Húsvéti fonott kalács. Útmutató hatosfonáshoz
Az édes, vagy sós fonott kalácsok a húsvét ünnepkörének szerves részét képezik, mégis sokan félve mernek nekiállni a fonásnak. Most megmutatjuk nektek, hogyan tudtok ti is otthon szép kalácsot fonni, ráadásul 6 szálból!
Hozzávalók
40 dkg liszt
5 dkg olvasztott vaj
5 dkg porcukor
1 db tojás
2 dl tej
4 dkg élesztő
1 csipet só
1 narancs reszelt héja
1 citrom reszelt héja
10 dkg mazsola (+ 1 dl tej a mazsola áztatásához)
1 evőkanál rum, vagy rumaroma
1 felvert tojás a kalács kenéséhez
Elkészítés
A mazsolát a kalácssütést megelőző este megmossuk, majd kb. annyi tejbe áztatjuk, amennyi ellepi. Aki szereti, egy kevés rumot, vagy rumaromát is keverhet a tejbe, a kalács így még ízletesebb lesz.
A tésztához a tejet meglangyosítjuk egy evőkanál cukorral és felfuttatjuk benne az élesztőt.
A lisztet és porcukrot átszitáljuk, majd hozzáadjuk a tojást, sót, valamint a citrom és narancs héját. Végül hozzáöntjük a felfutott élesztőt és az olvadt, de már nem forró vajat, majd egy sima és hólyagos tésztát dagasztunk, amit kb. fél óráig meleg helyen kelesztünk.
A tejbe áztatott mazsoláról leöntjük a felesleges tejet, majd a mazsolát a tésztába gyúrjuk, ha szükséges plusz lisztet adhatunk a tésztához és további fél órán át kelesztjük.
A fonás és sütés
A megkelt tésztát 6 egyenlő részre osztjuk, majd a darabokat felgömbölyítjük. A tésztadarabokat kisodorjuk, a szálak végeit kissé elvékonyítjuk.
A 6 szálat magunk fele fordítjuk, végüket összecsippentjük és egy picit aláhajtjuk. A szálakat nem túl szorosan összefonjuk.
A tészta végeit összecsippentjük, és ismét aláhajtjuk.
Ezután a befont kalácsot meleg helyen további 20 percig kelesztjük, majd egész tojással vékonyan megkenjük. A megkelt kalácsot 180°C-os sütőben 20-25 perc alatt aranybarnára sütjük.
A még forró kalács tetejét megkenhetjük olvasztott vajjal, ettől még puhább és csillogóbb lesz a kalács!
A 6-os fonás
A kezünket keresztbe fonjuk (bal kéz alul, jobb felül) és megfogjuk a két szélső szálat. A bal kezünkkel megfogott szálat balra húzzuk és fogjuk a kezünkbe. A jobb kezünkkel a szálat középre húzzuk és balra-középre, vagyis az indítással megegyező oldalra tesszük le.
A bal kezünkben továbbra is ott van a szál, amit megfogtunk. A jobb kezünkkel megfogjuk a bal szélső szálat, megtekerjük a bal kezünkben tartott szállal, és most ez a szál marad a kezünkben. A balkezes szálat az indítással ellentétes oldalra, vagyis jobbra-középre tesszük le.
A szálat továbbra is fogjuk a jobb kezünkben. A bal kezünkkel megragadjuk a jobb szélső szálat, a jobb kézben egészen eddig tartott szállal teker, majd a jobbkezes szálat az indító oldallal ellentétesen, vagyis balra-középre tesszük le.
Ezt a műveletet addig ismételgetjük, amíg a tészta el nem fogy. A lényeg: Egy szál van a kezünkben, amit nem engedünk el. Ezt a szálat tekerjük az azonos oldali szélső szállal, vagyis arról az oldalról emelem a szálat, ahol 3 szál van és oda rakom le, ahol 2 volt. Így váltogatódik a bal és a jobb oldal.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.