Borbála naphoz kapcsolódó hiedelmek és népszokások
December 4. Borbála napja.
Szent Borbála, vagy ismertebb nevén Szent Barbara, a tizennégy segítő szent egyike, keresztény vértanú. A keresztény hitre való áttérése miatt bujdokolni kényszerült, azonban elárulták és halálra ítélték. A lefejezést pogány édesapja hajtotta végre 306-ban. Apját azonban a hazafelé úton villám sújtott halálra, így Borbála, Barbara neve a villámlással, tűzzel, robbanással forrott össze, így az ezzel összefüggő szakmák védőszentjévé vált.
Borbála napkor a Luca naphoz hasonló népi hiedelmek és szokások terjedtek el a magyar nyelvterületeken, bár csak szórványosan.
Ezen a napon tilos a fonás, mert Borbála az orsóval bedobja az ablakot, a fonal kóccá változna és a marhák lába köré tekeredne, így azok megsántulnának. Nem szabad varrni sem, mert bevarrnák a tyúkok fenekét, sem söpörni, mert a szerencse kerül ki a házból, és nem túl szerencsés – akár az egész téli ünnepkörben – a női vendég a háznál. A szerencse távozik e napon az ajándékokkal, kölcsönadott dolgokkal is.
Göcsejben ugyanakkor ilyentájt végzik a tollfosztást, míg Baranyában a borfejtést, sok helyen a lányok férjhezmenését segítik az e napon vízbe tett gyümölcságak, valamint a következő évi termés megjóslásához búzát is csíráztatnak Borbála napon, ahogy december 13-án, Luca napján is.
Borbála napján jártak „kotyolni” a fiúk, vagyis szerencsét, termékenységet kívánni. Mondókájuk végén leguggoltak, és elkiáltották magukat: „Igy üjje meg a kentek kotlósa a tojást!”
A Zala megyei Beleznahegyről való az alábbi kotyolóvers, melynek szövegében keverednek a lucázó, a farsangköszöntő és a regölés szövegtöredékei:
“Bara, Bara kity-kotty,
Gelegunya kettő,
Három,
A pálinkát várom.
Ha nem adnak pálinkát,
Letöröm a gerendát.
Adjon az uristen
Ennek a gazdának,
Két szép tehenet,
Tehén mellé szekeret,
Szekér mellé jármot,
Járom mellé vasszeget.
Adjon az uristen két szép malacot!
Egyik ólból kifusson,
Másik ólba befusson.”
(Eperjessy E. gy. 1959)
Összeállította: Király-Dobos Beatrix
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.