcsak a bőrt, de a szemet is károsíthatja. Az ultraibolya sugárzás szembetegségeket és látásproblémákat is okozhat vagy felerősíthet, ezért fontos az UV-szűrős napszemüveg viselése; segíthet megőrizni a szem egészségét és mérsékli a súlyos szembetegségek kockázatát.
UV400 védelem
Ha a napszemüvegre csupán egy stílusos kiegészítőre gondolunk, nem feltétlenül a szemünk egészségét, védelmét tartjuk szem előtt. Egy jó napszemüveg 100%-os UV-védelmet nyújt, polarizált lencséi pedig a vakító fénytől óvják a szemet. A legjobb, ha a szemüveg UV-s és polarizált is egyben.
Napszemüveg esetében UV400 védelem ajánlott, ami azt jelenti, hogy a lencsék 100%-ban blokkolják a 400 nanométerig terjedő UV-A és UV-B sugarakat. Ez a legjobb védelem a káros napsugárzás ellen, mivel megakadályozza, hogy a káros sugarak elérjék a szemet, ezzel csökkentve a szemkárosodás és a betegségek, például a szürkehályog vagy a makula degeneráció kockázatát.
Ha egy napszemüveg nem rendelkezik UV400 védelemmel, az hosszú távon akár károsabb is lehet, mivel a sötét lencsék miatt a pupilla kitágulhat, és több UV-sugárzás juthat a szembe. Tehát mindig ajánlott ellenőrizni a címkén vagy a termékleírásban a UV400 vagy a „100% UV védelem” feliratot.
Az európai szabványoknak megfelelő napszemüvegeken szerepel a „CE” jelölés, ami garantálja a megfelelő UV-védelmet.
Polarizált lencse
A polarizált lencsék csökkentik a vakító fényt, például a víz, a hó vagy az aszfalt felszínéről visszaverődő sugarakat, ezáltal javítják a látás tisztaságát, kontrasztosabb látást biztosít, ami autóvezetés közben is jó szolgálatot tesz.
Vizes, havas sportok, tevékenységek kedvelőinek célszerű polarizált lencséjű napszemüveget viselni, de járművezetőknek is ajánlott.
A lencse színe
A szemüveg lencsék színe nem csupán esztétikai kérdés! Néhány példa: a szürke szemüveglencse természetes színeket ad vissza, kiváló fénycsökkentő hatású, ideális vezetéshez, általános használatra. A barna szemüveglencse javítja a kontrasztot, ami gyenge fényviszonyok mellett kifejezetten előnyös. Emellett csökkenti a kék fényt, ezáltal kevésbé fárasztja a szemet. Síeléshez, kerékpározáshoz és vezetéshez szokták ajánlani. A zöld lencse semlegesíti a fényviszonyokat, miközben fokozza a színeket és az élességet. Enyhén növeli a kontrasztot, ezáltal hosszú ideig kényelmes viselet – mindennapi használatra, sportokhoz, szabadtéri tevékenységekhez egyaránt ajánlott.
Esztétikai szempontok
Ha napszemüveget választunk, természetesen az esztétikai szempontok is mérvadóak. A keret könnyű, tartós anyagból készüljön, műanyagból vagy titániumból. Fontos, hogy illeszkedjen az archoz, ne csússzon le, de ne is nyomja a fej oldalát vagy az orrot. Webáruházakban ma már elterjedt az ún. virtuális szemüvegpróba: a számítógép előtt ülve vagy a mobilunkon megnézhetjük, hogy az arcformánkhoz milyen típusú, formájú szemüveg passzol leginkább.
Az optimális méretű szemüveg az egész szemet lefedi, és érdemes figyelni arra is, hogy oldalról se jusson be jelentős fény a szembe.
Érdemes felpróbálni a napszemüveget vásárlás előtt, hogy megbizonyosodjunk a megfelelő illeszkedésről, méretről. Ha online vásárolunk, ellenőrizzük a pontos méreteket (szár hossza, lencse átmérője, híd szélessége), ha személyes átvételre van lehetőség online vásárlás során, az üzletben felpróbálhatjuk még fizetés előtt.
A jó minőségű napszemüvegre van garancia, a jótállás időtartama jellemzően 2 vagy 3 év (kiterjesztett garancia is kérhető).
„Más szemében a szálkát, magáéban a gerendát sem.” Amikor csak a saját igazság létezik és az megkérdőjelezhetetlen
/Kategória: Lélekhajó /Szerző: Szépítők MagazinHa olyan közegben nőttél fel, amelyben alapélményed volt a hárítás, a felelős keresése, a hibáztatás, a feladatod, hogy felismerd, megtörd és nem utolsó sorban el is hagyd ezt a viselkedési mintát.
Az emberek nem tudatosan, akarattal működnek így, mégis, annyira sajátukká válhat ez az – alapvetően önfelmentést szolgáló – elhárító mechanizmus, hogy észre sem veszik, miként működnek. Ha abban bízol, hogy meg tudod változtatni őket, nagy valószínűség szerint kudarcot vallasz. Nincs reális rálátásuk önmagukra, kerülik az önmagukkal való szembenézést. Ha el is jutnak a felismerésig, a belátásig, mások előtt nemigen tudják felvállalni a saját felelősségüket.
Nem feltétlenül rossz szándékú emberek, „csupán” sajátosan működő igazságérvényesítők. A világukban csak a saját igazuk létezik és ez megkérdőjelezhetetlen.
Ne számíts szimpátiára, ha ezt valaha szóvá teszed; könnyen bekerülhetsz a hibáztathatók, az ellenségek körébe… Ezt a helyzetet lehet, hogy kényelmetlen, kellemetlen felvállalni, mégis, igazán nagy dolog. Azt jelenti, hogy független vagy, ki tudsz állni magadért is, helyén van az igazságérzeted.
Ha a békesség kedvéért mindig csendben maradsz, érzékelhetően igazságtalan, méltatlan helyzetekben sem avatkozol be, akár csak véleménynyilvántartás erejéig, akkor csupán a furkálódók „meghosszabbítása” leszel, vagyis a szövetségesük. Ezért pedig nyilvánvalóan hálásak lesznek, de minimum elégedettek, ugyanis a hárítók, a hibáztatók nagyon igénylik a külső megerősítéseket; szükségük van a csendes hallgatóságra, a bólogatójánosokra.
