Így karácsonyoztunk a 80-as években. Könyvajánló
A világ változik, mi is változunk vele. Jól esik néha felidézni letűnt korok emlékeit, egyúttal a nagyon mai gyerekeknek, az információ- és árubőségbe született Z- és az Alfa-generációnak megmutatni a mára feledésbe merült trendeket. Hogyan karácsonyoztunk a 80-as években? Ezt a kérdést járja körbe Glázer Tamás könyve.
A Tó-retró blog szerzője legújabb könyvében humoros sztorikban emlékezik meg a Kádár-kor ünnepeiről. Felidézi a Moncsicsi-lázat, a Buci babáktól való rettegést és a Matchbox-őrületet, együtt játszhatunk vele a Takarékoskodj! vagy a Police 07 társasokkal. A könyvből az is kiderül, hogy akkoriban miért várták az ajándékokat a gyerekek hol a Télapótól, hol a Mikulástól vagy éppen a Jézuskától. Hogyan lehettek az élet királyai a kamionosok vagy a dollárboltokat kifosztó üzérek? Mennyibe került egy karácsony,kezdve az ajándékoktól a fa beszerzésén keresztül egészen az asztalravalóig. Mi volt a Jaffa, Márka vagy Sztár üdítők története, és hogyan pancsolták az ünnepre apáink és nagyapáink a bort vagy éppen a tojáslikőrt? Mit főztek a háziasszonyok szenteste, és miért volt óriási divat a konzervkaja? Hány évvel később érkeztek meg Magyarországra a hanyatló nyugat technikai vívmányai, így a kazettás magnó, a tv-foci vagy éppen a mosógép? Milyen szaloncukrokkal és égőkkel díszítettük fel a karácsonyfát, és mit viseltünk a jeles ünnepen? Hihetetlen történetek, retró giccsparádé és ma is finom receptek a hiánygazdaság időszakából, a vasfüggöny mögül.
Izgalmas időutazás minden korosztálynak – Néhány érdekesség a könyvből
Az első műanyag fenyőket már 1954-ben forgalomba hozták. Jó szolgálatot tett a szőnyegpadlós lakótelepi lakásokban, ahol az igazi fenyőről lehulló tűlevelek eltávolítása komoly kihívást jelentett. A lucfenyő métere 22 forint volt, a jegenyefenyő 60-90, az ezüst 100-160 (az átlagbér 3600 forint).
A karácsonyi borlevesnek a 70-es évek elejéig megkérdőjelezhetetlen helye volt az ünnepi menüben. A könyvben két receptet is közöl borleveshez a szerző – ez a fogás volt több mint 100 évig a karácsonyi asztal királynője, írja.
Aki 1980 és ’83 között volt gyermek, olvasható a könyvben, szinte biztosan kapott egy olyan szőrös kis figurát, amiről semmit sem tudott, de annyira menő volt, hogy mindenképpen kellett neki. Ő volt Moncsicsi. Még Ulmann Mónika is énekelt róla a Zenebutik adásában. Magyarországra valószínűleg nem az eredeti japán, hanem a hamisított hongkongi vagy tajvani verziók kerültek. 240 forintért lehetett beszerezni.
A ’85-ös karácsony magyar rémbabája Buci Baba volt… (látható a könyv címlapján).
Ekkoriban jelentek meg Magyarországon az első kvarcórák, videómagnók.
Egy csapásra slágertermékek lettek a 8×4 dezodorok.
Ha édesség, akkor törökméz, medvecukor, négercsók, ha szaloncukor, csakis Konzum.
***
„(…) a nálunk kapható termékek nem, vagy csak sötétben, messziről, hunyorítva emlékeztettek – az általában évekkel korábban megjelent – külföldi másaikra. Ezeket a különlegességeket igyekeztem úgy bemutatni, hogy az akkoriban élt olvasóimban nosztalgikus emlékeket ébresszen, miközben a nálunk fiatalabbaknak is hasznos olvasmány lehessen a könyvem. (…) Mi az, ami nem változott a karácsonyok kapcsán azóta? (…) Bár mi nem kaphattuk meg a legmodernebb játékokat, és amit kaptunk, többnyire az is csapnivaló minőségű volt, de egy csomag kibontása és az ajándék első kézbevételének az izgalma mit sem változott. (…)
Bármennyire is sokat változott körülöttünk a világ, az elmúlt két emberöltő folyamán a legszentebb ünnep lényege ma is ugyanaz, mint a 70-es, 80-as években. Ezen pedig nem változtatott sem a hiány, sem a bőség…” – írja a kötet utószavában Glázer Tamás.
A könyv kereskedelmi forgalomba nem került. Kizárólag a toretro.hu weboldalon rendelhető meg – itt bele is lehet lapozni a különleges, tematikus kiadványba.
Nyitókép: Fortepan / Kis Péter
Ajánló
Így főztünk a 80-as években >>
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.