Variálható alapreceptek: gyümölcs sorbet, sherbet, jégkrém, gép nélkül
Nagy hasznát vehetjük kánikulában a fagylaltgépnek, nagy élmény házilag előállítani fagyit. Ám azoknak sem kell lemondaniuk az élményről, akiknek nincs otthon fagyigépük (az olcsóbb változatokat 10 ezer forint körüli áron kínálják). Sorbetet, azaz tejterméket nem tartalmazó gyümölcsfagylaltot, vagy tejes, tejtermékkel dúsított sherbetet fagylaltgép nélkül is készíthetünk, sőt, pálcikás jégkrémet is. Még csak jégkrémkészítő forma sem kell hozzá, elegendő hozzá egy kisebb pohár, továbbá patikákban beszerezhető spatula vagy hurkapálca.
A sorbet állaga lágy, de nem selymes, mint a tejszínes fagyié – fogyókúrázóknak sem kell mellőzniük, hiszen a tejes fagyikhoz, jégkrémekhez képest kifejezetten kalóriaszegény. Hasonlít a jégkásához, de állaga finomabb. A fagylalt minőséget gyakori kevergetéssel lehet elérni, ezért a sorbet többnyire fagylaltgépben készül, de gép nélkül is elkészíthető, igaz, így jóval idő- és munkaigényesebb.
Ha fagylaltgép nélkül készítünk fagyit, általános szabály, hogy a fagyasztandó masszát lefedve tegyük a fagyasztóba, és óránként alaposan keverjük át kézzel; minél több levegőt kap keverés közben, annál jobb lesz az állaga. Olyankor készítsünk tehát fagyit, ha otthon (vagy a fagyi közelében) vagyunk. A masszának általában 4-5 órát kell a fagyasztóban töltenie, hogy elérje a megfelelő állagot. Az utolsó keveréseket botmixerrel is elvégezhetjük, így még jobb állagú, egynemű masszát kapunk. A keveréssel elkerülhetjük, hogy a massza jégtömbbé fagyjon.
Sorbet alaprecept
Főzzünk cukorszirupot! 40-50 deka gyümölcshöz 3,5 deci vízből, 15 dkg cukorból főzött szirup ideális. Bármilyen gyümölcsből is készítjük, a sziruphoz adhatunk 1-2 evőkanál citromlevet. A gyümölcsöt tisztítsuk meg, ha van, szabadítsuk meg a héjától, magjától, daraboljuk fel és botmixerrel pépesítsük. Keverjük össze a gyümölcspépet a kihűlt cukorsziruppal, lefedve tegyük a mélyhűtőbe, és óránként keverjük össze.
A cukor mennyisége mérvadó, nagyban befolyásolja a sorbet állagát: ha túl kevés cukorból készítjük, nehezebben áll össze, ha viszont túl sok cukrot adunk hozzá, túl keményre fagyhat. Az ideális arány: 1 rész víz, 2/3-ad cukor (persze, lehet kísérletezni).
A sorbeteket ízesíthetjük friss fűszernövényekkel: a citrom sorbethez adhatunk pár levél apróra vágott bazsalikomot, vagy mentát. Az eper, málna sorbet ízesíthető rebarbarával. Szinte mindegyik gyümölcsfagyihoz jó a citromfű.
Málna sorbet
Hozzávalók 4 személyre
40 dkg málna
20 dkg cukor
4 dl víz
1 evőkanál citromlé
Elkészítése
Egy nagy tál vízben áztassuk a málnát néhány percig – ne folyó víz alatt mossuk, hogy a gyümölcsök épek maradjanak. Csepegtessük le róla a vizet. Pépesítsük botmixerrel és adjuk hozzá a citromlevet.
Folyamatosan kevergetve főzzünk szirupot a vízből és a cukorból. Ha kihűlt, keverjük hozzá a pépesített málnát. Fedeles, vagy fóliázott edényben tegyük a fagyasztóba és óránként kevergessük, míg a megfelelő állagot el nem éri.
Ugyanígy készíthetünk eper vagy szeder sorbetet.
Eper sherbet
Hozzávalók
2 bögre eper
2 bögre zsírszegény tej
2 teáskanál citromlé
½ csésze cukor
Elkészítése
A megmosott epret botmixerrel pürésítsük. Szűrjük át, ha szeretnénk megszabadulni az apró magoktól (ugyanígy járjunk el málna és szeder sorbet esetében is).
Keverjük hozzá a hideg tejet, a citromlevet és a cukrot. Letakarva, vagy fedeles edényben helyezzük a fagyasztóba. Óránként vegyük ki, keverjük meg, és addig ismételjük, amíg megkapjuk a lágy fagylalt állagot.
Mentás narancs sorbet (menta nélkül is készíthető)
Hozzávalók
kb. 1 kg közepes narancs (5 dl narancslevet kapjunk!)
1 bögre cukor
fél citrom leve
narancs reszelt héja (ízlés szerinti mennyiségben)
3-4 apróra vágott mentalevél (elhagyható)
Elkészítés
Facsarjuk ki a félbevágott narancsokat. Egy deci narancslében főzzük fel a cukrot, majd hagyjuk kihűlni és ezután adjuk hozzá a maradék narancslevet. Tehetünk bele apróra vágott mentát is. Fedett edényben tegyük a hűtőbe és óránként keverjük át, nagyjából 4-5 óra múlva kapjuk meg a sorbet állagot.
Tipp: jégbe hűtött narancshéjban is tálalhatjuk.
Ugyanígy készíthetünk citrom vagy lime sorbetet is – menta helyett citromfüvet, bazsalikomot is adhatunk hozzá!
Házi jégkrém
Többféle jégkrémkészítő forma kapható az üzletekben, de kisebb, például 1 decis műanyag pohárban is tökéletesen megfagy a massza, csak éppen nem lesz klasszikus jégkrém formája. A poharak közepébe – miután kezd a massza megdermedni – szúrjunk spatulát vagy hurkapálcát fogantyúnak.
Vizes jégkrémek – alaprecept
Hozzávalók 6 kisebb pohárhoz / jégkrém formához
3-4 dl tetszőleges gyümölcspüré
néhány evőkanál víz, vagy gyümölcslé
két-három evőkanál cukor (mézzel is készíthető)
Tejes jégkrémek – alaprecept
Hozzávalók 6 kisebb pohárhoz / jégkrém formához
20-30 dkg gyümölcs
1 dl joghurt
2 dl felvert habtejszín
cukor ízlés szerint
A gyümölcsöt a cukorral és a joghurttal botmixerrel pépesítsük, majd adjuk hozzá a tejszínhabot. Töltsük a poharakba, vagy a formákba, és fagyasszuk 4-5 óráig. Gyümölcsdarabokat is tehetünk a masszába.
Tipp: a habtejszínt helyettesíthetjük mascarponéval is – krémesebb, tartalmasabb jégkrémet kapunk.
Készíthetünk vegyes, tejes és vizes jégkrémet is, rétegesen adagoljuk a formába vagy a pohárba a kétféle masszát.
Gyümölcsös jégkockák
A behűtött ásványvízben, teában jól mutatnak a jégkockába fagyasztott, bogyós gyümölcsök, apróra vágott gyümölcsdarabok.
Gyümölcsléből, szörpből is készíthetünk jégkockát
Virágos jégkockák
Különleges alkalmakkor jégbe fagyasztott virágokkal is díszíthetjük az italokat.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.