Csodaszer a háztartásban, avagy mi mindenre jó a szódabikarbóna?
Szódabikarbónát általában főzésnél, sütéshez használunk, esetleg gyomorégés enyhítésére vetjük be, pedig déd- és nagyszüleink korában jobbára tisztítószerként tekintettek rá. Nem csoda, hiszen ez a mágikus fehér por rendkívül sokoldalúan kiaknázható a háztartásban. Lássuk, mi mindenre jó!
Süteményekhez: ha egy kávés-, vagy teáskanál szódabikarbónát adunk a tésztához (főleg piskótákhoz, kevert tésztákhoz), a sütemény laza, könnyű állagú lesz. Ha a recept sütőport ajánl, a felét kiválthatjuk szódabikarbónával. Helyettesíthetjük szódabikarbónával a habfixálót is, a tejszín felverése előtt tegyünk a tejszínbe egy kávéskanál szódabikarbónát, kemény és tartós marad a hab.
Gyümölcsök tisztításához: ha szódabikarbónás vízzel mossuk át a gyümölcsöket, garantáltan tiszták lesznek (a szódabikarbóna baktériumölő).
Leveshez, főzelékhez: ha a főzőlébe egy kávéskanál szódabikarbónát teszünk, a zöldségek nem veszítik el élénk színüket.
Vázába: a vágott virágok tovább élnek, ha a kevés szódabikarbónával kevert vízbe állítjuk őket.
Edénytisztításhoz, konyhai eszközökhöz: a vasedényekről meglehetősen nehéz eltávolítani a ráégett szennyeződéseket – a szódabikarbóna ebben is segít. Egy-két teáskanálnyi szódabikarbónát dörzsöljünk vizes szivaccsal a szennyezett felületre, hagyjuk pár percig hatni, majd szivaccsal dörzsöljük át az edényt.
A vágódeszkát is tisztává varázsolhatjuk szódabikarbónával, ráadásul szagtalanít. A hűtőt is átmoshatjuk szódabikarbónával, kiaknázva szagtalanító hatását, a szódabikarbónát keverjük össze kevés vízzel 3:1 arányban, és a pasztát vigyük fel a tisztítandó felületre. A tűzhelyet, a sütőt, mikrohullámú sütőt, a konyhai csempét is tisztíthatjuk vele, hatásos!
Evőeszközökhöz, bögrékhez: evőeszközöket is tisztíthatunk a 3 rész szódabikarbóna, 1 rész víz keverékével; a bögréről, csészéről könnyedén eltüntethetjük vele a kávé- és teafoltokat.
Bőrápoláshoz: ha a kezünket szódabikarbónával dörzsöljük be, bőrünk lággyá válik.
Arctisztításhoz, bőrradírként: diónyi arckrémet keverjünk össze 1 mk szódabikarbónával, vigyük fel a bőrre, finom mozdulatokkal dörzsöljük a bőrbe 1-2 percig, majd mossuk meg alaposan az arcunkat.
Körömfehérítéshez: körömápolás előtt áztassuk be ujjainkat 3-4 evőkanál szódabikarbónával kevert tálkányi langyos vízbe, fehérebbé válnak a körmeink!
Gardróbba: kis vászontasakokba, vagy üvegekbe tegyünk szódabikarbónát és helyezzük a ruhásszekrénybe, gardróbba – szagtalanít. Lábbeliket is szagtalaníthatunk vele, sőt, illatosítót is készíthetünk belőle, ha illóolajat csepetgetünk bele.
Rovarcsípés enyhítéséhez: a csípés helyére kenjünk kevés szódabikarbónás pasztát (3 rész szódabikarbóna, 1 rész víz), enyhíti a fájdalmat, csökkenti a duzzanatot/gyulladást.
Vízlágyítás: szórjunk a fürdővízbe 3-4 evőkanál szódabikarbónát, kiaknázva vízlágyító hatását!
Hajmosáshoz: korpaölő hatású, hajmosás előtt 1 evőkanányi szódabikarbónával dörzsöljük át a fejbőrünket!
Nyitókép: Monfocus/Pixabay
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.