Virágzik a kamilla! Magunk is gyűjthetjük
A kamilla (Matricaria chamomilla), más néven orvosi székfű a fészkesvirágzatúak családjába tartozó növény. Egész Európában előfordul, hazánkban is honos. szinte az ország minden táján megtalálható. Az Alföld szikes legelőin tömegesen termő egyéves növény. A kamilla az egyik legfontosabb gyógynövényünk. Virágát jellegzetes fésűs eszközzel gyűjtik, az Alföldön április végétől, más tájakon június-júliusban virágzik. Fontos, hogy a gyűjtés megfelelő időben történjen.
A kamilla illóolajának fő összetevője a kékes kamazulén, ami egy gyulladáscsökkentő tulajdonságú anyag. Fontos elemei a flavonoidok, kumarinok, karbonsavak és poliszacharidok is.
Mikor gyűjthető?
A kamillát nálunk jellemzően június, júliusban lehet gyűjteni, ekkor éri el az ideális állapotot. A kamillavirágzat ne legyen túl fiatal, de ne várjuk meg az elvirágzást sem. Létezik ún. szedőfésű, amellyel könnyen begyűjthetjük a növény virágait. Ha nincs szedőfésűnk, a virágokat egyesével kell lecsipegetni a szárról. Szárastól is begyűjthető a növény, és csokorba kötve, fejjel lefelé felfüggesztve kiszárítható. A növényt, ill. a virágokat száraz, hűvös helyen tartsuk. Ha kiszáradt (ez nagyjából 7-10 nap alatt bekövetkezik), vágjuk le a szárról a virágot és adagoljuk papírtasakba. A szárból is lehet főzetet készíteni lábáztatáshoz, borogatáshoz, inhaláláshoz.
Gyógyhatásai
A sima izmokra kifejtett ismert nyugtató hatása alapján a kamilla közkedvelt orvosság az ideges gyomorbántalmak, a menstruációs görcsök és más, a stresszel összefüggő panaszok enyhítésére. Az európaiak .b 1600 óta használják a kamillát az álmatlanság, az idegbántalmak, a hát- és derékfájás, valamint a reumás fájdalmak ellen. A kamilla már az ősi egyiptomiak gyógynövénytárában is megtalálható.
A kamilla aktivizálja az immunrendszert, serkenti a szervezet védekezőképességét. Gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatású. Segíti a sebgyógyulást, hámosít. Kiváló görcsoldó, nyugtató és feszültségoldó. Javítja az emésztést, gyomorerősítő, szélhajtó, lázcsillapításra is jó. Teája csillapítja a köhögést, hurutoldó, köptető.
A kamillateát csecsemők bélgörcseinek oldására adják ánizzsal vagy édesköménnyel 1:1 arányban keverve. Egy teáskanál virágot 150 ml vízzel kell leforrázni, majd 5-10 percig állni hagyni. Gyermekeknek, felnőtteknek 1 evőkanál virágot forrázzunk 150 ml vízzel. A teát gyomorrontás, hasmenés, hányás, gyomor-, béltraktus megbetegedése, görcsei, szájüreg-, fogíny-, torokgyulladás, megfázás, légcsőhurut esetén alkalmazzák.
Egy csésze kamillatea a legtökéletesebb alvás előtti ital.
Külsőleg orrdugulás, légcsőhurut esetén inhalálásra használhatjuk (gőze ne legyen túl forró!). Segít az ekcéma tüneteinek enyhítésében is – borogatásként alkalmazhatjuk. Fürdőkúrához 50 g kamillavirágot forrázzunk le 10 l vízzel.
A kamilla hajmosásra is alkalmas – erősíti a fejbőrt, a hajnak világosabb árnyalatot ad, fokozza a szőke haj aranyos fényét és ragyogását. Kozmetikai felhasználása széleskörű: illóolaja gyulladáscsökkentő, dezodoráló hatású – krémek, samponok, hintőporok, szájvizek alkotórésze.
Nyáron is jó szolgálatot tesz: csillapítja a napégést.
Mellékhatásai
A kamilla a fészkesvirágzatúak családjába tartozik. Aki e család valamelyik tagjára, például a parlagfűre allergiás, tartsa távol magát ettől a gyógynövénytől! Ha bizonytalan az allergiában, konzultáljon szakorvossal! Bőrgyógyászati alkalmazáskor allergiás reakciókat válthat ki. Gyakori használat során a bőrt kiszáríthatja. Teája nem iható állandóan, a kezelések között szünetet célszerű tartani, mivel erős antibiotikus hatása miatt a hasznos bélbaktériumokat is elpusztítja.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.