Magasságok és mélységek. Nagyjátékfilm készült Erőss Zsolt és Sterczer Hilda történetéből. „Megmutatja, hogy lehetséges megbékélni, és reményt adó utat mutat a jövő felé.”
„A civilizációs máz alatt kevésbé szembetűnő mindez, de fenn a hegyen látod, mire vagy képes, mi az érték, mennyire törékeny az élet. És azt is látod, hogy egy csomó minden nem reális abból, ahogy élünk, mégis ezt a mesterséges világot éljük meg reálisnak. Ha mindezt lehántjuk, akkor derül ki, mi is a lényeg.” Sterczer Hilda
Látványosnak, izgalmasnak, egyúttal megrázónak ígérkezik a Magasságok és mélységek című nagyjátékfilm, amely Csoma Sándor rendezésében készült. A megtörtént eseményeken alapuló alkotás Erőss Zsolt felesége, Sterczer Hilda szemszögéből ábrázolja a valaha volt talán legnépszerűbb magyar hegymászónk elvesztésének fájdalmát, és reményt adó utat mutat a jövő felé. A film 2022. szeptember 22-étől látható a hazai mozikban. A filmpremier apropóján új köntösben, konkrétan új borítóval is elérhető lesz A Hópárduc felesége – Életem Erőss Zsolttal c. könyv, amely 2019-ben jelent meg a Harmat Kiadó gondozásában. A könyv borítójának alapjául a film plakátja szolgált, a kötet a filmrendező előszavával egészül ki.
Sterczer Hilda tanítónő és hegymászó, többször megmászta a Himaláját. Kétgyermekes édesanyaként alig 30 évesen lett özvegy. Férje, Erőss Zsolt magyarként először jutott fel a Mount Everestre, és teljesítményéért megkapta a Hópárduc címet.
„Erőss Zsolt és Sterczer Hilda története akkor is magával ragad, ha még sosem másztunk a negyedik emeletnél magasabbra, de akkor is, ha már olvasztottunk liofilizálódott havat nyolcezer méteren. Mert ez a könyv nem (csak) a hegymászásról és a hegymászóknak szól.
Szól a romantikus lelkűeknek, akik kíváncsiak, milyen lehet egy vakrandi egy világítóan kék szemű, feltűnően jóképű, neves extrém sportolóval. De azoknak is, akik az évfordulókat elfelejtő, későn hazaérő, folyton fáradt párjuk miatt elégedetlenek, vagy a síró kisbabájukkal a kezükben azon elmélkednek, mennyire csapnivaló szülők. Szól azoknak, akik nemrég elvesztettek valakit, és a gyászfolyamat valahol elakadt, de azoknak is, akik a tragédián túljutva, az újrakezdés küszöbén az identitásukat próbálják újjáépíteni.
Ugyanúgy megszólítja a félelmetesen egyhangúnak tűnő felnőtt élet elől menekülő fiatalt, mint a lét értelmét boncolgató idősebb korosztályt. Akkor is érdemes a Hópárduc feleségével tartani, ha akár egyszer is elgondolkodtunk: vajon van-e valaki odafent, a nyolcezreseken is túl, aki a szívén viseli a sorsunkat, és vajon elér-e a keze egészen a mi kezünkig?
Révész Szilvia interjúkötetében két bátor ember lebilincselő története bontakozik ki előttünk, akik nem féltek szembenézni magasságokkal és mélységekkel, hanem mertek élni – annak minden következményével együtt.
A Hópárduc felesége interjúkötet ihletéséből született meg a Magasságok és mélységek című film.”
***
2013 májusának végén egy ország figyelte aggódva a híreket, amikor a Mount Everest első magyar meghódítója, Erőss Zsolt Kiss Péterrel együtt eltűnt a Himalájában. Első egész estés filmjében Csoma Sándor a megtörtént eseményeket Erőss Zsolt felesége szemszögéből ábrázolja a valaha volt talán legnépszerűbb magyar hegymászónk elvesztésének fájdalmát, és reményt adó utat mutat a jövő felé.
A feszült hangulatú trailer-ről Bedő Barna vágó így nyilatkozik: „Ebben a történetben rengeteg a feszültség, a rejtély, különös út sejlik fel. Ezért forognak a snittek, ezért szűkül a kép, ezért halad az előzetes kicsit a thriller irányába.”
Csoma Sándor a forgatókönyv írása alatt rendszeresen konzultált Sterczer Hildával, mivel nagyon fontos volt számára, hogy méltó film szülessen a történetéből. Hilda összekapcsolta Sándort a pszichológusával, Tapolyai Emőkével, aki – természetesen az orvosi titoktartás kötelezettségének megtartása mellett – sok mindent megosztott az adott időszakról. Hilda olyan titkos, személyes, intim leveleket is Sándor rendelkezésére bocsátott, melyeket Zsoltnak írt a halála után, sőt ő maga készítette fel a szereplőket a mászós jelenetekre. Nem véletlen, hogy Bedő Barna így nyilatkozott azzal kapcsolatban, hogy mit várhatunk a filmtől: „Annyi év után végre megtudhatja mindenki, hogy mi az igazság. Ráadásul hiteles forrásból.”
Érdekességként: a forgatás során a stáb a 3000 méter magas osztrák gleccsereket is megjárta.
Az alkotókról
Csoma Sándor rendező 2015 és 2018 között Enyedi Ildikó mesterszakos rendező osztályába járt a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Kisfilmjei (Tabula rasa – 2015, Nem történt semmi – 2017) több nemzetközi fesztiválon szerepeltek és részesültek elismerésben. A 2019-ben készült Casting című filmjét közel 30 díjjal jutalmazták világszerte, elnyerte a Filmkritikusok díját, valamint a Magyar Filmakadémia tagsága az év legjobbjának választotta. Munkásságát 2020-ban Sára Sándor díjjal ismerték el.
A Magasságok és mélységek című életrajzi film producerei a CURTIZ című, többszörös díjnyertes Netflix filmet is jegyző Sümeghy Claudia és Topolánszky Tamás Yvan. Az operatőr Tóth Levente, a vágó Márton Dániel, a zeneszerző Balázs Ádám volt.
Trill Zsoltot számos nagyszerű szerepben láthattuk már. Számos kiemelkedő színházi alakítás mellett olyan játékfilmekben szerepelt, mint például az Állítsátok meg Terézanyut!, a Kaméleon, A Viszkis vagy a Drakulics elvtárs. A Magasságok és mélységek c. filmben Erőss Zsoltot alakítja.
Képek a forgatásról
Forgalmazza a JUNO11 Pictures
Ajánló
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.