Hugelkultur: hogyan építsünk dombágyást komposztból?
A dombágyás – eredeti nevén hugelkultur – évszázadok óta alkalmazott kertészeti módszer Kelet-Európában. A hugelkultur lényegében egy komposztáló módszer, amely az eltemetett fás törmelékből bomlás során keletkezett szerves anyagokkal gazdagítja a talajt.
Az halomágyás kialakításakor a fás hulladékokat és a komposztanyagokat felváltva, rétegekbe helyezik. A rétegek lassú bomlása jó lélegző, nedvességet megtartó, tápanyagban gazdag talajt hoz létre.
A Hugelkultur ágyás előnyei
Fás törmelék, kerti hulladék hasznosítása
Talaj tartalmának növelése
Talaj nedvességének megőrzése, vízelvezető képességének javítása
A komposztáló folyamat kissé felmelegíti a talajt, így hosszabb a vegetációs időszak
A dombágyás kialakítása egyszerű folyamat, az alábbi lépésekből áll:
1. Válasszunk ki egy 2 x 1 méteres területet, ügyelve arra, hogy a domb leendő oldalait elég napfény érje.
2. Gyűjtsük össze a komposztálandó anyagokat. A trágya és konyhai hulladék az ágyás első rétege legyen, így biztosíthatjuk a nitrogén-utánpótlást. Használjunk fahasábokat, ágakat, rügyeket, falevelet a többi rétegben. Nem használhatók azonban a cédrus, a diófa, a cseresznyefa és az akác részei!
3. Az összegyűjtött anyagokat a kiválasztott területen kiásott gödörben, rétegekben helyezzük el! A Hugelkultur ágyak akkor működnek a legjobban, amikor nagyjából 3 méter magasak. A halom tetejére fedőrétegként szénát, vagy mulcsot tegyünk; ez a záróréteg 5-6 centiméteres legyen.
Az emelt ágyás ültethető már elkészültét követően is, azonban célszerű pár hónapot várni, például egy őszi ágyást érdemes tavasszal bevetni.
Írta: Nagy Adrienn agrármérnök, Zöld(Örök)ség
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.