Légy te is bánthatatlan! Hiánypótló könyv és munkafüzet gyerekeknek, szülőknek, pedagógusoknak, segítőknek
Nincs olyan ember, aki ne érezné, hogy valaha bántották. Felnőttkorban sem ritka, hogy bántást szenvedünk el, és ezeken a történéseken felnőttként sem egyszerű túllendülni. Hát még gyermekkorban!
Az ember nem változik – mondjuk -, de a világ igen; ha csak néhány évtizedet megyünk vissza az időben, feltűnhet, hogy korábban nem tulajdonítottunk ekkora figyelmet a gyerekek, kortársak közötti bántalmazásnak. Elkönyveltük, hogy létezik, amióta világ a világ. Ha pedig a megoldásokat kerestük, alapvetően kétféle megközelítésben gondolkodtunk: akit bántanak, az tűrjön vagy vágjon vissza! Vajon melyik stratégia bizonyul(t) igazán hatékonynak? A kérdés költői, nyilván mindenkinek van válasza, esetleg saját (fájdalmas) tapasztalata is.
Üdvözlendő, hogy a közbeszédben ma már folyamatosan jelen van a kortárs bántalmazás, iskolai zaklatás jelensége is, mert ez azt jelenti, hogy a helyzetet komolyan vesszük, és nem igyekszünk szőnyeg alá seperni a problémát. Más kérdés, hogy a bántalmazásos esetek megfelelő kezelésében továbbra is rengeteg a kérdőjel, a bizonytalanság, ha szülőkről, pedagógusokról, segítő szakemberekről van szó.
A pedagógusok, de főleg a gyerekekkel foglalkozó segítő szakemberek rendelkezésére ma már bőséges szakirodalom, és módszertan áll rendelkezésére bullying témában. Ezek egy része a megelőzést, azaz a prevenciót célozza meg (például az osztályközösségeknek szóló ENABLE program), egyúttal megküzdési stratégiákat próbálnak átadni a bántalmazásban érintett gyerekeknek.
Ha iskolában, gyermekközösségben történnek rendszeres atrocitások szóban és/vagy tettlegesen, a bántalmazásban érintettek köre ritkán szűkül az áldozat és bántalmazó kettősére. A bántalmazásos esetek hatnak a csoportdinamikára, és valamiféle állásfoglalásra késztetik a többieket. Már csak ezért sem szabad(na) az áldozat és bántalmazó magánügyeként kezelni ezeket az eseteket. (Induljunk ki abból a „szerencsésebb” helyzetből, hogy a történések nem maradnak titokban, és a felnőttek be tudnak valamiképpen avatkozni. A bántalmazások jelentős része ugyanakkor látens, és sok esetben az áldozat maga is hallgat róla, mert tart az „árulkodás” negatív következményeitől.)
Az nyilvánvaló, hogy a klasszikus büntetési módszerek nemigen vezetnek eredményre…
Ugyanakkor a gyerekek pszichés megerősítése, az önbizalmuk építése és helyreállítása, önérvényesítő képességük, szociális vagyis társas készségeik fejlesztése, beleértve az érzelmi intelligenciát, az empátiát, az elfogadó attitűdöt, jól célzott beavatkozási pontnak tekinthetők, mert ezek, ha lassan is, de pozitív változásokat tudnak elindítani, egyénileg és közösségi szinten is.
Nagyon összeszedett, részletes könyvet írt a témában Vámos Robi, a Táblácska alapítója. A címe: Légy Te is bánthatatlan! Maradj önmagad, bárki is történik! Nem ez az első kötete, a Bátran lehetsz fura és A psszt csoda vagy! szintén népszerű olvasmányok. A közös bennük a szerzői szándék: a gyerekek mentális egészségének helyreállítása, megerősítése.
Vámos Robi magát művész-mentor gyerek-szülő félelemmentesítőként, tehetségvédőként aposztrofálja, és ezek a jelzők is igen találóak. Aki felnőttként – segítő szakemberként – olvassa a könyvet, érzékelheti, hogy a coach képesítéssel rendelkező szerző mélyen beleásta magát a bántalmazás összetett témakörébe. Rendkívül alaposan, egyúttal gyerekek számára „fogyaszthatóan”, közvetlen stílusban, olvasmányosan járja körbe ezt az érzékeny témát.
Olyan gyerekbarát könyv született, melyet a gyermekükért aggódó szülők, és a magukat olykor tehetetlennek érző, vagy témában elmélyedni kívánó szakemberek is bátran forgathatnak. A 270-es, keményfedeles könyvet hivatalosan 10 éves kortól ajánlják.
Akár a szerző Ars Poeticája is lehetne, a könyvből idézzük (50. oldal):
Azt tűztem zászlómra, hogy:
Visszaadom az önbecsülést azoknak, akiktől elvették. Megértem a meg nem értetteket. Szárnyat adok a szárnyaszegetteknek. Begyógyítom a sebeket.
Ezeket a változásokat szeretem elérni:
Gyengéből erős.
Izgulósból magabiztos.
Félősből bátor.
Árnyékból fény.
Rejtettből látható.
Magányosból befogadott.
Sértettből elfogadó.
Zárkózottból szabad.
Céltalanból elszánt.
Passzívból lendületes.
Görcsösből könnyed.
Valaki másból önmaga.
Álarcok helyett ragyogás.
Fülszöveg
„Létezik olyan, hogy ‘bánthatatlan’? Egyesek szerint nem. Hiszen az emberek mindig is fogják egymást bántani. Erre nincs orvosság, de azt hiszem, tudom, hogyan lehet orvosság nélkül gyógyítani. Sebeket befoltozni és visszaadni valaki erejét, amit elveszített – vagy amit elvettek tőle. Nem ígérhetem, hogy nem fognak bántani és nem piszkálnak soha többet, de azt igen, hogy ez a könyv erőt ad: sorra veszi azokat a helyzeteket, amelyek lerombolják az önbecsülést, és megoldásokat ad. Megtanít arra, hogy a piszkálódásokat a helyükön kezeld. Hogy ne állj meg és ne térj le az utadról csak azért, mert mások igyekeznek elbizonytalanítani. Hidd el: a saját utad az igazi. Az a tiéd. Senki más útját nem kell járnod. De ehhez erősnek kell lenned. És ez a könyv felvértez ezzel az erővel. Légy erős. Légy az a csoda, akinek születtél. Bármi és bárki történik, te maradj önmagad: Légy Te is bánthatatlan!” Vámos Robi művész-mentor gyermek coach
A könyvhöz egy 48 oldalas munkafüzet is készült.
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.