Manapság nem divat kiállni másokért!
Nem divat kiállni a gyengébbek mellett, a rászorulók mellett. Lerántani a leplet a csúsztatásokról, a hazugságokról, a visszaélésekről, a határsértésekről, a megalázásokról. Akik ezt teszik, azokra harcosként tekintünk. Nyilvánosan vagy titkon nagyra tartjuk őket. Egyébként pedig jellemzően csendben figyeljük, hogy a kiállásuk miatt ők is támadhatóvá válnak…
Ha egy kapcsolat megromlik, megszakad, gyakori, hogy a felek egymást hibáztatják. Mások előtt is. Hajaj! (Ez az ún. PR része.) Arról viszont sokkal ritkábban hallunk az illetőtől, hogy ő maga mit tett, mit nem tett meg, hogyan és mit rontott el, melyek végül a kapcsolat megszakításához, az ún. „örök haraghoz” vezettek.
Önmagáról egy rossz szót nem képes kimondani, csupán a jót, és a végtelenségig képes cizellálni, hogy a másik mi mindenben hibás. A másik a szemét. Kihasználta. Becsapta. Elárulta stb. Pedig ő mennyit tűrt, mennyi mindent megtett stb. És tessék, (elvárt!) örök hála helyett végül szemétkedést kapott…
Lássuk be, ezek a történetek egyoldalúan elmesélve valahogy életszerűtlenek. Még úgy is, ha a szövetségesei által a hibáztató állításai megerősítést kapnak. Amíg nem ismerjük a másik oldal megélését, helyzetét, nem tudunk semmit, csak az igazságnak egy kicsinyke szeletét felnagyítva és eltorzítva.
Az emberek az önfelmentést, a másik hibáztatását művészi szintre képesek emelni. Sokszor éppen azért teszik, mert érzik, elvetették a sulykot; amit tettek, az nehezen érthető vagy akár bocsátható meg. Muszáj bűnbakba kapaszkodni…! Ha egy ilyen esemény családban történik meg, az sajnos generációk életére kihat.
Kihat például egy évekig tartó, eltitkolt hűtlenség miatt bekövetkezett válás után az elvált felek közös gyerekének, gyerekeinek az életére. (Van arra példa, hogy egy ilyen történetben a bűnbak az évekig lóvá tett, jómódú családi baráttal csalt férj lesz… Naná, hogy szükség lesz önfelmentésre, szövetségesekre!) Mi lesz az ilyen kapcsolatban felnövő gyerekekkel?
A szülők révén esélyesen alapélményük lesz a hárítás, a felelős keresése, a hibáztatás. Felnőttként azonban már az ő felelősségük, hogy mit kezdenek ezzel a nehéz csomaggal, milyen mintát követnek, milyen emberré válnak.
– M. M. –
Nyitókép: medium photoclub/Pexels
Cikkajánló >>
Tényleg sikeresebb a közepes tanuló, mint a kitűnő? Miről árulkodik a bizonyítvány?
/Kategória: Felnevelő /Szerző: Major VirágKözeleg a félévi „ítélethirdetés” ideje, és ennek kapcsán érdekes írások öntik el az internetet is. Ezzel párhuzamosan kapom privátba’ a sztorikat arról, micsoda pofonokat jelent a gyereknek, ha hangot merészel adni az önálló gondolatainak. Bevallom töredelmesen, az elém kerülő művek és történetek egy részénél nagyon ráztam a fejem, nem akartam elhinni, hogy ezt most tényleg, komolyan… De összeszedem magam, és az alábbiakban igyekszem kulturáltan kifejteni az álláspontomat. Tőled, Kedves Olvasó, nem azt kérem, hogy érts velem egyet. Ne tedd!
Kedvencem, ami újra és újra felbukkan, a „miért sikeresebb a közepes tanuló, mint a kitűnő” téma. Régi gondolatok, amelyeket évről évre felkap valaki, összeollózza, összeszerkeszti, és újra közzéteszi. Legalább hat-hét éve terítéken van, és a tartalom változatlan. A kitűnő tanuló jó birka, jó rabszolga, a közepes meg gondolkodik, kreatív, önálló, és az életben sokkal talpraesettebben fog helytállni, mint eminens társai. Jól hangzik, és sokakat előre vigasztal. Hálás megközelítés, lájkhegyek várhatóak.
Csakhogy! Akik ezzel a megközelítéssel élnek, feltételezik, hogy a közepes tanulónak is épp akkora szellemi képesség-tőkéje, potenciálja van, mint a kitűnőnek, csak éppen kritikusan gondolkodik, válogat, és átcsoportosítja az erőit oda, ahol aztán majd ultra-szuper-emberfeletti teljesítményt fog nyújtani. Nem kétséges, hogy ilyen is van. De lássuk be, nem tömeges. Igen, vannak néhányan, akik kimaradtak az iskolából, és aztán nagy emberek lettek. És vannak a tömegek (!), akik kimaradtak az iskolából, és… nos, nem jutottak valami magasra semmilyen skála szerint mérve sem. Nem, ahogy a testi erő, a szépség, a nyelvérzék, a hajlékonyság és az abszolút hallás sem egyenletesen van elosztva, úgy az iskolarendszer szempontjából mért – nevezzük így – értelmi képességek sem. Persze ezt ritkán mondják így ki nyíltan, mert erre aztán biztosan nem áradnak majd a lájkok.
Az is egy – a sorok közé rejtett – feltételezés, hogy a kitűnő tanuló azért teljesít olyan jól, mert görcsösen meg akar felelni, és minden energiáját a feladatok teljesítésébe öli bele. Igen, ilyen is van. Meg olyan is, hogy valóban a kisujjából rázza ki a tananyagot, és az iskolai feladatok elvégzése mellett bőven marad kreatív energiája másra. Ahogy van, aki azért produkál közepes bizonyítványt, mert valóban egy bizonyos – saját választása szerinti – témára fókuszál, a többivel meg nem törődik. És van, aki vért izzad azért a hármasért. És igen, van, akit szeretnek és befogadnak, és van, aki nem illeszkedik jól a közösségbe. Közepesek és kitűnők közt egyaránt.
