Miért kell, és hogyan távolíthatjuk el újrafestés előtt a régi festékrétegeket?
A különböző felületeket rendszeresen át kell festeni ahhoz, hogy eredeti szépségükben ragyogjanak, azonban a sokadik festés előtt ajánlott eltávolítani a többszörös festékréteget.
Hosszadalmas és macerás munka lehet, különösen tagolt, nem sík és nehezen hozzáférhető felületek esetében, ezért kevesen kezdenek neki. Pedig nemcsak csiszolással, véséssel, drótkefével, hőlégfúvóval lehet eltávolítani, hanem annál sokkal egyszerűbb és könnyebb módszerrel is, ugyanis léteznek különféle festék- és rozsdamarók a Festékpalota.hu kínálatában. Hogyan működnek, milyen felületek esetén és hogyan használhatók?
Festeni csak tökéletes alapra érdemes
Egyszerűen festhetünk új felületeket, ugyanis ilyenkor csupán zsír- és portalanítani szükséges azokat, viszont a korábban már számtalanszor festett falak, nyílászárók, bútorok, kerítések és más egyebek esetében a siker érdekében először sima és szennyeződésmentes felületet kell varázsolnunk. Amilyen könnyű mondani, olyan nehéz lehet megvalósítani a megrongálódott bevonat teljes eltávolítását.
Egyenetlen, poros, lepattogzott, sérült felületen ugyanis egyrészt nem tapad meg jól a festék, hamar leválik, vagyis kárba vész minden erőfeszítésünk, másrészt nem lesz esztétikus. Az eltávolításhoz különböző módszerek közül választhatunk, de a klasszikus eljárásokkal mindenképp időigényes lesz a munka. Itt jöhetnek képbe a festéklemarók, amelyek megkönnyítik a műveletet.
Milyen festéklemarót válasszunk?
A legismertebb festék- és lakkoldó vegyi anyag, a kromofág mellett számos más, folyadékos, géles vagy paszta állagú termék is létezik erre a feladatra. Bármelyik mellett is tesszük le a voksunkat, az alkalmazásról, a hatóidőkről olvassuk el a gyártók előírásait, és aszerint kezdjünk neki!
A legtöbb fajtát ecsettel kell felvinni és egyenletesen eloszlatni a felületen, majd a hatóidő lejárta után, az oldószeres anyagok esetében még a teljes száradás előtt, amint a festék felhólyagosodik, spatulával vagy kaparóvassal eltávolítani a felmart anyagot. Vastag és szívós bevonatok esetén esetenként többször is szükség lehet a felület átkenésére. A festékmaradék eltávolítása után a felület tisztítása, semlegesítése, csiszolása, alapos portalanítása, majd alapozása után következhet az új festékréteg felvitele.
Rozsda eltávolítása
A vasfelületek a nedvesség és az oxidáció hatására korrodálódnak, az így megjelenő rozsda pedig nemcsak elcsúfítja, hanem meg is gyengíti a szerkezeteket, tönkreteszi azokat. A károsodás kivédése leghatékonyabban a megelőzés révén lehetséges, vagyis megfelelő bevonattal kell ellátni a felületeket. Ha ennek ellenére megtörténik a károsodás, a felület nagyságának és a rozsdásodás mértékének megfelelően a lehető leghamarabb orvosolni kell.
A rozsda házi szerekkel vagy speciális rozsdamaró szerekkel történő eltávolítása után korróziógátló alapozóval és festékkel kezeld a letisztított felületet, hogy megakadályozd a rozsda kialakulását.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.