Így lehet életet lehelni egy lítiumion-akkumulátorba
A lítiumion-akkumulátorok napjaink technológiai világának alappillérei, legyen szó okostelefonokról, laptopokról vagy elektromos autókról. Azonban, mint minden energiatárolónak, így ezeknek a termékeknek is véges az élettartama.
Az Akku-Elem lítiumion-akkutöltőivel hosszabb életet lehet biztosítani az akkumulátoroknak, hiszen hatékony és kíméletes töltést tesznek lehetővé számos felhasználóbarát funkcióval kiegészítve. Ha egy Li-ion energiatároló ennek ellenére is megadja magát, akkor sem kell egyből a veszélyeshulladék-lerakó felé venni az irányt, ugyanis van lehetőség az újraélesztésre.
Az akkumulátor problémájának diagnosztizálása
Az újraélesztés első lépése annak a megértése, hogy miért nem működik az akkumulátor.
A lítiumion-akkumulátorok hajlamosak mélykisülésre, ha túl hosszú ideig maradnak lemerült állapotban. Ez a helyzet gyakran megoldható egy alacsony, kímélő áramú töltési eljárással.
A probléma diagnosztizálása során arra is gondolni kell, hogy nem feltétlenül az akkuban van a hiba, hanem a töltő is elromolhat. Ezt úgy lehet a legkönnyebben ellenőrizni, ha más energiatárolót is töltenek ugyanazzal a töltővel, vagy másik töltővel próbálják meg ugyanazt az akkut feltölteni.
A lítiumion-akkuk esetében a hőmérsékletre is oda kell figyelni, hiszen ezek a termékek érzékenyek a túl hideg vagy meleg hőmérsékletre, annak hatására instabillá válhatnak. Ilyenkor érdemes néhány óráig szobahőmérsékleten tárolni az energiatárolót, majd újból kipróbálni, hogy működik-e.
Ha a fenti lehetőségek ki lettek zárva, mint a probléma okozói, akkor valószínűleg bizonyos cellák cseréjére lesz szükség az újraélesztéshez.
Újraélesztés akkucellák cseréjével
Az akkucellák cseréje komoly szakértelmet és speciális eszközöket igénylő feladat, emiatt megkérjük kedves hölgy olvasóinkat, hogy ezzel a feladattal ne bízzák meg ezermester párjukat, hacsak nem ez a szakmájuk.
A felújítás során a szakember eltávolítja az akkumulátorházat, hogy hozzáférjen az egyes cellákhoz. Ez is precizitást igénylő feladat, hiszen a belső szerkezet sérülékeny, így ügyelni kell rá, hogy ebben ne keletkezzen kár.
Az egyes cellák állapota feszültségmérő segítségével megvizsgálható. A sérült, vagy túl alacsony feszültséggel rendelkező darabokat óvatosan el kell távolítani, a helyükre pedig új, az akkupakkal kompatibilis cellák kerülnek (például 18650 vagy 21700 méretű).
Ha az új cellák a helyükre kerültek, fontos szerep hárul a BMS rendszerre, ami a különböző feszültségű egységek kiegyenlítéséért felel.
Előnyök
Bizonyos esetben az akku felújítása az egyetlen járható út, előfordulhat ugyanis, hogy az adott készülékbe már nem gyártanak újonnan energiatárolót.
Más helyzetben is érdemes lehet ezt a lehetőséget választani, hiszen költséghatékonyabb és környezetbarátabb megoldás, mint új akkut vásárolni, hiszen így jóval kevesebb veszélyes hulladék keletkezik, ami fontos lépés a fenntarthatóság felé.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.