Frissítő, gyulladáscsökkentő, baktériumölő hatású szájvíz készítése. Szakértő tippjei
Korábbi összeállításunkban írtunk róla: a szódabikarbóna fogfehérítő és fertőtlenítő hatását érdemes kihasználni, de a fogzománc védelmében semmiképpen sem javasolt közvetlenül a fogakra felvinni és dörzsölni. A szódabikarbónás szájöblítés jóval kíméletesebb. Ínygyulladás kezelésére, megelőzésére és a száj pH-értékének visszaállítására házilag készített szájvizet is alkalmazhatunk.
Hozzávalók
1 dl langyos víz
1 kk szódabikarbóna
pár csepp frissen facsart citromlé
csipetnyi só
Elkészítése
A poharat töltsük meg vízzel. Keverjük el a vízben a szódabikarbónát, majd adjuk hozzá a citromlevet is. Csipetnyi sót is keverhetünk hozzá.
A szájvíz nem helyettesítheti a fogmosást. Fogmosás után érdemes öblögetni a szájvízzel; baktériumölő és hosszan tartó frissességet ad.
Szakértői vélemény
Tisóczki Aliz klinikai fogászati higiénikus szerint a citromlével célszerű óvatosan bánni, napi alkalmazása károsíthatja a fogzománcot. Szerinte a szódabikarbónás szájvizet sem célszerű napi szinten használni, de alkalmanként élhetünk vele.
– Szájvizet két okból használhatunk: ínygyulladás kezelésére, illetve a száj pH-értékének visszaállítására – mondja a szakember. – A fogínygyulladás tünete, hogy vérzik az ínyünk fogmosáskor. Fontos kezelni, mert az íny biztosítja az alatta lévő csontréteg egészségét. Ha folyamatosan be van gyulladva, alatta lebomlik a csont, idővel meglazulnak a fogak, ami akár fogvesztéshez is vezethet. Erre a tünetre a legjobb gyógymód a rendszeres fogkő-eltávolítás. Amivel házilag segíthetünk, az a rendszeres, alapos fogtisztítás. Nemcsak fogkefével, hanem fogköztisztító eszközökkel, fogselyemmel és kefékkel. Jó a langyos vizes-sós öblögetés is, amit naponta, vagy kúraszerűen naponta többször is alkalmazhatunk. (Egy deci langyos vízben oldjunk fel egy mokkáskanálnyi sót.) Ez a legtökéletesebb szájvíz – nincsen semmilyen mellékhatása.
Szájvizet használhatunk a száj pH-értékének visszaállítására is. Erre azért van szükség, mert étkezés után a szájban lévő baktériumok savat termelnek, ami megmarja a fogzománcot. Ezért lyukadnak ki idővel a fogak. Ennek a folyamatnak a kezelésére teljesen jó egy alapos öblögetés vízzel, egy cukormentes rágógumi elrágcsálása, vagy fluorid tartalmú szájvíz, ami nem tartalmaz alkoholt. Az alkohol szárítja a nyálkahártyát. Érdemes a kézitáskában tartani egy kis flakon szájvizet, hogy mindig kéznél legyen. A reggeli és az esti fogmosásnál ugyanakkor nem fontos használni szájvizet, mert akkor kiöblítjük a fogkrém jótékony hatását.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.