„Mit csinálsz, ha egy fószer összeesik előtted az utcán?” Mindannyiunk lehet életmentő! Az újraélesztésről
„Bala vagyok. Ma olyan leckét kapsz, amit sose fogsz elfelejteni. Van úgy, hogy néha keménynek kell lenni! Te például mit csinálsz, ha egy fószer összeesik előtted az utcán?”
Csuja Imre Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész szól hozzánk Balaként a 20 éves Országos Mentőszolgálat Alapítvány – korábban készült – kisfilmjében, amely az életmentés, az újraélesztési ismeretek elsajátítására és fontosságára hívja fel mindannyiunk figyelmét. Megfelelő tudás és egy kis bátorság birtokában bárki lehet életmentő – biztat a mentoalapitvany.hu.
A másik kisfilm is figyelemreméltó. Címe: Na parázz, sokkolj! Vagyis: akkor sem kell félnünk, ha nyilvánosan elérhető defibrillátort kell használnunk. Merjünk cselekedni, a mentésirányító telefonon mindvégig segíti az életmentést.
A társadalmi ismeretterjesztő programra nem lehet elégszer felhívni a figyelmet. Nem egyszerű higgadtan cselekedni akkor, amikor a környezetünkben egy embertársunk – lehet családtag, ismerős vagy ismeretlen – bajba kerül és az életéért küzd. Amíg nem kap szakszerű segítséget, szó szerint a kezünkben van a sorsa, a mielőbbi beavatkozás életet menthet. Nem egyszerű higgadtan cselekedni, de ha felkészülünk ilyen helyzetekre, nem veszítünk értékes időt a hezitálással, mert tisztában leszünk azzal, hogy mit kell tennünk. Kellő ismeret birtokában is nagy lélekjelenlétet kíván a beavatkozás, ugyanakkor ad egyfajta magabiztosságot számunkra. Bárki kerülhet ilyen helyzetbe, nemcsak mások, de számunkra fontos emberek és mi magunk is.
Az Országos Mentőszolgálat a közelmúltban kapott az Alapítványtól öt Reanibex 500 EMS defibrillátort, az új eszközök elsőként a Mentőmotoros Szolgálathoz kerültek. A motoros mentők többnyire egyedül érkeznek a helyszínre és így kezdik meg a beteg ellátását. A csúcsmodellként jellemzett készülék egy egyszerű vérnyomásméréstől egészen a hosszadalmas újraélesztésekig mindent megold. Alig néhány kiló, könnyebb és okosabb, mint a korábbi eszközök. EKG is készíthető vele, az eredményeket digitálisan rögzíti, de készülék saját nyomtatója révén azonnal ki is nyomtatható, ami nagy segítség a beteget először látó, ellátó kórházi csapatnak.
„Az egyszerűbb esetek mellett akut mellkasi fájdalomnál, szívinfarktusnál vagy épp közterületi újraélesztésnél is használtuk már, és minden esetben ötösre vizsgázott a gép”, számol be Nagy Norbert mentőtechnikus a tapasztalatairól.
A laikusok által megkezdett újraélesztésről hangsúlyozza: ha megtörténik a baj, a közelben lévők merjenek cselekedni!
„Ha valaki összeesik, tíz másodperc alatt meg lehet állapítani, hogy lélegzik-e. Ha valaki csak eszméletlen, van légzése, keringése, nincs szükség újraélesztésre. Ám ha nem vesz levegőt, akkor azonnal el kell kezdeni a mellkaskompressziót, ezzel egyidejűleg mentőt hívni. (…) Igen gyakori, hogy megkezdett újraélesztést veszünk át, sokszor épp a szülő éleszti újra a saját gyerekét. Drámai helyzetek ezek, de fontos, hogy nyugodtak maradjanak, és rögtön kezdjék el a mellkasi nyomásokat – ártani nem tudnak vele!”
Ha baj van, honnan szerezhetünk gyorsan defibrillátort?