Mindenki más irányba van kibillenve az egyensúlyból, és a megfelelő irányba kell lökni ahhoz, hogy visszakerüljön a helyére.
A link alaknak bizony felelősségtudatot kell tanulnia, meg kell értenie, hogy mindennek lesz következménye, még ha árnyalatnyi is.
A céltalannak meg kell tanítani, hogy miként kell célt kitűzni, és a cél irányába haladva cselekedni.
A legkisebb kudarc vagy hiba puszta lehetősége miatt is szorongónak viszont a lazításban kell segíteni. Fel kell ismertetni vele, hogy később az életben soha senki nem fogja megkérdezni tőle, hogy mégis hányast kapott hetedikben földrajzból… az sem fog számítani, csak az egyetemi felvételinél a pontgyűjtésben, hogy hányasra érettségizett. Elég lesz, hogy van érettségije.
Elárulom, még a diploma eredményét sem firtatják sehol. Ezek afféle „belépőkártyák” olyan helyekre, ahol majd lehet szépen bizonyítani, teljesíteni. És lehet fejlődni napról napra.
Van még egy nagy álszentség a mai társadalmunkban, amely mellett nem tudok szó nélkül elmenni. Ez pedig a rendszerszintű áttekintés hiányából fakad. Az egyén szintjén meg lehet állapítani, hogy az „önálló, kreatív, vállalkozó típus” a menő, a végrehajtó, fegyelmezetten teljesítő ember pedig a „lúzer birka”. Csakhogy! Szakemberek szerint a
Nemrég beszélgettem egy fiatal menedzserrel. Ő nagy hangon előadta, hogy az a fontos, hogy az embernek legyen esze, és olyan szakmát válasszon, amivel jól lehet keresni. Menedzser vagy villanyszerelő, az mindegy, de ami jól fizet, az menő, ami meg nem, az lúzerség. Igen, az egyén szintjén lehet azt mondani, hogy „édes lányom/fiam ne menj az oktatásba, egészségügybe, szociális munkába, mert éhen halsz”. Ám ugyanez a menedzser azért elvárja, hogy ha valami baja esik, akkor legyen orvos, legyen ápoló, legyen, aki beköti az infúzióját és aláteszi az ágytálat.
És amint megszületik a gyerek, akkor legyen bölcsődétől az egyetemig pedagógus is, természetesen mind szakmailag kiváló, emberileg csodálatos, mert hát a gyerekről van szó! Továbbá valaki pucolja tisztára a világot, az utcától a wc-ig. És valaki hozzon egy pizzát, mert menedzserünk megéhezett.
Úgy hiszem, amíg valami igazán alapvető változás nem következik be az emberi civilizációban, olyasmi, amit még a sci-fi írók sem mernek papírra vetni, addig abból kell főznünk, amink van. Tehát ebben a rendszerben kell élnünk.
Az egyetlen, amit a tisztesség oltárára tehetünk, az, ha őszintén szembenézünk azzal: irgalmatlan nagy bajban lennénk, nem csak a menők, a kreatívak, az önállóak, a vállalkozók nélkül, de ugyanígy a kitűnők, a közepesek, a végrehajtók, és főleg a „lúzer birkák” nélkül. És talán ideje volna nem beléjük törölgetni a lábunkat. Mondjuk, ne nevezzük őket többé „lúzer birkáknak”. Én ezt a jelzős szerkezetet ezennel utoljára írtam le.
Nyitókép: Pixabay
Lakberendező tippjei: így varázsolhatjuk hívogató kuckóvá az otthonunkat!
/Kategória: Élménytár, Lakberendezés /Szerző: Szépítők MagazinA január a megújulás és a nagy újrakezdések hónapja és az otthonunk dekorációja szempontjából is különlegesnek számít. Vízkeresztkor a lakásunk egyik legfőbb ünnepi ékességét a karácsonyfát lebontjuk, és a sok csillogó dísz közel egy évre a dobozába kerül várva, hogy újra szerephez jussanak. A puha takarók, mécsesek, lámpások, illatgyertyák, amelyek segítségével barátságosan hívogató kuckóvá varázsoltuk az otthonunkat, most átadhatják a helyüket az újévi frissességnek.
Rövidebb éjszakák, hosszabb nappalok
A téli napforduló után, ahogyan a mondás tartja minden nap egy tyúklábbal világosabb lesz így a januári hetek egyre hosszabbodó nappalokkal szereznek örömet a számunkra. Lehet, hogy hideg van még és az is lehet, hogy némi havat is láthatunk januárban – bár az időjósok nem nagyon ígérik – , mégis megállíthatatlanul közeledik a tavasz. Ezeknek a fényt hozó, derűs téli napoknak a hangulatát a skandináv lakberendezésben fedezhetjük fel a leginkább. Ha elérkezett az ideje a lakásunk felfrissítésének, innen érdemes ihletet meríteni.
A lakberendező tanácsai
Varsányi Valentina lakberendezőt kérdeztük, hogyan kezdjünk hozzá, ha nincsen rá nagy keretünk, mégis szeretnénk változtatni.
A jó hír az, hogy alacsony költségvetéssel is jelentős hangulatváltozást lehet elérni a lakásban. Egyik fontos jellemzője az északi otthonoknak, hogy kedvelik a fehér színt nagy felületeken, legyen szó falról, ágyneműről, bútorokról vagy szőnyegről. Nem kell, hogy mindent lecseréljünk, néhány részlet megváltoztatása is elegendő.
A steril hatás elkerülésére a textúrák változatosságát használják. Különféle anyagpárosításokkal érdemes kísérletezni például a puha szőrmét a vászonnal vagy rusztikus hatású szövésekkel együtt használva új, friss hangulatot kölcsönözhetünk a hálószobánknak vagy a nappalinknak. Néhány odaillő díszpárnával teljessé tehetjük a képet.
Az élő virágok mással nem pótolhatók
A színeket is bátran használhatjuk. A természetben a zöld hajtások türelmetlenül várják a virághagymákban és a rügyekben, hogy végre előbújhassanak, mi pedig az ablakunkban néhány cserép jácinttal vagy tulipánnal közelebb hozhatjuk a tavaszt. A benti meleg a nap erőtlen sugaraival kézen fogva hamar ráveszi az illatos bimbókat a kinyílásra. Elhelyezhetjük őket a szivárvány minden színében elérhető rusztikus agyagkaspókban vagy kis fémvödrökben. A fehér a szürke vagy pasztellrózsaszín a skandináv hangulatot támogatják. A virágjaink bármelyikben remek látványt nyújtanak majd.
