Így készül a Tarator, a bolgárok hideg uborkalevese
Főzés nélkül készül ez a frissítő nyári leves, a Tarator. Bár több mediterrán országban ismert, és több receptverzió létezik, a bolgároknak tulajdonítják az eredeti változatot. A joghurtot és a vizet fele-fele arányban keverik, így ez a változat hígabb, könnyen kanalazható, szomjoltó leves. Elmaradhatatlan belőle a dió, és a fokhagyma, valamint a hidegen sajtolt napraforgóolaj, bár ma már sokan olívaolajjal készítik.
Hozzávalók 4 személyre
2 db kígyóuborka (kb. 500 g)
500 g 10%-os görög joghurt
400-500 ml jéghideg víz (hagyományosan a joghurttal megegyező mennyiségben)
3-4 gerezd fokhagyma
1 nagy csokor friss kapor, apróra vágva
4 evőkanál hidegen sajtolt napraforgóolaj vagy extra szűz olívaolaj
50 g dióbél
1 teáskanál só
egy csipet frissen őrölt fekete bors
Elkészítés
Mossuk meg az uborkákat. Nem szükséges meghámozni. A bolgárok az uborkát vagy nagyon apró kockákra vágják vagy durvára reszelik. Nem kell kinyomkodni a levét, mehet egyenesen a leveses tálba.
A zúzott fokhagymagerezdeket keverjük össze a sóval, szórjuk rá a finomra vágott kaprot is. Hagyjuk kis ideig állni, majd keverjük az apróra vágott/durvára reszelt uborkához.
Egy külön tálban a joghurtot az olajjal keverjük alaposan össze, majd öntsük az uborkára. Ezután folyamatos kevergetés mellett adjuk hozzá a jéghideg vizet.
A diót egy száraz serpenyőben pirítsuk, amíg illatozni kezd, majd egy késsel vágjuk durvára. A dió kétharmadát keverjük a levesbe.
Tegyük a levest a hűtőszekrénybe legalább két órára. A Tarator akkor az igazi, ha jéghideg, továbbá a fokhagyma és a kapor teljesen átjárta a joghurtos levet.
Tálaláskor szórjuk meg a maradék pirított dióval, és csorgassunk rá még néhány csepp olajat. Forró napokon 1-2 jégkockát is dobhatunk a tányérba, hogy a leves jéghideg maradjon.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.