A mellkaskompresszió mellett – ha nyilvános helyen történik az életmentés – kérjünk meg valakit, hogy próbáljon defibrillátort szerezni. Ehhez használhatjuk a SzívCity vagy az ÉletMentő alkalmazást. Ha egyik sincs letöltve a telefonunkra, kormányablaknál, pályaudvarokon, állomáson, benzinkúton keressünk defibrillátort. Kapcsoljuk be a gépet, és kövessük az utasításait. A készülék a szívritmus elemzése után „dönt” arról, hogy a beteg sokkolható-e, ez esetben pontos instrukciókkal látja el a segítségnyújtót. Az újraélesztést csak akkor hagyjuk abba, ha a beteg légzése helyreáll, vagy a mentők a helyszínre érnek.
Az Országos Mentőszolgálat Alapítvány weboldala hasznos információkkal szolgál az életmentésről. Érdemes tanulmányozni a Tartsd életben! c. menüpont alatt olvasható tájékoztatókat.
A 112 segélyhívóról
A 112 az Európai Unió tagállamainak a nap 24 órájában hívható segélyhívó száma, amelynek hívásával azonnali segítség kapható a készenléti szervektől (Rendőrség, Mentőszolgálat, Katasztrófavédelem). A 112-es segélyhívószámot közel 30 évvel ezelőtt az Európai Unió kezdeményezése alapján hozták létre azzal a céllal, hogy a bajbajutottaknak csak egy segélyhívószámot legyen szükséges megjegyezni függetlenül attól, hogy mentőt, tűzoltót vagy rendőrt szeretnének hívni.
A 112-es segélyhívó szám minden nyilvános, vezetékes és mobiltelefonról ingyenesen hívható. A legtöbb mobiltelefonon a 112-es szám a billentyűzár feloldása nélkül is hívható. Abban az esetben is lehet 112-es hívást kezdeményezni, ha nincs hálózat a mobiltelefonon.
Segélyhíváskor mit kell mindenképpen elmondani?
A 112-es segélyhívószám felhívását követően a hívásfogadó központ operátora jelentkezik, aki az alábbi alapinformációkat fogja megkérdezni (a körülmények és a lehetőségek függvényében amennyire lehet nyugodtan, tagoltan és érthetően kell válaszolni):
a bejelentő neve, telefonszáma;
az esemény helyszíne;
mi történt, kinek van szüksége segítségre;
az esemény kapcsán felmerül-e valakinél közvetlen életveszély;
esetleges sérültek száma, a sérülés(ek) foka;
az esemény folyamatban van-e vagy már lezajlott.
Mi történik, ha valaki indokolatlanul felhívja a 112-es segélyhívószámot?
A segélyhívó számok rendeltetéstől eltérő használata és a valótlan bejelentés is szabálysértésnek minősül és pénzbírság megfizetését vonhatja maga után. Az indokolatlan hívások túlterhelhetik a rendszert, veszélybe sodorva azoknak az életét, akik valóban a rendőrség, mentőszolgálat vagy a katasztrófavédelem segítségére szorulnak.
SOS Elsősegély
További hasznos információkkal – köztük ismeretterjesztő videókkal, tanfolyamokkal – szolgál az SOS Elsősegély weboldal is, melyet Dr. Márkus Dávid Életmentő Érdemérmes mentőorvos alapított.
Laikus elsősegély e-learning is elérhető a honlapon. A 19 rövid videós tananyagból álló kurzus olyan embereknek szól, akik szeretnek felkészülni a legrosszabbra is. Akik szeretnék, ha nem csak tétlenül állnának, ha ismerősük, családtagjuk rosszul lesz, vagy balesetet szenved, hanem tudnák, mi a teendő, meg tudnák menteni az életét. És azoknak, akik ezt a tudást szeretnék egyszerűen, gyorsan, és élvezettel elsajátítani. Az SOS Elsősegély számítógépen, tableten, és okostelefonon is könnyen használható.
Nyitókép: Mikhail Nilov/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.