Ha eddig nem választottuk, mert azt gondoltuk nem tudnánk megfelelően gondozni őket, eljött az ideje, hogy otthont kínáljunk néhány szobanövény számára. Már két-három cseréppel is nagy hatást érhetünk el. Némi öntözésért cserébe, üde hangulatot varázsolnak a lakásunk bármely helyiségébe. Ha virágzó növényt választunk például orchideát, akkor akár hónapokig gyönyörködhetünk benne, és ha elvirágzik, némi pihenő után újra örömet szerezhet nekünk pillangó alakú szirmaival.
Néhány kép is üde színfolt lehet
Ha inkább valami olyan új színfoltra vágyunk, ami nem igényel gondoskodást egy-két új kép vagy poszter a falra is megteszi. Választhatunk absztrakt alkotást, a művészi káoszba ki-ki azt lát bele, amit szeretne. Tehetünk képeket az otthonunk központi tereibe, az étkező vagy a nappali falára. Ha a családi fotókat nem csak a laptopunkon szeretjük nézegetni, akkor itt az ideje kinyomtatni egy sorozatot és el is készült a tökéletes dekoráció. Fotókeretből végtelenül nagy a választék, csak fantáziánk és a hely ahová akasztjuk vagy állítjuk, szab határt.
Fotó: Poszternyomó www.katalogo.hu
Az étkezőasztalt széppé tehetjük bogyós ágakból készült kompozícióval, amelyeket akár több kicsi, különböző színű vázában is elhelyezhetünk, így téve egyedivé a látványt. Az üveg légies könnyedsége a természet kincseivel párosítva otthonos hatást kelt.
Kellemes, örömteli megújulást.
Szerző: Katona Andrea
Nyitókép: Karolina Grabowska, Pixabay
Kár lenne kihagyni! Véletlenül írtam egy könyvet. Az új magyar film január 16-tól a mozikban
/Kategória: Élménytár /Szerző: Mesterházy MónikaNégy hónapig tanulta, gyakorolta a gátfutást a 12 éves Demeter Villő, a Véletlenül írtam egy könyvet c. magyar családi, ifjúsági film főszereplője, mivel a filmbéli karaktere ebben a sportágban jeleskedik. Kedvenc jelenetét esőben forgatták, itt magányosan láthatjuk a futópályán edzés közben. Villőt többkörös castingon választották ki a szerepre, ahogy a többi főbb gyerekszereplőt is. Az ismert színművészek mellett népszerű zenészeket, énekeseket is felvonultató 101 perces filmet 2023 nyarán, 50 napig forgatták. Lakos Nóra rendezte és 2025. január 16-án kerül a mozikba. Január 10-én, a Corvin Moziban tartott premier előtti vetítésen három gyerekszereplővel találkozhatott a közönség, akik a filmvetítés után kulisszatitkokat is megosztottak az érdeklődőkkel.
A Futni mentem és a Hogyan tudnék élni nélküled? c. nagysikerű magyar filmek után új film debütál január közepén a hazai mozikban. Nyilván sokan kíváncsiak arra, hogy ezt a filmet is hasonló lelkesedéssel fogadja-e majd a közönség. Közös pont, például, hogy a Futni mentem vígjátékban testvéreket alakító Lovas Rozi és Tenki Réka a „Véletlenül” filmben is feltűnik kulcsszerepekben. Vagy, hogy Semjén Nóra (Anyakivan) ebben a filmben is felvillan pár másodperc erejéig egy hálátlan szerepben (ahogy a Futni mentemben is), illetve hogy a Hogyan tudnék élni? nélküled filmhez hasonlóan a „Véletlenül” is kapott állami támogatást. Ezek persze csak felszínes összehasonlítások…
A „Véletlenül” filmnek egészen más a hangulata, a ritmusa, de ennek is a gyászfeldolgozás a központi témája – ahogy a Futni mentem filmnek is -, s bár a felnövéstörténet fordulatos és szórakoztató, áthatja a melankólia. Az idősíkok, valamint a fikció és valóság közötti – olykor éles – váltások, továbbá az animációs betétek üdítően hatnak, ahogy a statisztaként közreműködő mellékszereplők is; egy kis varrodában feltűnik Szabó Balázs (igen, a varrógép mögött), akinek az egyik legszebb dalát – Hétköznapi – hallhatjuk a filmben.
De feltűnik a vásznon a Bagossy Brothers Company énekese, Bagossy Norbert is – a rövid jelenetet ténylegesen egy Bagossy koncerten forgatták -, a „Véletlenül” film másik népszerű betétdala a megunhatatlan Olyan ő c. sláger. A jelenet itt látható >>
Tenki Réka és Demeter Villő
A történet
A film főszereplője Nina (Demeter Villő), aki még csak 12 éves, de már tudja, hogy író akar lenni, méghozzá híres író! A gond csak az, hogy öccse (Hárs Bonca) halálra unja a fejből mondott esti meséit. Nina a szomszédban élő híres írónőhöz (Zsurzs Kati) fordul iránymutatásért.
Eközben édesapja (Mátray László) életébe – a hosszú gyász után először – egy komoly szerelem (Rujder Vivien) lép be. Nina igazi regénye ekkor veszi kezdetét. Kutatni kezd édesanyja (Lovas Rozi) emléke után, és hirtelen azon kapja magát, hogy élete egy fordulatokkal teli könyvvé válik, melyben minden barát és családtag egy-egy szereplő. Vajon az írás ereje segít feldolgozni a veszteségeket és megnyitni Nina szívét egy új családtag, valamint az első szerelem (Kövécs Barnabás) felé?
A Véletlenül írtam egy könyvet egy szívet melengető felnövéstörténet, mely sok-sok humorral, érzékenységgel és egyedi vizualitással meséli el egy új család születésének történetét. A film a holland Annet Huizing tizenkét országban, köztük idehaza is megjelent könyve, a Hogyan írtam véletlenül egy könyvet? adaptációja. A regénye egy igazi nemzetközi sikersztori, mely több mint tíz országban jelent meg, és számos nemzetközi irodalmi díjat nyert.
