Kerékpártúra biztonságosan. 5+1 aranyszabály és a kötelezően előírt biciklis tartozékok
A jó idő beköszöntével tervezhetünk biciklis kirándulásokkal is; a túrára érdemes felkészülni, és előre átgondolni néhány szempontot. Következzen néhány hasznos tanács szakértőtől. Ezeket célszerű figyelembe venni annak érdekében, hogy kényelmes és biztonságos legyen a közös tekerés.
Ellenőrizzük a bicikli állapotát, mielőtt útra kelnénk!
Ha a kerékpár a múlt ősszel még jól működött, ne bízzunk vakon abban, hogy azóta is tökéletes állapotban van, mindenképp ellenőrizzük a biciklit indulás előtt. Érdemes megnézni a keréknyomást, a fékeket, a lámpákat, a láncot és a váltót, hogy ne érjen bennünket kellemetlen meglepetés útközben. Ha már hosszabb ideje kihasználatlan a kerékpárunk, nem árthat, ha elvisszük egy szervizbe, ahol tüzetesen átnézik.
Mindenképpen próbáljuk ki a túra előtti napokban, hogy kiderüljön, minden jól működik-e, így – ha szükséges – még van idő megjavítani, rendbe tenni.
Válasszunk a képességeinknek megfelelő útvonalat!
Ha a szezonban még nem ültünk biciklin, és nem vagyunk rutinos kerekezők, fokozatosan szoktassuk vissza magunkat a terheléshez. Ne vágjunk bele azonnal egy hosszabb, emelkedőkkel, nehezebben járható utakkal “tarkított” túrába. Ha gyerekeket is vinnénk, válasszunk rövidebb, több pihenőhellyel rendelkező útvonalat.
Elektromos kerékpárral hosszabb távra is mehetünk, de ekkor is érdemes figyelni arra, hogy ne vállaljuk túl magunkat.
Figyeljünk a megfelelő ruházatra!
A ruházatunk legyen kényelmes! Nincs annál zavaróbb, ha folyamatosan igazgatni kell a ruhát pedálozás közben, ráadásul balesetveszélyes is, mert elvonhatja figyelmünket az útról. Tavasszal és nyáron bármikor elkaphat bennünket egy zápor, ezért legyen nálunk egy vízhatlan kabát. Kapható kifejezetten kerékpározáshoz kifejlesztett esőkabát, ami leér egészen a térd alá, így a lábunkat is megvédi az esőtől. A fényvisszaverő vagy élénk színű ruha a legjobb választás, különösen a gyerekeknek, hiszen őket nehezebb észrevenni. Figyeljünk arra, hogy nadrág szára ne legyen túl bő, mert beszorulhat a láncba vagy beakadhat a pedálba.
Ha rendszeresen bicajozunk, szerezzünk be biciklis nadrágot, ami a párnázottsága miatt kényelmes a hosszabb kiruccanások alatt is.
Tartsuk be KRESZ-t!
Aki biciklire pattan, az járművezetővé válik, így be kell tartania a KRESZ szabályait. Ismernünk kell a közúti jelzéseket, ha pedig már legalább iskoláskorú gyerekkel vágunk neki a túrának, akkor mindenképp tanítsuk meg az alapvető közúti jelzőtáblák jelentésére, és a biciklizés közben használatos kézjelekre. Gyakori jelenség a kerékpározás alatti mobilhasználat, ez azonban balesetveszélyes, így a mobilnyomkodást hagyjuk a pihenőkre!
A KRESZ alapján kötelező biciklis tartozékok:
- Sisak – lakott területen kívül, 40 km/óra feletti sebességnél kötelező viselni
- Csengő – hogy jelezni tudjuk a közeledésünket másoknak
- Lámpák, prizmák elöl és hátul – hogy sötétedés után is jól láthatóak legyünk
- Két egymástól független fék elöl és hátul – hogy azonnal meg tudjunk állni
- Fényvisszaverő mellény – hogy észrevegyenek bennünket. Lakott területen kívül az úttesten éjszaka vagy rossz látási viszonyok között közlekedve kötelező viselni
Hasznos lehet gyerekekkel ellátogatni KRESZ-parkba, ahol játékos formában tanulhatják meg a közlekedés szabályait.
Legyen nálunk elegendő étel és ital!
Legyen nálunk elegendő folyadék, hiszen ajánlott sok vizet vagy izotóniás italt inni mozgás közben, hogy pótoljuk az izzadással elvesztett elektrolitokat. Sportolás közben megengedhetjük magunknak a cukortartalmú üdítőket is, például valamilyen 100 százalékos dzsúsz formájában, így pótolni tudjuk az elhasznált energiát. Ami pedig az étkezést illeti, készítsünk be a hátizsákunkba gyümölcsöt, fehérjés kekszet, müzliszeletet vagy akár energiazselét, ezek gyors segítséget jelentenek, ha valaki megéhezne.
A cikk összeállításában a keszthelyi Sirius Hotel szakértője közreműködött
www.siriushotel.hu | Facebook | Instagram
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.