Húsvéti tojásfestés régen és napjainkban. Kreatív ötletek tojásdíszítéshez
A húsvéti tojásdíszítés eredete az ősi pogány hagyományokban és a keresztény szimbólumrendszerben egyaránt megtalálható.
A tojás már az ókori kultúrákban (perzsák, egyiptomiak, rómaiak) az újjászületés, a termékenység, az élet csíráját jelképezte. A tavasz beköszöntével ünnepelték a természet újjászületését és a tojás ebben központi szerepet játszott. A germán és szláv népek is festett tojásokat ajándékoztak a tavaszi napéjegyenlőség körül egymásnak mint termékenységet ígérő varázstárgyat.
A kereszténység átvette és átformálta ezeket a szokásokat. A tojás Jézus feltámadásának szimbólumává vált. A nagyböjt idején a középkorban nem fogyaszthattak tojást, a félretett tojásokat megfőzték és festették, majd húsvétkor felszentelték és megették.
Magyarországon és néhány környező országban a tojásfestés népművészeti irányzattá fejlődött, az összetett mintákat nagy figyelmet és pontosságot igénylő technikával vitték fel a tojásokra.
A képen Fekete Ildikó népi iparművész írókázott hímestojást készít
A gazdag magyar motívumkincsről készült néhány éve egy gyönyörű könyv. Fekete Ildikó többszörösen díjazott tojásfestő, népi iparművész albumának címe: Viasszal írt üzenet.
Napjainkban a tojásdíszítés nem feltétlenül követi a hagyományokat, sokféle kreatív technikával díszíthetjük a tojásokat. Tojásfesték helyett használhatunk alkoholos filctollat, aranyfóliát, akrilfestéket, kipróbálhatjuk a szalvétatechnikát is (dekupázs).
Fotók: Freepik, Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.