A filmet a JUNO11 Distribution forgalmazza.
Pánkó, huppancs, krepli, siska, pampuska. A farsangi fánk kézzel lejegyzett régi receptje
/Kategória: Édes élet /Szerző: Szépítők MagazinJanuár 6-án Vízkereszt napjával beköszöntött a farsangi időszak. Ha farsang, akkor fánk. A fánk népszerűsége töretlen, napjainkban már egész évben elérhető, de hagyományosan farsangi időszakban, hamvazószerdáig készítették és fogyasztották.
Még József Attila is megemlékezett erről a Kínálgató c. költeményében:
„…S ha még fogát feni falánk, –
frissen sül a farsangi fánk,
kivül piros, belül foszlik,
míg a vendég el nem oszlik…”
Sokféle népi elnevezése ismert; az erdélyi száz eredetű Pfannkuchen – pankox, pankoh – szóból származtatják, Székelyföldön pánkónak nevezik, de tájegységtől függően lehet huppancs, krepli, siska, pampuska, tarkedli vagy talkedli. Élesztő nélkül készülő változata a csöröge vagy herőce, de túrós és burgonyás változatban is készítik. Amerikában donut, ezt a kifejezést is átvettük.
Nem magyar eredetű finomság, állítólag már az ókori rómaiak és görögök is készítettek hasonlót, később az arabok is; régi feljegyzések szerint Európában a 15. században terjedt el, az előkelő udvarok egyik kedvenc csemegéjének számított; Magyarországon a 19. században kezdett elterjedni a farsagi fánk, vagyis a Vízkereszttől a Hamvazószerdáig tartó időszakban készítették, és különféle babonák is kapcsolódtak ehhez a finomsághoz. A párválasztás előtt álló menyecskék fánkkal ajándékozták meg a kiszemeltjüket, a szalagos fánk fehér szalagja pedig a karikagyűrűt szimbolizálta. Egy másik ismertebb babona a fánkot mágikus erővel ruházta fel: aki farsang farkán elkészítette és megette, azt remélhette, hogy ezzel a rítussal biztonságban lesz egész évben a háza, nem éri villámlás, viharkár.
Az alábbi recept a nyitóképen látható, kézzel lejegyzett receptfüzetből való. Valamikor a 20. század derekán jegyezték fel. Sokféle recept érhető el az interneten, bizonyára nem csalódnak azok sem, akik a kézzel írt recept szerint készítik el. Változtatás nélkül közöljük.
Hozzávalók
60 dkg langyos liszt
6 tojás sárgája
6 dkg olvasztott langyos vaj
6 dkg porcukor
4 dl tej
1 evőkanál rum
1 csipet só
2 dkg cukros langyos tejben megfuttatott élesztő
Elkészítés
Fakanállal jól kidolgozzuk, 40 percig kelesztjük, kiszaggatjuk, forrásban lévő zsírban sütjük.
Fánk receptek >>
Ki az őrült és ki a zseni? Kiben bízhatunk? Egy bizonyítás körvonalai. Február 8-ai premier a Centrál Színházban
/Kategória: Élménytár /Szerző: Szépítők Magazin2025. február 8-án lesz az Egy bizonyítás körvonalai premierje a budapesti Centrál Színházban. Egy új matematikai felfedezés alapvető kérdéseket vet fel. Ki az őrült és ki a zseni? Kiben bízhatunk? David Auburn Pulitzer- és Tony-díjas drámája egy pszichothriller izgalmával jut a megdöbbentő végkifejletig.
A darab – melyből John Madden készített filmet Sir Anthony Hopkins és Gwyneth Paltrow főszereplésével – , a 21. század legtöbbet játszott Broadway előadása volt. Egyszerre szól a felnőtté válásról, a női emancipációról és a szerelemről. Az előadásban a Nemzeti Színházban 2023 novemberében balesetet szenvedett Horváth Lajos Ottó és Szász Júlia most először áll újra együtt színpadra, ismét apa-lánya szerepben, Puskás Tamás rendezésében.
Hatalmas szülő árnyékában, hogyan bizonyíthat a gyerek? Csak bizalmat kérhet. Ahogy a szerelem se lát a jövőbe, csak a bizalom táplálja. Ez ad esélyt minden kezdőnek. Catherine éveken át gondját viselte ragyogó szellemű, de labilis apjának, a zseniális matematikusnak. A halála után egyedül marad fájdalmával, apja jegyzeteivel és a kérdéssel: mit kezdjen önmagával. Nővére, Claire, úgy érzi kezébe kell vennie húga sorsának irányítását és feltűnik Tom, az apa egykori tanítványa, aki az öreg jegyzeteit tanulmányozza. Miközben Catherine egyre jobban megismeri Tomot, és megtudja Claire terveit, a lehető legnyugtalanítóbb problémával kell megküzdenie: vajon mennyit örökölt apja őrültségéből vagy éppen zsenialitásából?
„A darab nekem a bizalomról szól. Metaforikusan úgy is mondhatnám, hogy a felénk áradó bizalom nekünk olyan, mint a növényeknek a napfény, enélkül nem tudunk élni. Kisgyermekként mindenki csupán ígéret és rászorul arra, hogy a felnőttek elhiggyék: egyszer ő is hasznos és sikeres tagja lesz a közösségnek. Egy barátság vagy szerelem kezdetén is bizalmunkkal ajándékozzuk meg a másikat. Ez a darab a bizalom iránti hatalmas igényünket és a hiányából fakadó fájdalmunkat tudja megszólítani.” – mondta a rendező, Puskás Tamás.
David Auburn darabja a New Brunswick-i George Street Playhouse felkérésre, színházi fejlesztés eredményeként született. A premier 2000-ban az Off Broadway-n volt, ahonnan hamarosan átkerült a Broadway-re. Ott 917-szer adták elő, így jelenleg ez a 21. század legtöbbet játszott Broadway előadása. A mű 2001-ben a legjobb drámának járó Pulitzer- és Tony-díjat is elnyerte. A darabot John Madden vitte filmre 2005-ben Bizonyítás (Proof) címmel Sir Anthony Hopkins és Gwyneth Paltrow főszereplésével.
