Etessük a madarakat! Papírgurigából madáretető
Jön a tartósan hideg időszak, gondoskodjunk madarak etetéséről! Az etetési időszak az első fagyok beköszöntétől, általában november elejétől március végéig, április közepéig tart.
Mire figyeljünk?
Ügyeljünk arra, hogy a madarak gyorsan megszokják és számítanak az etetőhelyek táplálékkínálatára, ezért ha váratlanul abbahagyjuk az eleség pótlását, nehéz helyzetbe hozzuk a hozzánk csalogatott madarakat. Az etetőre járó kistestű madarak számára -10 Celsius fok alatti hőmérsékleten a túlélés gyakran arról szól, tartalékaik csak arra elegendőek, hogy át tudják vészelni a fagyos éjszakát. Ha másnap nem tudnak eleget táplálkozni az alig 5-6 órányi nappali periódusban, például azért, mert nem töltöttük fel az etetőt, könnyen elpusztulhatnak a következő hideg éjszakán.
hirdetés ▼
hirdetés ▲
Mivel etessünk?
A téli etetőn alkalmazható madáreleségek három nagy csoportba sorolhatók: növényi magvak és ezek keverékei, állati zsiradék és alma, melyeket együtt érdemes alkalmazni.
Olajos magvak
A legfontosabb téli madáreleség a nem sózott, nem pirított, magas olajtartalmú fekete (ipari) napraforgó. A szotyiba érdemes apró szemű magvakat: kölest, muhart stb. keverni, a legegyszerűbb, ha az állatkereskedésekben, barkácsáruház-láncokban kapható pinty és hullámos papagáj magkeveréket vásárolunk.
Állati zsiradék
Az olajos magvakhoz hasonlóan fontos téli etetőanyag az állati zsiradék: a nem sós vagy kifőzött szalonna, a faggyú, illetve a ma már szinte bármely élelmiszerbolt állateledel kínálatában szereplő cinkegolyó. Legalább ilyen jó, ha lágy sajtot is kiteszünk valamilyen vízszintes felületre, akár az etető sík tetejére, mert ezt is nagyon szeretik a madarak, különösen a vörösbegyek.
Gyümölcs
Elsősorban almával etessük a madarakat! Az almát felerősíthetjük a bokrok és a fák ágcsonkjaira, de néhány szemet a talajra is tehetünk, így a madarak hóeséskor és azt követően is hozzáférhetnek, míg a földre szórt élelem mindaddig elérhetetlen számukra, amíg el nem takarítjuk a havat. Az almát gyakorlatilag minden lágyevő, tehát rovarokat (is) fogyasztó madár kedveli, így nagy segítséget nyújthat szokatlan módon áttelelő madaraknak, például a barátposzátának.
Mivel ne etessünk?
Soha ne adjunk az énekesmadaraknak az etetőben kenyeret, kenyérmorzsát, mert ez több napig, hétig is itt maradhat elfogyasztatlanul és eközben erjedésnek indulva gyomor- és bélgyulladást, akár a madarak pusztulását okozhatják. Ugyanakkor a friss, azonnal elfogyasztott kenyérmorzsa – mivel ez még nem erjedt, nem penészes – például a buszmegálló verebeinek adva vagy a vízi madarak: hattyúk, récék, libák számára nem ártalmas.
hirdetés ▼
hirdetés ▲
Papírgurigából is készíthetünk madáretetőt!
Nagyon egyszerűen készíthetünk madáretetőt! Kenjünk egy vastagabb papírgurigára faggyút, állati zsiradékot és hempergessük meg magvakban. A gurigát tegyük erősebb faágakra, de kötözőt használva fel is akaszthatjuk, bár instabil, ez nem különösebben zavarja a madarakat.
Forrás: Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
Korábbi összeállításunk
Jegyzetünk
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.