Tradicionális olasz tészták házilag
Négy tradicionális olasz tészta készítését ismertetjük.
Gnocchi
Hozzávalók
6 közepes krumpli, 20 dkg liszt, 1 tojás, só
Elkészítés
Mossuk meg a krumplit, és főzzük meg a héjában. Még melegen hámozzuk meg, és krumplinyomóval törjük össze. Egy nagy kerámiaedényben adjuk hozzá a tojást, a lisztet és egy csipet sót, hogy sűrű, de puha masszát kapjunk. Maréknyi mennyiségeket tépjünk belőle, ezeket gyúródeszkán sodorjuk meg ujjnyi vastag hengerekké. Késsel vágjuk fel pár centis szeletekbe, szórjuk meg liszttel, hogy ne tapadjanak össze, és finoman mintázzuk meg őket egyenként egy villa ágaihoz vagy egy reszelő hátoldalához nyomkodva. Ezután tegyük a gnocchikat egy konyharuhára, ügyelve rá, hogy ne ragadjanak össze.
Tegyünk fel közben megfelelő mennyiségű sós vizet forrni, és ahogy elkészültek a gnocchik, vigyázva helyezzük bele őket. Ha a felszínre jönnek, akkor megfőttek; szűrőkanállal szedjük ki őket, tegyük leveses tálba, és ízlés szerint tálaljuk raguval, paradicsommártással vagy egyszerűen olvadt vajjal, egy kis zsályával fűszerezve. Melegen tálaljuk.
Zöld nokedli
Hozzávalók
80 dkg friss spenót, 30 dkg liszt, 2 tojás, szerecsendió, só
Elkészítés
Tisztítsuk meg a spenótot, mossuk meg, és enyhén sós vízben pároljuk meg. Szűrjük le, majd alaposan csepegtessük le, nyomkodjuk ki és vágjuk össze.
Egy tálban keverjük el a spenótot egy pohár vízzel, a liszttel, a tojásokkal, a sóval és a szerecsendióval. Addig gyúrjuk, amíg sima, homogén masszát nem kapunk. Aztán takarjuk le egy vászonnal, és pihentessük egy órát.
Egy nagy fazékban forraljunk megfelelő mennyiségű sós vizet, és nagy lyukú nokedliszaggatót használva lassan keverjük bele a tésztát. Ahogy feljön a víz tetejére, szűrjük le a nokedlit, és tegyük tálalóedényre.
Friss durumtészta
Hozzávalók
20 dkg durumliszt, 20 dkg 00-ás liszt, só
Elkészítés
Ennek az Olaszország déli tartományaiban elterjedt tésztának az a jellegzetessége, hogy nincs benne tojás, és a durumlisztet és a fehér finomlisztet egyenlő arányban tartalmazza; ezeket langyos, sós vízzel kell összegyúrni, hogy kemény, rugalmas masszát kapjunk. Készítsük el a számunkra legmegfelelőbb formában.
Crêpe palacsinta
Hozzávalók
12 crêpe palacsinta elkészítéséhez: 10 dkg liszt, 1 tojás, 2 dl tej, vaj, só (vagy cukor, ha édesen készítjük)
Elkészítés
A lisztet keverjük el alaposan, csomómentesen a tejjel. A gőzön megolvasztott vajat, a felvert tojást és egy csipet sót is adjuk hozzá, és keverjük át alaposan, hogy a tejszínnél kicsit sűrűbb állagú palacsintatésztát kapjunk. Takarjuk le egy műanyag fóliával, és langyos helyen pihentessük legalább fél órát.
Takaréklángon melegítsük fel a vajjal kikent palacsintasütőt vagy egy tapadásmentes, kb. 16 cm átmérőjű serpenyőt. Egy merőkanálnyi masszát öntsünk bele, és oszlassuk szét egyenletesen az edény alján, hogy egybefüggő, vékony tésztaréteget kapjunk. Amikor a széle picit megbarnult (elég hozzá 1-2 perc), akkor finoman fordítsuk meg egy falapáttal, és süssük meg a másik felét is. Ezután tegyük ki tányérra, és folytassuk a műveletet, ügyelve arra, hogy mindig vajas legyen a serpenyő alja. Az egymásra halmozott crêpe-eket azonnal fogyaszthatjuk, és a félig csukott ajtajú, langyos sütőben melegen tarthatjuk őket. Ha később szeretnénk tálalni őket, akkor a hűtőszekrényben lefóliázva tartsuk a felhasználásig.
Legkedvesebb receptjeim
190×270 mm, 126 oldal, ára: 2.899,- Ft
Alexandra Kiadó, 2013.
A gasztronómia világában napról napra izgalmas receptekkel találhatjuk szembe magunkat, amelyek fantasztikus ízélmény ígéretét hordozzák magukban. Ebbe a gyönyörűen illusztrált füzetbe ezeket a kincseket jegyezhetjük le, hogy mindig kéznél legyenek, ha csodás ízekkel és illatokkal szeretnénk megtölteni az otthonunkat. A kiadvány különlegessége, hogy tradicionális olasz recepteket is tartalmaz, a polenta hagyományos leírásától a híres pasták alapreceptjéig.
Nyitókép: organic food connoisseur
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.