Egy bizonyítás körvonalai
Premier: 2025. február 8., 19.30, Centrál Színház
Rendező: Puskás Tamás
Szereplők: Szász Júlia, Horváth Lajos Ottó, Balla Eszter, Puskás Dávid
Díszlettervező: Bagossy Levente
Jelmeztervező: Kovács Andrea
Világítástervező: Friedrich Gergely
A hatékonyság, elégedettség, kiteljesedés munkahelyi kritériumai
/Kategória: Lélekhajó /Szerző: Mesterházy MónikaVan egy humoros szállóige – grafitiként jegyzik -, amely szerint „a csapatmunka lényege, hogy mindig van kit hibáztatni”. Ha nevetni tudsz ezen, az alapvetően jó hír, mert nagy valószínűséggel nem érzed megszólítva magad, nem érzed úgy, hogy veled ilyesmi történik a munkahelyeden. Az idézet arra mutat rá, milyen az, amikor egy csapat nem megfelelően működik. A szervezeti működést, magatartást, fejlesztést külön tudományág vizsgálja, komoly hazai, nemzetközi szakirodalma van.
Nemcsak a vezetőknek fontos ismerniük az adott szervezetet (céget, intézményt) meghatározó működési sajátosságokat, jellemző folyamatokat, jó, ha a munkavállalók is tisztában vannak bizonyos törvényszerűségekkel. A szervezeti magatartás tudománya azzal foglalkozik, hogy az emberek mit tesznek a szervezetekben, és hogy az miként befolyásolja a szervezetek teljesítményét. Az egyéni, csoportos, strukturális szintek egyaránt befolyással vannak az eredményességre. Ha csak az egyéni szintet nézzük, már ez is változatos képet mutat, hisz
nem csak a személyiségünket, szemléletünket és értékrendünket visszük a szervezetbe (munkahelyre, csapatba), hanem a tudásunkat, szakmai felkészültségünket, intellektusunkat (IQ, EQ), motivációinkat és a szociális, egyéb kompetenciáinkat is. Általánosságban elmondható, ha ezek némelyikében túl nagyok az egyéni eltérések, többet kell a csapaton dolgozni annak érdekében, hogy összetartó, hatékony teamként tudjanak működni.
Jó, ha egy csapat a tagok személyiségjellemzőit tekintve változatos, és más-más szerepet (ötletelő, kapcsolatépítő, vezető, elemző, megvalósító, hajrázó stb.) töltenek be. Ennek kapcsán érdekességként: egy csoportban a tagok magas IQ-ja hátráltató tényező lehet, ez az Apolló-szindróma. Vizsgálatok sora mutat rá, hogy a legragyogóbb képességekkel rendelkező emberekből összeállított csoport egyáltalán nem bizonyul a legjobbnak. Miért? Mert az Apolló-csoportok nehezen irányíthatók, a tagok meddő vitákra hajlamosak, a döntéshozatalban nehézkesek… (Erős karakterek egymásnak feszülnek.)
A szervezeti magatartás tudománya azt is vizsgálja, hogy munkavállalók magatartása mögött milyen egyéni hiedelmek, érzések, gondolatok, motívumok állnak, e vonatkozásban is igen nagyok lehetnek az eltérések. Fontos kérdés, hogy a szervezeti kultúra, a szervezet által képviselt norma és érték, miként kapcsolódik az egyéni sajátosságokhoz (elvárásokhoz), hiszen már ennek kapcsán is megélhetünk harmóniát, diszharmóniát.
Nemcsak a munkafeltételek, a fizetés, a feladatok jellege, a fejlődés lehetősége/milyensége határozza meg az elégedettségi fokot, nagyon fontos (alkalmazottként, munkatársként) vizsgálni magunkat aszerint is, hogy mennyire zökkenőmentes számunkra a szervezeti kultúrába történő illeszkedés, az azonosulás, hiszen alapvetően ezeken múlik, mennyire tudunk elköteleződni, elégedettséget és lojalitást megélni.
Ha a hazai szakirodalmat nézzük (Bakacsi Gyula A szervezeti magatartás alapjai), az alábbi, szervezeti hatékonyságot, egyéni teljesítményt gátló tényezőkről olvashatunk:
Nem jó, ha a szervezetet a túlzott versenyeztetés jellemzi, ha merev a szervezeti hierarchia, ha a munkacsoportok közötti szegényes a kommunikáció, ha erőteljes bürokrácia és szigorú kontroll, rugalmatlanság jellemzi a munkafolyamatokat, ha nincsenek megalapozott, következetes irányt adó szakmai keretek (ehelyett az „így szoktuk csinálni” hozzáállás érvényesül). Végül, de nem utolsó sorban rendkívül káros (nemcsak a szervezeti hatékonyságra, de a mentális egészségre is) a feszültséggel, félelemmel teli légkör.
Egy másik felosztás szerint az öt kiemelt, szervezeti fejlődést gátló tényező: bizalomhiány, félelem a konfliktustól, elköteleződés hiánya, számonkérés hiánya, eredmények elhanyagolása.
A sikeres együttműködés alapja a bizalom, a csapattagok abbéli meggyőződése, hogy a csapattársak jó szándékúak, a csapaton belül nincs ok védekezésre vagy óvatosságra. Ugyanilyen fontos a konfliktusok felvállalása. Őszinte, lényegre törő – akár heves – viták által lehet a lehető legrövidebb idő alatt a legjobb döntést hozni egy csapatban (lássuk be, ez meglehetősen idegőrlő folyamat, ami hátrányos következményekkel is járhat – például mobbing -, sokan ezért inkább elkerülik).
A vezetéselmélettel foglalkozó szakember, Patrich Lencioni szerint az ideális csapatjátékos alázatos, tisztelet jellemzi, képes a saját és mások erősségeit a helyén kezelni (nem verseng feleslegesen, ugyanakkor segítőkész). Az ideális csapatjátékos lelkes és motivált, szívesen tanul és kész felelősségvállalásra. Az ideális csapattag jó emberismerettel rendelkezik, tisztában van a szavak és tettek másokra gyakorolt hatásával.
