Orchidea, virágzás. Több tucat bimbó egyetlen száron. Hogyan tartható sokáig életben a gyönyörű növény?
Az orchideát a virágok királynőjének nevezik, régóta a kedvenc virágzó szobanövényem. Tucatnyi lepkeorchideát (Phalaenopsist) tartok, többségüket 10-12 éve gondozom. Idén hosszabbra nyúlt a téli pihenőidejük, most kezdenek bimbókat növeszteni, s nem győzöm csodálni őket. Egy száron 26-28 bimbó is növekszik – egy helyiségben tartom az összeset, így hamarosan kb. 200 orchideavirágban gyönyörködhetünk.
A lepkeorchideák változatos színekben hónapokig pompáznak. Fél évig is megtartják a virágaikat, majd pár hónapos pihenés után – jellemzően a téli hónapokban – új hajtásokat, bimbókat növesztenek és kivirágoznak.

Ilyenek most
Fényigényes növények; hogy meddig maradnak velünk, az nagyrészt azon múlik, hogy a lakásban, helyiségben megtaláljuk-e a számukra legkedvezőbb helyet. Érdemes az ablakban tartani, de a hidegtől és a huzattól óvni kell őket. Hetente egyszer locsolom, fűtésidényben, de ha új hajtásokat növeszt, naponta, kétnaponta permetezem a gyökereit, mert kedveli a párát, s ha ilyenkor nem kap elég folyadékot, a bimbók leszáradhatnak.
Sokan azt mondják, hogy a léggyökereket nem szabad lenyesni – én rendszeresen visszanyesem metszőollóval a burjánzó kinövéseket, s nem tapasztaltam, hogy rosszul reagálnának rá.
Az új szárakat, hajtásokat időben rögzíteni kell – amíg nem vastagok és erősek -, különben mindenfelé nőnek, az orchidea földbe szúrt pálcákhoz minicsipesszel vagy orchidea csipesszel rögzíthetők; óvatosan kell eljárni, mert a zsenge hajtások könnyen törnek.

2017. január 25.

2017. február 22.
A növény húsos leveleit érdemes rendszeresen tisztítani, portalanítani. Szép fényt kapnak a levelek, ha banánhéj belső oldalával törölgetem át őket.
Alapító-főszerkesztő
Több mint húsz évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként. Szerettem volna kimaradni a nagy médiaátrendeződésből, részben ezért hoztam létre ezt a független felületet. Hét és fél év telt el magazin indulása óta. Kitartó munka, elköteleződés eredménye, család, munka mellett, szabadidőnk terhére gondozzuk. Hálás vagyok mindazoknak, akik részt vállalnak benne.
Képesítéseim: szociális munkás, intézményi kommunikátor, újságíró, kiadványszerkesztő. Jelenleg a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézet végzős MA-hallgatója vagyok, TDK kutatási területem az iskolai mentálhigiéné.
Ide írhatod a véleményed!
Want to join the discussion?Feel free to contribute!