Nem vigyázunk eléggé a fogainkra? Milyen fogászati kezeléseket támogat a tb?
Egy korábbi KSH statisztika szerint a magyarok mindössze 28 százaléka mos fogat naponta. A fogorvosom ennél is megdöbbentőbb adatról tud, eszerint a magyarok 12 százaléka életében nem mosott fogat! A csecsemőket is ide sorolja a statisztika, ám ez a tény nem különösebben javít a siralmas statisztikán.
A fogaikat sokan hagyják a végső stádiumig (foghúzásig) romlani. Relatíve drága a magánrendelő, ugyanakkor az államilag finanszírozott fogászati kezeléseket sem nagyon vesszük igénybe. Pedig nemcsak tömetni, húzatni, hanem fogtisztításra is mehetnénk.
A társadalombiztosítás által támogatott fogászati ellátásokat – a főszabály szerint – a páciens lakóhelyéhez tartozó, területi ellátásra kötelezett fogorvosi szolgálatnál veheti igénybe a jogosult. A fogászati ellátások beutaló nélkül igénybe vehetők.
Milyen fogászati kezeléseket támogat a tb?
Életkortól függetlenül támogatott fogászati ellátások: sürgősségi ellátás, szűrővizsgálat (meghatározott gyakorisággal), szakorvosi beutaló alapján góckutatás és más alapbetegségekhez kapcsolódó fog és szájbetegségek kezelése, fogmegtartó kezelés, fogsebészeti ellátás, fogkő eltávolítás, ínyelváltozások kezelése.
A páciens 18 éves koráig, a középiskola, szakképző iskola nappali tagozatán folytatott tanulmányok ideje alatt, a terhesség megállapításától a szülést követő 90 napig, továbbá 62 éves életkora felett a teljes körű alap és szakellátás térítésmentes, kivéve a fogtechnikai költségeket.
A fogorvosi ellátás térítésmentessége nem jelenti egyidejűleg a fogpótlások és egyéb eszközök, például a fogszabályozók térítésmentességét! Ezek az eszközök a gyógyászati segédeszközök körébe tartoznak, társadalombiztosítási támogatással magánorvosok is rendelhetik. A társadalombiztosítási támogatással rendelhető eszközök körét, a támogatás módját és mértékét az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) határozza meg és közleményben teszi közzé.
Az egészségbiztosítás keretében igénybe vehető fogászati szolgáltatások részletes listája a 9/1993. (IV. 2.) NM rendelet 12. sz. mellékletében található.
A 48/1997. (XII. 17.) sz. rendelet 2. számú melléklete határozza meg a fogászati sürgősségi ellátás körébe tartozó beavatkozásokat. Ennek megfelelően sürgősségi ellátásnak minősül többek között a fogak friss baleseti sérüléseinek primer ellátása, tályog megnyitása, akut gyulladások ellátása.
Az OEP weboldalán is lehet tájékozódni >>
A fogpótló kezelésekről
Senki sem örül, ha elveszíti a fogát, ennek ellenére sokan kezelés nélkül hagyják a beteg fogukat, a fájdalmat is hajlandóak elviselni. Minden egyes fogunkra szükség van ahhoz, hogy a szánkba jutó falatokat alaposan meg tudjuk rágni, ami nemcsak az ízélmény miatt fontos, emésztőszerveinket is segítjük ezzel. A foghíj melletti fogaink könnyebben romlásnak indulnak, mivel nagyobb felületen védtelen a fogíny és könnyebben megtelepszenek rajta a baktériumok. A foghíj további hátránya, hogy az egész fogsorra kihat kisebb-nagyobb mértékben, a meglévő fogak támasz nélkül maradnak, elmozdulnak, eltávolodnak egymástól. Ha már megtörtént a baj, gondoskodjunk a fogpótlásról – a foghíjas mosoly nem túl szép látvány, de a hátsó fogainkat is célszerű pótolni.
A fogpótlás egészségbiztosítási támogatására jogosultak a 18 év alattiak és az állapotos nők, a 18 évnél fiatalabbak, illetve középiskolák, szakképző intézmények nappali tagozatos diákjai, valamint a nők a szülést követő 90 napig. Esetükben a technikai költségekhez nyújtott ártámogatást a támogatott gyógyászati segédeszközöket kihirdető közlemény határozza meg.
Fogszabályozás
A 18 év alatti páciensek a beavatkozás árának részleges térítése mellett jogosultak fogszabályozó készülékre, oly módon, hogy a fogorvosi munka térítésmentes, a fogszabályozó készülék árához nyújtott támogatást pedig az OEP határozza meg, és közleményben teszi közzé.
Rettegve a fogorvosi székben: a szülők ültetik el kisgyerekükben a félelmet?
Nem szeretünk beülni a fogorvosi székbe. A félelmet táplálhatja pusztán a fogfájástól való félelem is – életében legalább egyszer bizonyára mindenki megszenvedte -, s persze maga az orvos is felébresztheti bennünk, ha nem elég figyelmes, nem jár el szakszerűen. Bizonyára ez a félelem gátol sokakat abban, hogy a fogait rendszeresen felülvizsgáltassa, pedig a legjobb, amit magunkért tehetünk, hogy félévente, évente megnézetjük. Érdemes a szűrővizsgálat előtt panorámaröntgent is készíttetni, ugyanis nem mindig nyilvánvaló, hogy probléma van – a fog akkor kezd fájni, ha a szuvasodás már előrehaladott, s ekkor már felmerül annak az eshetősége is, hogy nem lehet megmenteni.
Fontos, hogy a gyerekekben ne ültessük el a saját félelmünket! Már óvodás korban érdemes elvinni őket fogorvosi rendelőbe. Négy és fél éves kisfiamat mindig magammal viszem, ha kezelésre megyek. Bár még mindig nem hajlandó beülni a fogorvosi székbe, rendkívül érdeklődő és cseppet sem fél. A fogorvosom készségesen megmutatja neki az eszközöket, némelyiket a kezébe is veheti, sőt, azt is megengedi neki, hogy liftezzen a székkel. Ilyenkor a fogorvos a páciens, a fiam pedig az ő forgószékét foglalja el. Egy kis játék után megengedi, hogy a doktor megnézze a fogait. Bár még nem időszerű, azt is tudja, hogy néhány éven belül elveszíti majd a tejfogait, s számít arra, hogy a jóságos fogtündér ajándékokkal halmozza majd el.
Azok a gyerekek, akik korán megismerkednek a fogorvosi kezeléssel (ha csak játékos formában is), általában félelem nélkül gondolnak a fogorvosra, és a kezelések alkalmával is együttműködőek.
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.