Beszédes az alábbi ábra is
Érdemes efölött egy kicsit elidőzni, végiggondolni a saját megéléseidet, tapasztalataidat. A munkavállalóknak is van ráhatásuk bizonyos folyamatokra!
Jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy a munkacsoportok működésének megvannak a fejlődési fázisai, törvényszerűségei, ezek rávilágítanak arra, miért fontos a stabilitás, az állandóság egy munkahelyen, egy csoportban. Akárhányszor változik egy csapat összetétele (akár egy-egy ember érkezik, vagy távozik), a teljes fejlődési folyamat újraindul. Szerencsére az első három szakasz lerövidíthető. Ugyanakkor a csoportok visszafelé is mozoghatnak: egy-egy változás, esemény visszalökheti a csoportfejlődést egy korábbi szakaszba. (Minden egyes fázis más-más vezetői kihívást, feladatot jelent, jó, ha a vezető ezzel tisztában is van.)
A csoportműködés főbb fázisai
Deák Csaba
Formálódás, alakulás
A csoport kezdő szakasza, amikor a csoporttagok először találkoznak, körvonalazódik az együtt dolgozás. Udvariasság, útkeresés jellemzi ezt a fázist, a csoporttagok figyelnek a másikra, keresik, hogy kihez és hogyan tudnak kapcsolódni. Konfliktusok, nézeteltérések ritkán kerülnek felszínre. A felmerülő problémákat gyakran alulértékeli a csoport, vagy leegyszerűsített válaszokat ad, hisz a konfrontálódás ebben az időszakban még túl nehéz. A csoport kiemelt figyelemmel lehet a vezető irányában, elképzelhető, hogy erős függést építenek ki.
Vezetői kihívások: a tiszta keretek és elvárások lefektetése, például az időhöz való viszony (munkatempó, pontosság, határidők), a konfliktuskezelési mód. Ha vannak olyan csoporttagok, akik viselkedése a későbbiekben konfliktusokat szülhet, kezdjen felkészülni rá és személyes találkozókon adjon visszajelzést a munkatársnak. Vezetőként legyen realista, kezdetben a csoport finom, udvarias működése miatt könnyű az optimizmust megélni, ám a későbbi szakaszok miatt veszélyes lehet.
Viharok, konfliktusok
A kezdeti fázist a viharok időszaka váltja fel (disszonáns és turbulens időszak). Ahogy a csoporttagok közötti különbözőségek és a feladatmennyiség tudatosul, úgy a kényelmetlen egyéni helyzetek sokasodnak. A munkatársak ki-kitörnek korábbi barátságuk, szövetségeik komfortzónájából, a csoporton belül klikkek alakulnak. A konfliktusok mentén tisztázódnak a szerepkörök, válik világossá a csoport és csoporttagok határa. Nem egyszer a konfliktusok a vezető körül központosulnak, ők válnak a konfliktusos időszak bűnbakjává. Drámaháromszög: a szereplők az Üldöző – Áldozat – Megmentő szerepkörökben mozognak. Ebben az időszakban kezdődnek a kiábrándulások is: „nem ezért jöttem ide”, „itt sem lehet megcsinálni”, „egészen mást ígértek”… Ebben a fázisban tanulja meg a csoport, hogy a véleménykülönbségeket hogyan lehet „minálunk” kezelni. Amennyiben a viharok fázisában elakadnánk (ez gyakori), érdemes külső
támogatót, szervezetfejlesztőt felkérni, mert gyors és „olcsó” beavatkozásokkal tud segíteni.
Vezetői kihívások: elsődleges feladat a konfliktusok helyes kezelése, a különbözőségek felszínre hozása, ennek ösztönzése. Az eltérő vélemények szabad felvállalásának támogatása. A coach típusú vezetés, az aktív hallgatás, az én-üzenetek kitűnő vezetői eszközök e
szakaszban. A felmerülő konfliktusokat komolyan kell venni. Mintát kell mutatni konfliktuskezelésre.
Normaalakítás
Rendeződnek a nyitott kérdések, a viharokban megszületnek a csoportnormák, a különbözőségek elfogadottá válnak. Kialakulnak az osztott, közös értékek, és a csoportkultúra – a „nálunk hogyan szokás a dolgokat csinálni” is. A csoport identitása napról-napra erősödik, a világot már a „mi és ők” paradigma alakítja.
Mi segít még felismerni, hogy ebben a fázisban van a csapat? Személyesebb, intimebb pszichológiai kapcsolódások, sok beszélgetés, a találkozók száma informális, formális szinten is nő.
Vezetői feladatok: a korábban kialakított normákat a csoport betartsa, szükség esetén közösen módosítsa. A vezető a legfőbb őrzője a csoportnormáknak: erősíti a szabályok betartását és felszínre hozza a normaszegést és annak következményeit. Vezetőként légy következetesen támogató! Az eddigi irányító vezetői szerepet egy sokkal inkább támogató működés veheti át.
A teljesítés fázisa
Ebben a fázisban a csoport tagjainak tudását a leginkább tudja használni. Az energiák a munkára, teljesítésre fordulnak. A csoport napról-napra többet teljesít, akár túl is vállalja magát. A csoporttagok autonómok, a vezetést csak szükséges esetben keresik. A csapat ebben a fázisban szárnyal, kreatívan, önállóan dolgozik, sok új ötlettel áll elő. A vezetőre szakmai, szervezeti támogatóként tekint.
Vezetői feladatok: a csoport teljesítésének fenntartása és erősítése, a jó teljesítések megerősítése. Továbbra is őrizni kell a teljesítéshez szükséges csoportkereteket, a rendszeres találkozókat, a visszacsatolásokat, a jó teljesítmény elismerését.
Konklúzió: a szervezet egy dinamikus, organikus rendszer, melyeket jól elkülöníthető fejlődési stádiumok és működési törvényszerűségek jellemeznek. A szervezeti hatékonyság nem automatizmus, rendszeres beavatkozást, folyamatos kísérést igényel. Nem feltétlenül rajtunk múlik, miként működünk, hogyan érezzük magunkat csapattagként egy adott szervezetben, bizonyos folyamatokra nincs ráhatásunk, de valamennyi mozgásterünk azért van.
