Mécsestartó levegőn száradó gyurmából
Levegőn száradó gyurmából, házilag főzött színes gyurmából vagy hófehérre száradó szódabikarbóna alapú masszából is elkészíthető az alábbi mécsestartó.
A készítési folyamat képekben
Levegőn száradó gyurma terrakotta és fehér színben kapható, ősszel levél formájú tálkát készítettünk ebből az anyagból >> Olcsóbban kijövünk, ha házilag főzünk hozzá gyurmát, miután méretre vágtuk a házikó falait, szobahőmérsékleten hagyjuk teljesen megszáradni, s ezután ugyanúgy dolgozhatunk vele, mint a bolti gyurmával. Kipróbáltuk a szódabikarbónából-keményítőből főzött hófehér gyurmát is karácsony előtt, nemcsak díszek készítéséhez, ehhez a mécsestartóhoz is jó alapanyag lehet.
A gyurmát nyújtsuk ki kb. fél centi vastagságúra. Ha nincs mézeskalács kiszúrónk, szikével is kivághatjuk a házikó formát; előnye, hogy többféle méretben elkészíthetjük a házikót. Sütemény kiszúróval szív, virág stb. mintát vághatunk lapokba.
Ha kézzel vágjuk, ügyeljünk a pontos méretezésre! Készítsünk sablont, rajzoljuk meg papíron a ház falait. Két-két egyforma méretű lap kell a homlokzathoz és a hátfalhoz, valamint az oldalfalakhoz. A lapokba vágjunk ablakokat, ajtót.
Hagyjuk a házikó falait megszáradni, ez szobahőmérséklettől függően 1-3 napig eltarthat. Amíg a gyurma nem száradt ki teljesen, könnyen törik, repedezik. Száradás után – ha szükséges – csiszoljuk simára az éleket.
Jöhet a ragasztás! Dekupázsragasztó, vagy univerzális ragasztó egyaránt megfelelő.
A ragasztás helyét modellgipsszel kozmetikázhatjuk, száradás után a felületet csiszoljuk simára.
Hangulatos mécsestartó – teamécsessel, LED mécsessel és (a házikó méretétől függően) fényfüzérrel is megvilágítható.
Soha ne hagyjuk az égő gyertyákat felügyelet nélkül!
Ötlet, fotók: La chica de la casa de caramelo
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.