Kezdő felszerelés trekking kerékpározáshoz, ami senkiről sem hiányozhat
A kerékpározás nagyszerű sport, ami kíméletesen mozgatja át az egész testet. Ha trekking kerékpárra pattanunk és kimegyünk a természetbe ráadásul fizikailag és mentálisan is töltődhetünk. Tavasszal különösen jó hobbi lehet a biciklis túrázás, hiszen már jó idő van, de még nincs nagy kánikula. Mielőtt útnak indulnánk azonban érdemes pár dolgot beszerezni!
Kelleni fog egy jó bicikli
Nem mindegy milyen biciklivel indulunk túrázni. A kifejezetten terepre kifejlesztett trekking kerékpárok erősebb és rugalmasabb felfüggesztéssel rendelkeznek, mint a városi biciklik. Emiatt kényelmesebbek és biztonságosabbak is. Válasszunk olyan modellt, ami kényelmes üléssel és megfelelő magassággal rendelkezik. Érdemes olyat választani, aminek állíthatóak a hajtási fokozatai is, így keményebb tereppel is képesek leszünk megbirkózni vele.
Sisak nélkül el se induljunk!
A biciklis sisak a kerékpározás egyik elengedhetetlen felszerelése. Városi környezetben és terepen egyaránt fontos, hiszen csak ez védi a fejünket a sérüléstől esés vagy ütközés esetén. Ha attól tartunk, hogy kényelmetlen lesz a viselése, menjünk el kerékpáros boltba és próbáljunk fel néhányat, hogy megtaláljuk a számunkra ideálisat. Az eladók még segíteni is tudnak a helyes méretválasztásban és a sisak pántjának rögzítésében, hogy minél kényelmesebb legyen.
Kerékpáros ruházat
Kezdésnek a kényelmes sportruházat is megfelelő lehet. Ha komolyan gondoljuk a kerékpározást azonban idővel érdemes beruháznunk speciális felszerelésekbe. A kesztyűk például védenek a tenyér kisebesedésétől és jobb fogást biztosítanak a kormányon, ami fontos a trekking kerékpározásnál. A biciklis nadrágok segítenek csökkenteni a súrlódást és általában párnázott üleppel rendelkeznek, ami nagyobb kényelmet nyújt az ülésen. A kerékpáros cipőkben kisebb az esélye, hogy a lábunk lecsússzon a pedálról, ami akár boruláshoz is vezethet, a szemüvegek pedig a nap, a szél és a rovarok ellen nyújtanak védelmet.
Legyen nálunk mindig folyadék!
Érdemes kulacstartót felszerelni a biciklinkre és mindig tartani magunknál folyadékot. Ez lehet víz vagy valamilyen sport ital is. A trekking kerékpározás erős fizikai igénybevételt jelent a test számára, ami gyorsítja az anyagcserét, a hiányzó tápanyagokat pedig folyamatosan pótolnunk kell. Ha túrázni megyünk, mindig iktassunk be szüneteket az evéshez és az iváshoz, valamint a pihenéshez.
Ne felejtsük el a GPS-t!
Érdemes indulás előtt tájékozódni a hely telefonos lefedettségéről, ugyanis könnyen futhatunk bele olyan útvonalba, ahol nincs térerő. Mivel a legtöbb mobilos térkép internethasználattal működik, térerő nélkül könnyen elveszítik a jelet és akár el is tévedhetünk. A GPS ebből a szempontból kicsit megbízhatóbb, viszont ennek is oda kell figyelni a rendszeres frissítésére, hogy mindig az aktuális útvonalakat lássuk rajta.
Mindenképp legyen nálunk javítókészlet!
Az utcai kerékpározás közben is kaphatunk defektet, de a városban könnyebben megoldjuk a hazajutást. Ha trekking kerékpározáskor nem viszünk magunkkal defektjavítót, könnyen lehet, hogy kilométereket kell sétálnunk a legközelebbi településig, vagy a parkoló autónkig. A javítókészletben jó, ha tartunk magunknál egy megfelelő csavarhúzót, esetleg egy kis olajat a lánc kenéséhez.
További jó tanácsok
Kezdőként érdemes társaságban útnak indulni, így ugyanis kisebb az esélye, hogy eltévedünk és baj esetén sem egyedül kell boldogulnunk. Illetve a bonyolultabb, hosszabb útvonalak helyett jobb kicsiben kezdeni a biciklis túrázást. Ha nincs megfelelő erőnlétünk, egy több tíz kilométeres túra nagyon megterhelő lehet, félúton rájönni, hogy túlvállaltuk magunkat pedig igencsak kellemetlen. Tartsuk szem előtt, hogy csak magunk miatt csináljuk az egészet, nem azért, hogy másoknak megfeleljünk. Nincs túl rövid vagy túl egyszerű útvonal!
Mivel időközben könnyen elromolhat az idő, jó, ha van nálunk egy kis kerékpáros táska egy plusz pulóverrel, esőkabáttal. Ugyanez igaz a melegebb időjárásra is. Öltözzünk mindig rétegesen, hogy elkerüljük a kihűlést és a hőgutát is.
Reméljük, hasznosnak találtad a cikkünket és sikerült segítenünk, hogy biztonságosabbá tegyük a trekking kerékpározást a számodra.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.