Cikkben felhasznált, ajánlott könyvek a témában:
Bakacsi Gyula: A szervezeti magatartás alapjai, Semmelweis Kiadó, 2015
Meredith Belbin: A team – Avagy az együttműködő csoport, Edge 2000 Kft., 2015
Patrich Lencioni: Kell egy csapat – A sikeres együttműködés 5 akadálya, HVG Könyvek kiadó, 2009
A munkahely szociálpszichológiai jelenségvilága – Deák Csaba: A csoportfejlődés szakaszai. Z-Press Kiadó, 2006
A néző, a pont és a nézőpont, avagy amikor a szemünk megnyílik egy másik képre
/Kategória: Lélekhajó /Szerző: Major VirágAz egyik legkedvencebb kedvencem a fiktív csapatból Monsieur Hercule Poirot. Persze, ha például együtt kellene élnem vele, hajhullást kapnék a skrupulusaitól, de mivel más-más dimenziók szülöttei vagyunk, felhőtlen örömmel adhatom át magam Agatha Christie Poirot-történeteinek. Szórakoztatás mellett természetesen rengeteg tanulságot is kínál, persze úgy, mint a régi szekreterek speciálisan nyíló titkos fiókja: ha tudjuk, mit keresünk, hol keressük, és hogyan keressük…
Az otthon felejtett kisfiú karácsonyonként rongyosra vetített története helyett szezonálisan novemberi-decemberi olvasmányként ajánlom a Poirot karácsonya című gyöngyszemet. A gyilkosság hihetetlenül erőteljes és gazdag díszletet kap, látványosságban, audiovizuális effektekben nincs hiány. A cél a megtévesztés, és a tettes igazán mindent, de mindent bevet ennek érdekében.
Természetesen Poirot-t nem kell félteni… ez még nem spoiler, az kicsit később jön. A fordulópontot így írja le Christie asszony, Poirot szájába adva a szavakat: „Ez az egész dolog téves! Miért? Mert nem a megfelelő szemszögből nézzük. Mert a gyilkos által ránk erőltetett szemszögből szemléljük.” A detektív tett egy lépést hátra, felismerte, hogy a „jelenet” megrendezett, hogy bizonyos dolgok nem stimmelnek, nem illenek a képbe. Felismerte, hogy a gyilkos tervének része volt annak a képnek a beállítása, amelyet a későbbi tanúk, a holttest felfedezői meglátnak.
Mindenki elfogadta, hogy amit lát, az valós.
Ha valaminek nyomai vannak, illetve a jelenséget annak a valaminek a nyomaként értelmezzük, akkor az a valami bizonyára úgy is történt. Holott… Lehet hazudni az időben, a térben, az eseményekben. Amikor a történet szereplői ott állnak a frissen felfedezett holttest mellett, a szemük elé táruló látvány számukra nem egy időben és térben pontszerű kép, hanem egy komplett história. Felborult szék, összetört váza – küzdelem, dulakodás lehetett. Sikoly, friss vér – segít időben elhelyezni az eseményt. Most szólok, ez már spoiler: természetesen kiderül, hogy nem is úgy, és nem is akkor történt a gyilkosság.
Ám sokáig úgy tűnt, működik a terv. Van egy kép, egy helyzet. Korábbi tapasztalataink, máshonnan szerzett ismereteink alapján egy pontszerű képből az elménk felrajzol egy teljes történetet. Feltételezés, mégis biztosra vesszük. Különösen jó lehetőség ez a tévedésre és a megtévesztésre akkor, ha nézők vagyunk, nem szereplők. És a kép: egy pont. Nem egy időben és térben kiterjedő történet, csak egy pillanatfelvétel. Megvan a néző, megvan a pont.
Magunk is érezhetjük úgy rengetegszer az életben, hogy „ez így nem kerek”, „ez így nem áll össze”. És ehhez nem is kell Poirot-szintű briliáns elme, sokszor épp a „nem értem” a legjobb útmutatás. Továbbá a szimat, az ösztön, a megérzés. Mindenesetre a következőt tapasztaljuk: „úgy néz ki, igen, de mégsem az!”. Ekkor érdemes nézőpontot váltani.
A nézői mivoltunkon és a kapott kép pontszerűségén nem tudunk változtatni, ám a nézőpontunkon annál inkább!
Természetesen, ha bármilyen mértékben érintettek vagyunk a történetben, nyilvánvaló a ragaszkodásunk a saját nézőpontunkhoz. Véleményünk és „igazunk” általában akkor is van, ha ismereteink nincsenek – no de efféle luxus nem is szükséges ezek létrejöttéhez! Elegendő egy varázsszó: „biztos…!”. Biztos így és így történt. Biztos ezt mondta korábban, ezt tette korábban. Biztos okot adott rá stb. A „biztos” a feltételezést varázsolja ténnyé. Kicsit kvantumfizika-szagú a dolog: a lehetségesség válik ténylegességgé.
Ha ártatlanok lennénk, mint Ádám és Éva a Paradicsomban, tét nélküli érdekesség lehetne az életünkben a sokféle nézőpont kínálta gazdag „lehetséges valóság”-készlet. Ám nem ez a helyzet. Itt érdekek vannak. A képet manipulálják. Levágnak róla ezt-azt, összemontírozzák mással, színezik, árnyalják, ezerféleképp komponálják. A legtöbbször előbb-utóbb kiderül a mögöttes cél. A Poirot-történetben is kiderült, miért kellett mindennek másnak látszania, mint ami volt.
És mégis, kivel nem lehetett minden sunyiság ellenére sem kitolni? Poirot-val! A detektívvel, aki hajlandó volt nézőpontot váltani. Nem azt látta, amit láttatni akart a gyilkos. Kényelmesebb lett volna – de eredménytelen. S mert a felkínált képet elutasította, megnyílt a szeme egy másik képre… arra, ami azután elvezette az igazsághoz.
Nekünk is ez a teendőnk nézőpont-ügyben.
Fogjuk fel, hogy nézők vagyunk. Értsük meg, hogy egyetlen pontot látunk, egy képet, és nem az egész történetet, amely térben és időben sokkal kiterjedtebb. És merészeljük elengedni a legkönnyebben kialakuló nézőpontunkat… hogy megláthassunk valami mást, olyasmit, ami bennünket is elvezet az igazsághoz.