Eperdzsem hagyományosan. Lekvár cukormentesen
Mi a különbség a lekvár és a dzsem között? A gyümölcslekvárt hosszú ideig, általában 2-3 óráig kell főzni, a dzsem ezzel szemben sokkal gyorsabban elkészül.
A fotókon eperlekvár és eperdzsem látható. A lekvárt 2-3 óráig főztük, egész gyümölcsökből, így a lekvárban megmaradtak az eperdarabok, a gyümölcs a főzés során teljesen elveszíti a víztartalmát. Az első két üvegben látható a dzsem, a hátsókban a lekvár.
Az eperdzsem receptje
Hozzávalók
1 kg megtisztított eper
70 dkg kristálycukor
1 citrom
3 dl víz
Elkészítés
A cukrot oldjuk fel a vízben és főzzük olyan sűrűre, hogy kristályosodni kezdjen. Habját mindig távolítsuk el. Tegyük bele az eper 2/3 részét, főzzük, s ha már levet engedett, adjuk hozzá a maradék gyümölcsöt és a citrom levét. Nyolc percig forraljuk, majd szűrőkanállal szedjük ki a gyümölcsöt a sterilizált, előmelegített befőttes üvegekbe. A szirupot főzzük tovább, amíg kocsonyásodni nem kezd és a kanálról sűrűn, fonalasan folyik. Ha kész, a szirupot töltsük az üvegekbe – a gyümölcsöket lepje el. Csavarjuk rá az üveg fedelét, vízgőzben (sütőbe tegyünk vizet) gőzöljük negyed órát, majd dunsztban – alaposan bebugyolálva – hagyjuk kihűlni.
A dzsem főzési ideje a lekváréhoz képest meglehetősen rövid: 20-30 perc alatt elkészül. Íze némileg jobban emlékeztet a friss gyümölcsére, a színe üdébb, mint a lekváré. A dzsemhez a gyümölcs súlyával nagyjából egyező mennyiségű cukor használható, bár ez az adott gyümölcs pektintartalmától is függ (almához, birshez kevesebb cukor kell).
Lekvár cukormentesen?
Jóval kevesebb – kilogrammonként 10-15 dkg – cukorral vagy akár cukor nélkül is készíthetünk lekvárt. Ilyenkor jóval sűrűbbre kell főznünk a gyümölcsöt. Ennek hatására a gyümölcs elveszíti friss, természetes színét. A cukormentes, vagy kevés cukorral főzött lekvárt forrón adagoljuk üvegbe, és a tetejével lefelé dunsztban hűtsük ki. Felbontáskor ízesíthetjük mézzel, édesítőszerrel, hogy élvezhető íze legyen.
hirdetés ▼
hirdetés ▲
Epres receptek
2011-ben kezdődött a történetem a Facebookon. Online magazinként 2013 óta létezem. Független vagyok. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.