Fehér karácsonyfadísz szódabikarbóna, keményítő, víz felhasználásával
Tetszőleges mintájú fehér karácsonyfadíszt készíthetünk szódabikarbónából és kukoricakeményítőből, víz hozzáadásával. A fehér dísz önmagában is mutatós, de sokféleképpen díszíthető is. Kipróbáltuk az eljárást, megosztjuk tapasztalatainkat.
Szükséges anyagok kb. 40 kisebb-közepes díszhez
2 decis poharat használtunk mérőedényként
1 pohár szódabikarbóna
1/2 pohár étkezési keményítő (búza keményítő ideális hozzá, a kukorica alapú étkezési keményítők színe enyhén sárgás, ld. fotók)
3/4 pohár víz
Elkészítés
A kimért szódabikarbónát és a keményítőt öntsük közepes lábasba, adjuk hozzá a vizet és alaposan keverjük össze. A tejszín sűrűségű folyadékot folytonos kevergetés mellett kezdjük el közepes lángon melegíteni. Ahogy melegszik, pöfögő hangokat kiadva sűrűsödni kezd. Vigyázzunk, nehogy lekozmáljon! Addig kevergessük, amíg gyurma keménységű rugalmas anyagot nem kapunk. A masszát borítsuk munkafelületre, s ha már kicsit kihűlt, gyúrjuk össze.
Könnyű vele dolgozni – akár a sógyurmával vagy a bolti gyurmával.
Lapítsuk ki kb. 3-4 milliméter vékony lappá (több részletben dolgozzunk), ha a nyújtófára ragadna a massza, törölgessük le, hogy áthengerelve sima felületű maradjon.
Bármilyen sütikiszúrót használhatunk – a legjobbak azok, melyeket mézeskalácshoz is használnánk.
A kiszúrt massza néha leragad a munkafelületre, ezért érdemes kisebb adagokban dolgozni (a deformálódott díszeket gyúrjuk össze újra, és kezdjük elölről).
Hurkapálcikával vagy szívószállal lyukasszunk ki minden díszt.
A kiszúrt formákat helyezzük sütőlapra, tepsibe, és levegőn hagyjuk megszáradni – 10-12 óra alatt megkeményednek, de nem száradnak ki teljesen. A teljes száradási idő 3-4 napot is igénybe vehet. Amíg puhák, ne nyúljuk hozzájuk, mivel könnyen törhetnek, repedezhetnek.
Gyerekekkel együtt is elkészíthetjük – nagyon élvezik!
A miénk nem lett hófehér – valószínűleg a keményítő enyhén sárgás színe miatt -, de annál világosabbak, mintha hagyományos sógyurmából készítettük volna.
Tippek
Nyomhatunk bele mintát – jól mutat rajta például a csipkenyomat vagy a párfányfenyő levelének mintázata. (Tapasztalatunk szerint kiszúrás előtt érdemes a mintát a masszába nyomni, különben a minta deformálódhat.)
A kiszúrt díszek felületét – száradás előtt – csillámporral is megszórhatjuk.
A megszáradt díszeket, festhetjük, színezhetjük temperával, akrilfestékkel.
Pár csepp illóolajat is cseppenthetünk a masszába – mi 2-3 csepp szegfűszeg illóolajat használtunk.
Megéri vele bíbelődni?
Mindenképp! 40-50 db kisebb dísz kihozható kb. 170 forintból. Ha nagyobb kiszerelésű szódabikarbónából készítjük, kb. 120 forint költséggel számolhatunk. A felhasznált keményítő pedig nem kerül többe 50 forintnál.
Tipp: kötözőként legjobban a színes raffia vagy 3 mm-es szatén szalag illik hozzá.
Nyitókép: Health Junkie in Training | Fotó: Életszépítők
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.