Ezek a legnépszerűbb soft skillek a munkaerőpiacon 2024-ben
A munkaerőpiac folyamatosan változik, ahogy a munkáltatók és a munkavállalók elvárásai is. Míg korábban a szakmai kompetencia, a tanulható készségek és képességek álltak a kiválasztás középpontjában, mára egyre fontosabbá válnak az úgynevezett soft skillek. De mik is ezek pontosan, és melyek jelenleg a legnépszerűbbek? Ezt vizsgáljuk az alábbiakban.
A soft skillek fontossága
Ha a legegyszerűbben akarjuk megfogalmazni, akkor hard skill az, amit megtanulhatunk, soft skill pedig minden egyéb tulajdonság, készség, emberi kvalitás ami valamilyen módon befolyásolja a munkavégzést, a munkavállaló csapatba történő beilleszkedését. Soft skillekkel mindenki rendelkezik, ezek száma és mértéke azonban személyenként eltérő. Bár ezek a készségek nem tanulhatók, ez nem jelenti azt, hogy nem is fejleszthetjük őket: egy kis tudatossággal és odafigyeléssel sokat csiszolhatunk azokon a soft skilleken, melyeket a szakmánkban fontosnak tartunk.
Az utóbbi években a munkáltatók is kezdik felismerni azt, hogy a hatékony munkavégzésnek nem csupán a magas szintű szakmai tudás és a képzettség a feltétele. Természetesen ezek is rendkívül fontosak, legalább ugyanilyen jelentősége van azonban a különböző készségeknek is. Ezek teszik ugyanis lehetővé azt, hogy másokkal együtt vagy éppen egyedül végezzük a munkát, hogy bírjuk a nagy terhelést vagy a monotóniát, hogy megfelelően beosszuk az időnket, megteremtsük a munka és a magánélet közötti egyensúlyt, de azt is eldöntik, hogy jó vezetők leszünk-e.
A legnépszerűbb soft skillek napjainkban
Amikor kilépünk a munkaerőpiacra és belekezdünk az álláskeresésbe, az első lépés természetesen a pályázati anyagunk összeállítása. Szerencsére ehhez ma már rengeteg segítséget kapunk: az interneten számos ingyenes önéletrajz sablon vagy motivációs levél minta elérhető, melyeket azonban helyettünk senki nem fog kitölteni. A saját végzettségével, munkatapasztalatával mindenki tisztában van, amikor azonban a készségeinkről kellene nyilatkozni, sokszor megtorpanunk. Persze ismerjük magunkat, de honnan tudjuk, hogy melyik soft skillünk kiemelése teszi szimpatikusabbá az életrajzunkat? Mit keresnek a munkáltatók 2024-ben?
1. Kommunikációs készség
Talán elcsépelten hangzik, de ez az a skill, amire gyakorlatilag minden munkakörben szükség van. Ha valaki egyedül, home office-ban dolgozik, időnként akkor is kapcsolatba kell lépnie az ügyfelekkel, a kollégákkal vagy a vezetőséggel. A hatékony kommunikáció segít a problémák megoldásában, a félreértések tisztázásában vagy éppen az információk megfelelő átadásában, ezért az attól függetlenül fontos, hogy valaki vezető pozícióban vagy beosztottként dolgozik-e.
A szóbeli és írásbeli mellett nem szabad megfeledkezni a nonverbális kommunikáció fontosságáról sem, hiszen rengeteg kimondatlan információt ismerhetünk meg azzal, ha odafigyelünk a másikra.
2. Alkalmazkodókészség
Az utóbbi években a munkaerőpiacon óriási változások mentek végbe. A járványhelyzet idején számos vállalat ismerte fel a részben vagy egészben az irodán kívül végzett munka fontosságát, ami alapvetően megváltoztatta sokunk életét. A hasonló változásokra mindig készen kell állnunk: alkalmazkodnunk kell a technológiai fejlesztésekhez, a változó munkahelyi környezethez, a szervezeti átalakításokhoz. Akik képesek ezen készség elsajátítására és fejlesztésére, és rugalmasan állnak a változásokhoz, biztosak lehetnek abban, hogy sokáig versenyképesek és sikeresek maradnak.
3. Érzelmi intelligencia
Ritkábban kerül szóba, azonban az érzelmi intelligencia a mai munkaerőpiacon az egyik legfontosabb soft skill. Ez ugyanis magában foglalja az önismeretet, az empátiát, a szociális készségeket; a magas érzelmi intelligenciával rendelkező személy képes felismerni és kezelni saját érzelmeit, valamint érzékenyen reagálni mások szükségleteire is. Ez a skill rendkívül fontos a konfliktusok kezelésében, a kommunikáció javításában és a munkahelyi stressz csökkentésében is, ezzel pedig már a munkáltatók is tisztában vannak: számos vállalat preferálja azokat a munkavállalókat, akik képesek empátiával és együttérzéssel közelíteni a kollégákhoz – és természetesen az ügyfelekhez.
4. Time management
Szintén az irodán kívüli munkavégzés következtében értékelődik fel az utóbbi időben az időbeosztás készsége. A home office előnye, hogy több időnk jut saját magunkra, a munkát pedig saját tempónkban végezhetjük el, ez azonban nem jelenti azt, hogy kevesebbet kell teljesítenünk a munkáltató felé. Korábban is szükségünk volt arra, hogy az irodában jól beosszuk az időnket és minden feladattal elvégezzünk, ha azonban otthonunk kényelméből dolgozunk, sokszor még nehezebb dolgunk van.
5. Kritikus gondolkodás
A kritikus gondolkodás teszi lehetővé számunkra azt, hogy objektíven és alaposan elemezzük ki a helyzeteket, problémákat és információkat, majd azokból logikus következtetéseket vonjunk le. Ez a készség tehát amellett, hogy segít a hatékony problémamegoldásban, ahhoz is hozzájárul, hogy a váratlan kihívásokra megfelelően reagáljunk, hogy a döntéshozatal során minden releváns faktort figyelembe vegyünk, de ez vezet el az innovatív, új ötletekhez és megoldásokhoz is.
Ha képesek vagyunk a kritikus gondolkodásra, akkor folyamatosan fejlődünk, ráadásul tanulunk a saját hibáinkból – és a másokéból –, ez a készség tehát komoly versenyelőnyt jelenthet számunkra gyakorlatilag bármely munkakörben.
A soft skillek fejleszthetők!
Ha a fenti listát olvasva azt gondoljuk, ránk egyik készség sem jellemző, ne essünk kétségbe, ez ugyanis biztosan nem igaz. Itt jön be a képbe az önismeret: gondoljuk át, hogy korábbi, valós szituációkban hogyan viselkedtünk, mik azok a reakcióink, melyekre büszkék vagyunk. Ha ezeket felismertük, el is kezdhetjük őket tudatosan fejleszteni: figyeljünk oda magunkra a hétköznapi interakciók, beszélgetések során, és az egyes szituációkra adott válaszreakciónkat próbáljuk meg tudatosan irányítani.
Ha ezzel megvagyunk, már kutakodhatunk is az ingyenes önéletrajz sablonok között, a következő feladatunk pedig az lesz, hogy leendő munkáltatónkat is meggyőzzük készségeinkről.
Nyitókép: Artem Podrez/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.