Ha nincs időd: kávé, tea mellé, 7 remek rövidfilm a szerelem természetéről
Nem nagyon szeretnénk túlragozni az ajánlókat, mert kisfilmeknél nagyon könnyű lelőni a poént. Sőt, úgy a legjobb elkezdeni őket, ha az embernek fogalma sincs, milyen stílusú és hangulatú történet fog kikerekedni belőlük. Bár írtunk egy-két sort, inkább bízzatok az ízlésünkben: jó szórakozást, és reméljük, sokat megtudtok ezektől alkotóktól a szerelem születéséről, folytatásáról, erejéről és nyomairól az ember életében. A szerelem minden látszat ellenére erős és összeköt, ha akarod, ha nem.
Melletted
Orosz Dénes (Poligamy, Coming out) 2006-os műve, ami megkapta a Magyar Filmszemle Diákzsűri Különdíját. Nagyon mulatságos, egyszerre könnyed és valóságos, kicsit francia hangulatú vagy Woody Allenes, és a végén tulajdonképpen lehet, el kéne gondolkodni. Tompos Kátya és Mészáros Béla főszereplésével.
Tizenhárom és fél perc
Hegedűs Georgina filmje Trokán Nóra és Kovács Gergely főszereplésével. Tizenhárom és fél perc alatt minden megváltozhat. Szingliknek jó érzés nézni.
Játszótársak
Visky Ábel filmje Zsigmond Emőke és Nagy Zsolt főszereplésével 2014-ből. Nagyon erős film, egy Kundera-novella szabad feldolgozása, jó színészi alakításokkal és hiteles karakterekkel.
Numbers
Régi kedvencünk, Robert Holz rendezése, Dél-Koreában forgatták, de a rendező cseh, és ez nyerte a Daazo.com Visegrad Short Film Award díját 2012-ben. Némi angol nyelvtudás szükséges a felirathoz, ám megállíthatjuk a filmet és szótárazhatunk, érdemes. (Ugyan van felirat, de fontos a hang, ne kapcsolja ki senki!)
Numbers from Robert Hloz on Vimeo.
Újratervezés
Tóth Barnabás filmje Pogány Judit és Kovács Zsolt főszereplésével. Megnyerte a Friss Hús fesztivál közönségdíját 2013-ban, az AISFF közönségdíjat Szöulban, és a legjobb kisfilmnek járó díjat az indianapolisi fesztiválon. Egy időben nagyon népszerű volt a neten, de azért beválogattuk, mert még újranézve is hatásos. A végén az ember vagy sír vagy felhívja a szerelmét. Vagy legalább a szüleit.
Tünet
Kovács Gábor Attila rendezése, Börcsök Enikővel és Gálffi Lászlóval. Nagyon abszurd, jó humorú, ironikus és kedves film egyszerre, érdemes megnézni.
Megrekedve
Ujj Mészáros Károly (Liza, a rókatündér) Három történet a szerelemről című, 2009-es sorozatából a középső darab. A 39. Magyar Filmszemlén az Országos Diákzsűri különdíját kapta „A hétköznapok mikrovilágának részletgazadag, érzékletes ábrázolásáért”. Nem biztos, hogy értjük vagy átérezzük vagy hitelesnek tartjuk, de nyomot hagy.
Nyitókép: a Tünet c. kisfilmből, Börcsök Enikő, Gálffi László
Zöld Toll-díjas újságíró, szerkesztő
Közel 20 éve dolgozom újságíróként és szerkesztőként, sokáig kulturális vonalon is tevékenykedtem, aztán megtaláltak az ökológiával, megújuló energiával, fenntartható technológiával kapcsolatos témák: ebben igazán megtaláltam önmagam, emberként, újságíróként is – a szakmai elismerések is így értek el. Elsősorban a környezettudatosság érdekel, ezt a kérdéskört olyan szempontból érdemes megközelíteni, amely a hétköznapi embert a leginkább érdekelheti: inkább a gyakorlat, mint az elmélet oldaláról, inkább a megvalósult, működő projekteket ismertetve, mint a távoli jövőbe vesző álmokat. Szeretem bemutatni az embereket, akik megalkotják vagy alkalmazzák az alternatív módszereket, ezenkívül szívesen foglalkozom a közösségeket teremtő, illetve erősítő mozgalmakkal, mint amilyenek a nagyvárosi közösségi kertek vagy a közösségi mezőgazdálkodás… Megtépázott az élet; mindig azt igyekszem átadni, hogy – bármilyen közhelyes is – a szeretet a legfontosabb. Ha azokkal lehetsz, akik szeretnek és akiket szeretsz. És ha erre figyelsz, örülni fogsz a kávénak reggel, az éppen következő évszak jeleinek az utcán, egy mosolynak egy idegentől, az alvó kisgyerekednek vagy annak, hogy jól áll a hajad reggel és nem kell beszárítani… Az élet szép. Tényleg.