Gyógyít, szépít a málna! 10 érdekesség a finom csodabogyóról
A málna közkedvelt nyári gyümölcs, egyben értékes tápanyagforrás is, érdemes belőle nyersen minél többet fogyasztani!
Igazi vitaminbomba, C-, B1- és B2-vitamintartalma kiemelkedő. Tíz deka friss málna elfogyasztásával a napi C-vitamin igény háromnegyed része fedezhető.
Ásványi anyag tartalma is kiemelkedő – természetes cink, kalcium, kálium, magnézium, vas forrás.
A legtöbb gyümölcshöz viszonyítva kalóriaszegény, 100 gramm málna 29 kalóriát tartalmaz.
Csökkenti a cukorbetegség kialakulásának esélyét – glikémiás indexe 26, vagyis alacsony, a fogyasztása nem jár jelentős vércukorszint-emelkedéssel.
Jelentős mennyiségű egészségvédő flavonoid és antocián típusú vegyületet tartalmaz, melyek képesek megkötni az oxidációs folyamatok során keletkező, sejtkárosító szabad gyököket. A málna ennek köszönhetően kiváló antioxidáns – sejtmegújító hatású, öregedésgátló.
Szépítő gyümölcs – fogyasztását főleg a szem, a bőr és a haj hálálja meg.
A málnában található fitovegyületek fontos szerepet játszanak a stressz és gyulladás csökkentésében, valamint gátolják a rákos sejtek osztódását.
A leveléből készített főzetet vagy teát immunerősítő hatású, gyulladások kezelésére, lázcsillapításra és menstruációs görcsök enyhítésére is ajánlják.
A népi gyógyászat a várandósság első heteiben a rosszullétek enyhítésére, a szülés előtti időszakban pedig a kismedence izmainak lazítására ajánlja a málnalevél teát.
A málna az eperhez hasonlóan allergiás tüneteket okozhat – bőrkiütést, szénanátha jellegű panaszokat. Érdemes erre figyelni!
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.