Milyen kezelésekre vigyünk magunkkal kísérőt, ha fogorvoshoz megyünk?
A fogászati kezelések ugyan mára teljesen rutinnak számítanak, ráadásul többségük teljesen fájdalommentes is, mégis sokan ódzkodnak tőlük. Mivel a szájbetegségek, közöttük az egyszerű fogszuvasodás is számos további szövődmény okozója lehet, ezért nem érdemes félvállról venni a fogászati szűréseket, vagy halogatni a fogorvos felkeresését baj esetén. Ugyan az általános beavatkozások többsége végezhető helyi érzéstelenítésben, így nyugodtan részt vehetünk rajtuk egyedül is, azonban előfordulhat néhány helyzet, amikor érdemes kísérőt vinnünk magunkkal a fogorvoshoz. Cikkünkben ezeket gyűjtöttük össze!
A fogászati kezelések típusai
Ahhoz, hogy jobb képet kapjuk róla, milyen kezelésekre ajánlott kísérővel érkeznünk, érdemes jobban megismernünk a fogászati kezelések főbb típusait. A körzeti fogorvosunk ugyanis nem biztos, hogy ezek közül mindegyikben jártas, vagy megvan a hozzá szükséges felszerelése.
Általános fogászat
Ebbe a kategóriába tartoznak többek között az évenkénti rendszeres szűrővizsgálatok, amiken akkor is célszerű részt venni, ha épp semmilyen panaszunk nincsen. Gondoljunk rájuk úgy, mint az autónk olajcseréjére, amire szintén legalább évente egyszer sort kerítünk. Nem azért, mert lerobbantunk, hanem épp azért, hogy megelőzzük a meghibásodásokat. A fogászati szűrésen időben észrevett fogszuvasodás kezelésével megelőzhetőek a későbbi súlyosabb problémák, például a fogágybetegségek és a gyökérkezelés is.
Az általános fogászati kezelések közé tartozik még a tömés, a fogkőeltávolítás, a korai stádiumban lévő fogínygyulladás, illetve fogérzékenység kezelése is. Néhány rendelőben fogászati röntgen készítésére is van lehetőség, illetve foghúzásra is sor kerülhet, habár ez utóbbit bizonyos esetekben érdemes inkább szájsebészeti beavatkozás keretében elvégeztetni.
Szájsebészet
Habár sokan egymás szinonimájaként használják őket, a szájsebészet és az általános fogászat bizony nem megegyezőek, ugyan a foghúzás történhet fogászati és szájsebészeti eljárás keretében is. Szájsebészeti beavatkozásra van szükség például ínyig letört fog eltávolításakor, fogászati implantátumok behelyezésekor, csontpótláskor, vagy arcüregemeléskor.
Többnyire helyi érzéstelenítésben kerül rá sor, de nagyobb precizitást igényel, mint az általános fogorvosi ellátás. Fogeltávolításkor például megelőzhető a fogat körülvevő csontozat sérülése, ami egy későbbi fogpótlás esetén elengedhetetlen lehet.
A szájsebészeti beavatkozások közé tartozik továbbá:
- a fogak, foggyökerek műtéti eltávolítása,
- a ciszták, gyulladások ellátása,
- a baleseti sérülések kezelése,
- illetve a száj- és arcüreg daganatainak ellátása is.
A szájsebészet a fogászat különálló szakterülete, ami szakvizsgához kötött, a sebészeti feladatok ellátásához pedig nemcsak megfelelő tapasztalat, hanem speciális műtéti és rendelői felszereltség is szükséges. Ha szájsebészeti beavatkozásra készülünk mindenképp érdemes kísérőt is vinnünk magunkkal. Ugyan a többnyire helyi érzéstelenítésben végzett kezelés nem jár fájdalommal, az érzéstelenítő mellékhatásaként, vagy a beavatkozás következtében tapasztalhatunk álmosságot, tompaságot, ami után nem szerencsés volán mögé ülnünk, vagy egyedül tömegközlekedési eszközre szállnunk.
Szájsebészeti beavatkozásunkat ezen kívül kérhetjük altatásban is, illetve javasolhatja is ezt a kezelő orvosunk. Ilyenkor az altató miatt mindenképp kísérővel kell érkeznünk.
Mire számíthatunk a szájsebészeti beavatkozás után?
Még egy átlagos fogtömést követően is tapasztalhatunk némi diszkomfortot a kezelést követő napokban, egy szájsebészeti beavatkozásnak azonban hosszabb is lehet a gyógyulási ideje. Ha fogeltávolításról van szó például szükség lehet még varratszedésre is, amire általában 7-10 nappal később kerül sor. Az így keletkezett seb érzékeny lehet, habár nem szabad túl nagy fájdalommal járnia. Ha fogeltávolítást követően jelentős fájdalmat tapasztalunk, előfordulhat, hogy felülfertőződés, vagy gyulladás lépett fel a szervezetben, ezért mindenképp vegyük fel a kapcsolatot fogorvosunkkal!
Mivel a varratokat idegennek érezzük, ösztönösen odatévedhet a nyelvünk hozzájuk, mégis fontos kerülni a piszkálásukat. Kézzel pedig semmiképp ne nyúljunk hozzájuk! Ugyanakkor a szájhigiéniáról sem szabad megfeledkezni. Puha sörtéjű fogkefével nyugodtan moshatunk fogat, illetve óvatosan megtisztíthatjuk a seb környékét is. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, kérjük ki fogorvosunk tanácsát, aki készséggel segít majd a helyes otthoni ellátás lépéseiben.
A műtétet követő néhány napban ezen kívül célszerű kerülni az alkoholfogyasztást, a dohányzást és a nehéz fizikai igénybevételt is. Ne ilyenkor menjünk edzeni, uszodába, vagy szaunába, illetve a nagytakarítást is napoljuk el! Tejtermékeket szintén ne fogyasszunk, mivel növelhetik a fertőzések kialakulásának esélyét. Ha pedig fájdalomcsillapítóra van szükségünk, figyeljünk rá, hogy ne tartalmazzon aszpirint, az ugyanis vérhígító hatása miatt lassíthatja a sebgyógyulást.
Esztétikai beavatkozások
Az általános fogászaton túl az esztétikai beavatkozások a leggyakoribbak. Ezek közé tartozik például a fogfehérítés, a fogpótlás, a fogszabályozás, illetve a porcelán héj felhelyezése is. Ezek elsősorban megjelenésünkre vannak hatással, hiszen egy fehér, hibátlan mosoly gyakran az első dolog, ami feltűnik egy emberen. A kezelés típusától függően eltérő lehet az érzéstelenítő mennyisége, de alapvetően nem muszáj kísérőt vinnünk rájuk.
Összességében azonban szeretnénk megjegyezni, hogy bármilyen fogászati kezelésre érkezhetünk kísérővel, ha attól jobban érezzük magunkat. Sokan félnek a fogorvostól, különösen, ha már régen jártak nála utoljára, vagy nagyobb beavatkozásra készülnek, ezen pedig segíthet egy ismerős arc látványa a váróban.
Nyitókép: Andrea Piacquadio/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.