Házi fügelekvár. Egyszerűen nagyszerűt
Augusztusban, szeptemberben érnek be a fügefák hazánkban, ha kedvező a klíma számára, ontja gyümölcseit. A friss füge íze teljesen más, mint a boltokból ismert aszalt változaté, kevésbé édes, puha, zamatos – nagyon finom! Ráadásul számos jótékony hatással bír. Gazdag kálium-, cink- és B-vitaminforrás. Gyulladáscsökkentő, és a magas káliumtartalmának köszönhetően kedvező hatást gyakorol a keringési rendszerre; vértisztító, javítja az emésztést, elősegíti a tápanyagok felszívódását, serkenti az anyagcserét, szépíti a bőrt, vágyfokozó és jótékonyan hat az idegrendszerre is.
Késő nyáron, kora ősszel piacokon, termelőktől beszerezhető; egyes élelmiszerüzletekben is feltűnik (boltban legutóbb darabját 200 forintért kínálták, ami lássuk be, nem a legkedvezőbb ajánlat lekvárkészítéshez). Finom lekvár készíthető belőle. Kenhetjük pirítósra, friss pékárura, kínálhatjuk sajttálhoz vagy sültek mellé, süteményeket is ízesíthetünk vele.
Hozzávalók 3 dl-es befőttes üveghez
kb. fél kiló füge
15 dkg cukor / barna cukor
fél citrom leve
1 mk őrölt fahéj
kevés víz
Elkészítés
A megmosott fügéket vágjuk nyolc részre, majd tegyük egy közepes lábasba. Szórjuk meg a cukorral, a fahéjjal és a citrom levével, majd alacsony „lángon” főzzük, amíg be nem sűrűsödik. Főzési idő kb. egy óra. Gyakran kevergessük, mert könnyen odakozmálhat, párszor öntsünk kevés vizet rá.
Ha jó sűrű, botmixerrel keverjük át, és forrón öntsük steril befőttes üvegbe. Tegyük rá a fedelet, fordítsuk meg az üveget, és a fedelével lefelé hagyjuk kihűlni.
Felbontás után hűtőben tároljuk.
Nyitókép: Pixabay
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.