Nem eszik zöldséget a gyerek? Fantáziadús ötletek kreatív tálaláshoz
Ötleteket gyűjtöttük ahhoz, hogyan lehetne megszerettetni a zöldségeket azokkal a gyerekekkel, akik nem szeretik, de tényleg, meg sem akarják kóstolni. Nem mondjuk, hogy látványos eredményekre lehet számítani, de ha több fronton és erősen próbálkozunk, valamennyi haladást el lehet érni.
Főzzünk együtt!
Nem garantált a teljes siker, azaz nem fogja a gyerek két pofára enni azt, ami nem ízlik neki annyira, annak ellenére, hogy boldogan segít az elkészítésében, de ha részt vett benne, hajlandó megkóstolni és enni belőle legalább néhány kanállal – nekem ez a tapasztalatom a négyéves gyerekemmel.
Álruhában
Egész jól működik a már bevált ételek katalizátorként való alkalmazása: készíthetünk finom répa-, cukkini- és sütőtök alapú muffinokat vagy sütiket (az interneten van fent jó pár recept), majd ha megszerette a gyerek, készíthetjük együtt. A sütés-főzés során pedig kiderülhet, hogy lám, a süti is zöldségből készül, és talán nem is olyan rossz.
Egy másik ilyen példa a fasírt, ami nálunk nagy kedvenc. Készítettünk együtt zöldségfasírtot – sok babból és kevesebb egyéb zöldségből, teljesen ugyanolyan fűszerezéssel, mint a húsfasírtot. A gombócok alakítását nagyon élvezik a gyerekek, illetve azt is, hogy különféleképpen lehet formázni a fasírtot, lehet lapos is, kutyalakú – bizonyos határok között persze. Ez végül is bejött, megette. Ugyanígy például a kedvelt spagetti szószt is fel lehet dúsítani ezzel-azzal.
Mese
A mese sok esetben fel tudja kelteni a vágyat valamilyen ételre – persze sokszor kiderül, hogy a képzeletünkben finomabb, érdekesebb, szebb, titokzatosabb volt az az étek, de egy-két próbát megér. Akkor működik ez, ha erős, csábító hangulata van egy-egy jelenetnek, részletnek a mesében, amikor jóízűen esznek, készítenek valamit a mesehősök. Nem mindig fog bejönni, de több próbából egy talán sikerül.
Vannak persze direkt célzások is, a Saláta Sára klasszikus, van kortárs is, Hohol Ancsa Terka a piacon című műve egy olyan kislányról szól, aki nem szereti a zöldségeket. Itt van egy gyűjtés egy-két versből és sok találós kérdésből, filmnek ott a Wallace és Gromit és az Elvetemült Veteménylény, mi szeretjük a Caillou sorozatot, ez a rész arról szól, hogy utálja a zöldségeket.
Szem-szájnak ingere
Sokat számít, ha elvisszük a gyereket magunkkal a piacra: van hangulata a szagoknak, a nyüzsgés-forgásnak, a színeknek, az alig evő gyerek is megkíván ezt-azt ilyenkor. Meg lehet bízni, hogy egy zöldséget ő válasszon ki, de akkor azt, amit főzünk belőle, meg is kell kóstolnia. Kipróbálhatjuk, hogy veszünk néhány zöldséget, és együtt lerajzoljuk őket. Lehet rendezni zöldségfesztivált: ma a zöldségek létezése felett örvendezünk, és e célból akár készíthetünk olyan papírkoronát is a fejünkre, amelyeket répákból rajzoltunk meg, ehhez kapcsolódó játékokat játszunk, stb. Csinálhatunk ebből egy élménysorozatot, például ha a gyerek egyik kedvence az Eiffel-torony, akkor legyen francia ételek fesztiválja.
Lehet készíteni egy naptárt és bejelölni az idényzöldségeket, illetve gyümölcsöket. Mindig együtt várni, mi következik most, együtt megnézni a receptkönyvben, mit lehet készíteni belőle. A gyerek általában mindenben lelkes, az evésben nem annyira, de az egészből mégis lesz egy kis előrelépés.
Csempészet
Hát, ha minden kötél szakad, bele tudunk ebbe-abba csempészni zöldségeket. Ha a gyerek szereti a gyümölcsleveket – hála az égnek, nálunk gyümölcs legalább imádott -, akkor abba lehet például répalevet tenni, bár ezek a megoldások nagyon szűk mozgásteret jelentenek. A leveseket én gyakran nem berántom, hanem a benne lévő zöldségeket összeturmixolom, és ezzel sűrítem a levét a szükséges mértékig. Ha a gyerek nem is kéri belőle a látható zöldséget, a láthatatlant megeszi.
Alku
A gyerekkel meg is lehet beszélni, hogy miért fontos a zöldség, a benne lévő tápanyag, rostok, vitamin. És mondjuk kijelölni két napot a héten, amikor mindig kell zöldséget enni. Ő döntheti el, hogy mit, de kedden és pénteken, de muszáj, pont.
És persze itt van néhány ötlet arra, hogyan lehet életre kelteni a zöldségeket >>
Egy csokor zöldségvirág
Ennivaló bogárkák
Tájkép
Versenyautó
A legviccesebb
Sátorozás és tábortűz
Virágok
Zöld Toll-díjas újságíró, szerkesztő
Közel 20 éve dolgozom újságíróként és szerkesztőként, sokáig kulturális vonalon is tevékenykedtem, aztán megtaláltak az ökológiával, megújuló energiával, fenntartható technológiával kapcsolatos témák: ebben igazán megtaláltam önmagam, emberként, újságíróként is – a szakmai elismerések is így értek el. Elsősorban a környezettudatosság érdekel, ezt a kérdéskört olyan szempontból érdemes megközelíteni, amely a hétköznapi embert a leginkább érdekelheti: inkább a gyakorlat, mint az elmélet oldaláról, inkább a megvalósult, működő projekteket ismertetve, mint a távoli jövőbe vesző álmokat. Szeretem bemutatni az embereket, akik megalkotják vagy alkalmazzák az alternatív módszereket, ezenkívül szívesen foglalkozom a közösségeket teremtő, illetve erősítő mozgalmakkal, mint amilyenek a nagyvárosi közösségi kertek vagy a közösségi mezőgazdálkodás… Megtépázott az élet; mindig azt igyekszem átadni, hogy – bármilyen közhelyes is – a szeretet a legfontosabb. Ha azokkal lehetsz, akik szeretnek és akiket szeretsz. És ha erre figyelsz, örülni fogsz a kávénak reggel, az éppen következő évszak jeleinek az utcán, egy mosolynak egy idegentől, az alvó kisgyerekednek vagy annak, hogy jól áll a hajad reggel és nem kell beszárítani… Az élet szép. Tényleg.